G+

 

 

Ucpaný odpad v koupelně: co je příčinou a jak na čištění


Správně vybraná vodovodní baterie je v koupelně základ_Fotolia_25439692_XS

Problémy s ucpaným odpadem řeší alespoň jednou každý. Neznamená to, že je někdo nepořádník a doma má špínu, ucpaný odpad bývá jednoduše součástí životního cyklu odpadních trubek. I když budete důsledně dbát na to, aby se do něj nedostaly žádné pevné části, ucpat se může i tak – usazeninami (prach, písek..), mastnotou a v koupelně navíc také vousy a vlasy.

 

Postupně slábnoucí odtok vody je třeba řešit různě v jeho odlišných fázích. V počátcích možná postačí důkladně propláchnout vodou a využít sílu domácích pomocníků, jako je sůl a jedlá soda, postupně je však třeba přejít k chemii, až nakonec bude muset zasáhnout síla kleští při odšroubování sifonu.

Jak vyčistit odpad v koupelně

První věc, po které většina kutilů sáhne, je gumový zvon. Při jeho použití je potřeba ucpat přepad a silnými pohyby se snažit nečistoty, nepořádek nebo pevné překážky nasát do zvonu. Pokud se to podaří, je třeba trubky propláchnout proudem horké vody, polovinou hrnku soli, sáčkem jedlé sody , které se nechají chvíli působit, a poté se trubky znovu propláchnou horkou vodou.

Jestliže problém stále přetrvává, bude nejspíše o něco závažnějšího rázu. Proto na řadu přichází odšroubování sifonu. Pod něj se postaví kbelík, jenž bude zachytávat odtékající vodu a vše se rozebere a vyčistí. S pomocí instalatérského pera pročistíte i velký kus samotných trubek od všech nečistot.
Jako třetí možnost se dají použít chemické přípravky z drogerie. Vždy se musí podtupovat podles-likvidaci-odpadni-vody-pomaha-domovni-cisticka_1600x900ms návodu, ale pozor u starých odpadů, které by taková síla mohla definitivně zničit.
Pokud ani nejradikálnější varianta nezabrala, pak už zbývá jen zavolat nejpovolanějšího, tedy někoho, kdo holduje instalatérskému řemeslu.

Jak na zapáchající odpad v koupelně

Častým problémem koupelen je také zapáchající, i když odtékající, odpad. Přes sifon by sice žádné pachy z kanalizace neměly pronikat, i tak se ale může stát, že se nepříjemný odér do koupelny protlačí.

Příčinou mohou být rozkládající se nečistoty (v koupelně hlavně vlasy) nebo vysychající odpadní kanálek (ztrácí se z něj voda, která brání prostupování zápachu).
Odpad je proto třeba důkladně čistit a čas od času prolít vodou.

I v tomto případě se zaměřte na prevenci, která navíc nestojí téměř nic. Do rizikových odpadů nainstalujte sítka (plastová nebo kovová, jenž nestojí víc než pár desetikorun), jenž zachytí mechanické nečistoty a většinou i vlasy, které dělávají největší neplechu. Jedná se právě o vynálezy z kategorie jednoduchých, jenž ušetří starosti, čas, i případné náročnější řemeslné úkony. Pro umyvadla v kuchyních existují i mobilní, která se použijí jen v případě potřeby, což se dá využít i v koupelnách.

publikováno: 8. 4. 2014
přečteno: 1029×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...