Vánoční kaktus, brambořík a další vánoční rostliny


Cesmína

Vánoční hvězda, které jsme věnovali předchozí část článku, patří rozhodně mezi nejoblíbenější vánoční rostliny zdobící tisíce českých domácností. Rozhodně však nejde o jedinou rostlinu spojenou se symbolikou Vánoc. K svátků patří bezpochyby i vánoční kaktus, brambořík, jmelí a další rostliny. Nezapomeňte, že své domovy můžete vyzdobit i dalšími přírodními skvosty, neomezujte se tak jenom na hvězdu, kombinujte ji s dalšími rostlinami.

ZPĚT NA TÉMA: VÁNOČNÍ HVĚZDA

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus má krásné červené květy a kvete právě v zimním období, proto si přímo říkal o to, aby se stal typickou vánoční rostlinou. Kromě červené může mít kaktus květy i bílé, žluté či purpurové. Pochází z Brazílie, ale dobře se mu daří i u nás. Chcete-li se dočkat květů co nejdříve, přesuňte kaktus před Vánoci do chladnější místnosti o teplotě 12 až 15 °C. V období květu můžete listy kaktusu mlžit. Pěstujte je v hlinitopísčité půdě nebo ve speciálním substrátu určeném pro pěstování kaktusů.

Vánoční kaktus

Brambořík

Brambořík si u nás během Vánoc získává stále větší pozornost. Je skromný, o to je však nádhernější. Ani bramboříky však nejsou ryze českou rostlinou, pochází totiž z Asie. Je ale třeba říct, že pěstování bramboříků nebývá nejsnazší. Pokud vám bude stačit, aby rostlina kvetla na Vánoce, moc starostí si dělat nemusíte. Budete-li usilovat o dlouhodobé pěstování, aby vám vydržela i do dalšího roku, budete si muset o pěstování něco nastudovat. Bramboříky zalévejte s rozvahou, netrapte je v teple – ideální teplota je kolem 16 °C.

brambořík

Jmelí

Jmelí k Vánocům neodmyslitelně patří. Páry se pod ním líbají, ovšem pověrami a mýty je tato rostlina opředena už od pradávna. Je spojována i s keltskými druidy, kteří považovali jmelí za posvátné. Jedná se o poloparazitickou keříkovou rostlinu, kterou si můžete vypěstovat i na své zahradě na ovocném stromu. Jmelí se v předvánočním období prodává na trzích, a to jak jak v přírodní podobě, tak nastříkané zlatou barvou. 

Jmelí

Cesmína

Na závěr zmiňme ještě jednu vánoční rostlinu, na kterou se často zapomíná. Cesmína má výrazně zelené listy a červené bobule, takže se svým vzhledem k Vánocům skvěle hodí. Cesmína je symbolem hojně užívaným jak v křesťanství, tak islámu. Dům si můžete ozdobit větvičkami cesmíny, dejte si však pozor na to, že bobule jsou jedovaté. Několik plodů může zabít malé dítě, proto tuto dekoraci umístěte vždy tak, aby na ně děti nedosáhly.

Cesmína

publikováno: 11. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.