Typy vchodových dveří a jejich vlastnosti


Lomax dveře2

Vchodové dveře jsou důležitým stavebním prvkem každého domu, protože plní hned několik funkcí. Musí dobře vypadat a ladit s celkovým stylem stavby. Také výrazně ovlivňují tepelněizolační vlastnosti budovy a současně chrání majitele před nepříznivými vlivy počasí i před vniknutím cizích osob. Bohužel, při rekonstrukci či realizaci novostavby jsou vchodové dveře často tím posledním, co majitelé rodinných domů řeší. Neudělejte takovou chybu i vy a rozhodněte se pro dveře, které vám dobře poslouží desítky let. Seznamte se se základními typy a jejich vlastnostmi.

Rozdělení vchodových dveří podle použitého materiálu

Jedním z nejvýznamnějších parametrů, na které byste se měli při výběru nových vchodových dveří zaměřit, je typ použitého materiálu a jeho zpracování. Právě materiál zásadním způsobem ovlivňuje vlastnosti dveří, jejich bytelnost, odolnost i náročnost údržby. Mezi základní materiály používané při výrobě vstupních dveří patří plast, dřevo a hliník.

Plastové vchodové dveře

Plastové vchodové dveře se vzhledem k nízké ceně řadí k těm nejvyhledávanějším. Při jejich výrobě se používají plastové profily v různých barvách, snadno se udržují a při správné konstrukci mají i dobré tepelněizolační vlastnosti. Na pohled však působí dveře z plastu obyčejně a nevynikají ani z hlediska životnosti. Časté změny teplot během střídání ročních období mohou způsobovat rozměrové změny, a tak je dobré je jednou za čas nechat seřídit.

Dřevěné vchodové dveře

Tradičním typem vchodových dveří jsou ty dřevěné. I ty vynikají dobrými tepelněizolačními parametry, a tak je často uvidíte i v nízkoenergetických či pasivních domech. Výhodou dřevěných vchodových dveří je jejich poutavý přírodní vzhled, který se dobře doplňuje s kamenem a dalšími přírodními materiály. Vchodové dveře ze dřeva však vyžadují pravidelnou údržbu. Pro zvýšení životnosti a zachování poutavého vzhledu se musí pravidelně natírat. Z hlediska ceny i kvality se řadí do střední třídy.

Hliníkové vchodové dveře

Za nejkvalitnější typ vchodových dveří s nadprůměrnými vlastnostmi se dlouhodobě považují dveře z hliníku. Jsou určené pro náročné majitele domů, kteří od dveří očekávají maximální životnost, bezúdržbovost, stabilitu, odolnost i vysokou estetickou hodnotu. U spotřebitelů sledujeme vzrůstající zájem o hliníkové vchodové dveře, což nám potvrzuje i přední český výrobce vrat a dveří LOMAX. Mnoho spokojených zákazníků oceňuje jak vzhled těchto dveří, tak parametry. Hliníkové dveře LOMAX jsou vyráběné na míru přesně podle přání a požadavků zákazníků, a tak umožňují realizaci bez jakýchkoliv kompromisů. Zákazníci si dveře objednávají často společně s garážovými vraty, které díky široké škále barevných dekorů, nerezových doplňků a prosklení sladí se zbytkem domu.

Při výběru vchodových dveří se zaměřte na bezpečnostní prvky

Kromě materiálu, ze kterého jsou vstupní dveře zkonstruované, byste se při výběru měli zaměřit i na jednotlivé bezpečnostní prvky, které zvýší míru ochrany před vniknutím cizích osob. Kvalitní vstupní dveře musí být osazeny pevnými panty s ochranou proti vysazení či mechanickému poškození.

Zmiňovaný výrobce LOMAX dodává vchodové hliníkové dveře už v základním provedení s bezpečnostním 3bodovým zámkem GU-Secury Automatic, který je mimo jiné vybaven funkcí automatického zamykání. Váš dům tak bude zabezpečený i ve chvíli, kdy ve spěchu zapomenete zamknout. Pro náročné zákazníky pak společnost LOMAX doplní vchodové dveře o další pokročilé bezpečnostní prvky, například skryté čidlo pro zabezpečovací systém, čtečku otisků prstů, čtečku RFID čipů nebo kódovací klávesnici.

Vylaďte vchodové dveře podle svých představ

Pokud zvažujete pořízení nových vchodových dveří, doporučujeme vsadit na řešení na míru. V takovém případě se sami rozhodnete pro typ dveří, rozměry, zvolíte si i barevné kombinace, druh zasklení, design klik a dalších nerezových komponentů. Rozhodně však nezapomínejte na tepelnou izolaci, která výrazně omezí tepelné ztráty vaší budovy. Například hliníkové vchodové dveře LOMAX jsou vždy opatřeny kvalitní izolací, v případě prosklených dveří pak zatepleným profilem s trojsklem. Nechybí ani hliníkový práh a přerušení tepelných mostů v křídle, rámu i prahu s doplněním o termoizolační vložky.

Ať už se nakonec rozhodnete pro plastové, dřevěné či hliníkové vchodové dveře, vyberte si výrobce, který je na trhu řadu let a používá kvalitní a osvědčené materiály i technologické postupy. Nákup dveří považujte za dlouhodobou investici. Pokud se vyhnete nekvalitním dveřím z nejlevnější cenové třídy, dobře vám poslouží i desítky let a zachovají si svou bezproblémovou funkčnost i honosný vzhled.

publikováno: 17. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.