PR článek

Uvažujete o koupi nebo prodeji vodní plochy? Cena pozemku se odvíjí od lokality a druhu


prodej vodní plochy

Pozemky většinou lidé kupují za přesným účelem. Nejčastěji se rozhodli vyřešit své bydlení a budou stavět nový dům nebo chtějí jen rozšířit zahradu. Nicméně na trhu s nemovitostmi se také prodávají různé rybníky, vodní nádrže nebo dokonce podmáčené mokřady či bažiny. I tyto vodní plochy na prodej najdou svého kupce. Prodej vodní plochy si však žádá zkušeného realitního makléře, který vám pomůže najít nejvhodnějšího kupce.

Vodní plocha, která ve skutečnosti není vodní plochou

Vyschlý rybník, zarostlé rameno řeky, ve kterém voda netekla již dlouhá desetiletí nebo bažina vysušená pomocí sanace – všechny tyto pozemky mají jedno společné – v katastru nemovitostí mají stále zapsáno, že se svým druhem řadí k vodním plochám. Tento nesoulad může působit problémy při prodeji, ale i mimo něj. Všichni vlastníci pozemků mají totiž povinnost hlásit úřadům jakékoliv změny v druhu pozemku, a to i v případě, že se změna udála bez jejich zavinění. Realitní makléři společnosti PATREAL radí svým klientům, aby si před prodejem zkontrolovali stav zápisu v katastru nemovitostí a předešli případným nepříjemnostem.

Cena pozemku vodní plochy se pohybuje v rozmezí od desítek do několika stovek tisiců korun

Jednoznačný odhad prodejní ceny nemovitosti lze provést až pro konkrétní pozemek. Zvláště u vodních ploch se vyskytuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit cenu oběma směry na dané škále. Rybník s čistou vodou v turistické oblasti se obvykle prodá za vyšší cenu než zarostlý „bahňák“ s pár centimetry zkažené vody. I sám majitel může přispět k navýšení prodejní ceny, pokud bude věnovat pozornost následujícím parametrům:

Průzračná voda umožňuje chov ryb nebo podporuje turistický ruch

Zlepšit kvalitu vody si většinou žádá realizaci stavebních úprav, které se týkají zpevnění břehů, vytěžení přebytečného bahna nebo zprůchodnění přítoku. Některé vodní plochy jsou tzv. bez přítoku a voda se v nich objevuje jen díky vztlaku podzemních vod. Nicméně i do takových rybníčků můžete nasadit vodní rostliny, které filtrují a čistí vodu.

Rybník na zahradě

Reference společnosti PATREAL často zmiňují prodej vodní plochy v souvislosti se sousedícími pozemky. Nezřídka se prodávají vodní plochy v souboru s několika dalšími pozemky. Lidé, kteří milují přírodu a nebojí se trochy extravagance, si s nadšením postaví dům s krásným výhledem na rybník. Vlastníci těchto nemovitostí by měli zajistit, aby se z okolních pozemků kolem vodní plochy staly stavební parcely, což výrazně zvýší cenu i samotné vodní plochy.

Na samotě u lesa nebo v centru turismu

Posledním parametrem je samotná lokalita prodávané vodní plochy, kterou může majitel nemovitosti jen stěží ovlivnit. Nicméně zkušení makléři například radí v rušné oblasti nasadit živý plot, který odstíní nechtěné pohledy kolemjdoucích. U těžko přístupných vodních ploch se doporučuje investovat do zpevnění příjezdové cesty.

Prodej vodní plochy obvykle vyžaduje trpělivost

Najít toho nejvhodnějšího kupce bývá běh na dlouhou trať. Jestliže chcete prodat svůj pozemek za co nejvýhodnější cenu, počkejte na vhodný okamžik. Vodní plocha na prodej není ve světě nemovitostí ničím výjimečným a s pomocí realitní kanceláře PATREAL uskutečníte prodej bez starostí.

publikováno: 26. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.