Typy zásuvek napříč světem. Než vyrazíte, pořiďte si redukci


Fotolia_46377744_XS

Bez čeho by si nikdo nedokázal představit den? Samozřejmě, že bez elektřiny. Jakmile je na novostavbě hotová elektroinstalace, dům začíná být přupravený pro nastěhování. Rozvody elektřiny patří mezi rizikové práce, zodpovědost za správné provedení by proto měl mít odborník. Nebezppečí požárů ze špatné instalace je totiž příliš vysoká.

 

V běžném životě je už ani nevnímáte, a přitom by bez nich nic nefungovalo – zásuvky. Ty se v různých zemích liší, a to nejen hodnotou napěti, ale i vzhledem. Sjednocení ve všech krajinách patří do kategorie nesplnitelných cílů, na co se tedy při cestách připravit?

Typy zásuvek – jak je to u nás a jak ve světě

Každý se během života setkal s různými typy zásuvek, a to nemusel jezdit ani daleko. Odlišnosti se dají najít už v Rakousku nebo Německu, nekulatý profil pak najdete třeba hned ve Švýcarsku a jiných zásuvek jste si jistě všimli i na dovolené v Itálii. Celkově existuje 11 typů zásuvek.

Čtěte také: Chytrý vypínač dokáže ovládat osvětlení interiéru a nejen to

Zásuvky dle typu:

 • A: tento typ se používá v severní Americe a má podobu dvou úzkých zdířek. Existuje i v modernější variantě, ve které nelze kolíky zastrčit opačně.
 • B: i v tomto případě se jedná o úzké zástrčky, pouze zahrnuje zemnící kolík buď kulatého tvaru nebo tvaru obráceného U nebo T. Druhů je tedy více a jsou rozšířenější – narazit na ně lze v severní, jižní a střední Americe a třeba i na Filipínách.
 • C:nejrozšířenější v Evropě, i proto mají název eurozásuvky. Jedná se o nejjednodušší formu bez zemnícího kolíku.
 • E a F: podobné typy, jeden se používá v Německu, druhý ve Francii. Typ E je vybaven zemnícím kolíkem, F má místo něj dva uzemňovací pásky (dole a nahoře).
 • G: určen pro obdélníkové kolíky. Zemnící kolík je výrazný a větší jsou také samotné zástrčky, protože často obsahují vypínač fázového vodiče. Právě tyto zásuvky bývají zdrojem spousty problémů pro turisty ve Velké Británii a Irsku.
 • H: objevuje se pouze v Izraeli a na palestinském území. Ploché kolíky jsou uspořádány stejně, jako u nás kulaté.

images 

 • I:tři ploché kolíky s jedním zemnícím není příliš častý, najít jej můžete zřídka v Čině či Austrálii
 • J: lze použít i pro spotřebiče, které patří do typu C. Místo dvou kolíků se zastrkují tři. Používá se pouze v Lichnštejnsku a Švýcarsku.
 • K: typ K se velmi podobá typu C, jen zemnící kolík má půlkulatý tvar. Fázový a nulák jsou běžně kulaté.
 • L: u tohoto typu jsou všechny tři kolíky uspořádány do jedné linie. Navíc existují dva druhy – jeden s širšími rozestupy, druhý s užšími.
 • M: označována i jako „britský standard." Podobá se klasické eurozásovce, avšak zemění je umístěno dole a navíc je objemější, než dva zbylé kolíky.

Pokud se tak chystáte vycestovat do zahraničí, neváhejte si dopředu sjistit, jaký typ zásuvek se v místě používá. K dostání jsou různé redukce, ať už samostatné pro každý typ, tak i ty, které lze umístit díky několika koncovkám do více zástrček.

publikováno: 10. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.