Vánoční stromek v květináči: jak se starat, aby mohl na jaře na zahradu


strom v kvetinaci

Mnozí si na Vánoce pořizují kvůli šetrnosti životního prostředí vánoční stromeček v květináči, aby ho mohli poté vysadit ven na zahradu. Víte ale, jak se o taková stromeček řádně starat, aby vám vydržel až do té doby, než jej přesadíte ven a budete se jím kochat léta? Přinášíme několik rad a tipů, jak vánoční stromeček v květináči nezahubit a na co si dávat pozor.


Jak doma pečovat o strom v květináči

O vánoční strom v květináči je potřeba se řádně starat, aby vám neuhynul a vy si ho mohli přesadit ven na zahradu. Co je při péči o strom v květináči nejdůležitější?

  • Strom pravidelně zalévejte a rozhodně jej nedávejte blízko radiátoru nebo krbu.
  • Po Vánocích jej odneste z teplé místnosti do chladu, ideálně sklepa nebo na chodbu.
  • Několikrát denně jej roste, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost.
  • Strom musí být stále zasazen v dostatečně velkém květináči, takže jej po svátcích přesadíme do většího kontejneru.
  • Při přesazování dejte do většího květináče drenážní vrstvu štěrku, na to rašelinu a až poté kvalitní zeminu.
  • Jednou za měsíc stromek v květináči zalijte zálivkou.

Nechat vánoční stromek v květináči nebo přesadit do půdy?

Často lidi trápí dilema, zda stromek jen přesadit a nechat jej nadále v květináči i venku anebo jej vsadit do země. Co je lepší? Ani jednou z variant nic nezkazíte, prootže vždy záleží především na to, jak se o strom budete starat. Na péči není rozhodně nijak náročný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud se budete držet jednoduchých rad, můžete se z něj těšit i několik sezon.

Stromek v květináči vysadíte na zahradě a můžete se z něj chovat i přísští rok.

Vánoční stromek nechám v květináči

Jestli se rozhodnete stromek ponechat v květináči, nechte jej nejprve zase postupně aklimatizovat. Přeneste jej z teplého pokoje na chodbu, poté třeba do sklepa, a nakonec na balkon ven nebo na zahradu. Dařit se mu bude spíše na stinném místě. Pokud jej budete dvakrát týdně zalévat a občas přidáte hnojivo určené pro jehličnany, těšit se z něj můžete na Vánoce i další rok.


Tip: Květináč je lepší obalit novinami a až poté jej v bezmrazých dnech dát ven.

Vánoční stromek zasadím na zahradu

Jestli dáváte přednost vysadit stromek na zahradu a dát mu dostatek prostoru a volnosti, postup je podobný, jako kdybyste jej nechali v květináči. Také jej nejprve musíte nechat zvyknout na studenější prostředí a až například po 3 týdnech zkusit dát ven. Pokud však bude venku až příliš mrznout, nechte jej v chodbě či ve sklepě raději o něco déle.


Při sázení na zahradě si dobře rozmyslete, kam jej chcete dát. Občas se stává, že po několika letech začne strom vadit, vy jej budete přesazovat a poté vám strom uhyne. Tomu se můžete vyhnout jedině tehdy, když budete nad místem chvíli přemýšlet.

publikováno: 3. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.