Velkým pomocníkem v boji s vodní párou je pokojový vlhkoměr


5216336022_338e7f3ae3

Vysoká vlhkost v domech a bytech je vhodná pouze tehdy, když pěstujete orchideje. V jakémkoliv jiném případě jsou žádoucí hodnoty kolem 50 %. Kdo měl někdy potíže s neustále orosenými okny, plísní na zdech a nevzhlednými fleky, jistě ví, o čem je řeč. Vyplatí se proto pořídit si pokojový vlhkoměr, který potřebné hodnoty ohlídá.

O složení vzduchu se učí děti na základních školách, a tak už i ony vědí, že jednou z jeho složek je také vodní pára. Že s ní mohou být někdy nepříjemné trable, znají zase dospělí. Uzavřený a špatně odvětrávaný prostor a špatná izolace dávají příčinu vzniku map na zdech a srážení u oken. A škodí i druhý extrém, tedy suchý vzduch. Pokojový vlhkoměrt vám pomůže mít vlhkost u vás doma pod kontrolou.

Proč sledovat vlhkost

Vlhkost ovlivňuje náš život možná víc, než si připouštíte. Pokojový vlhkoměr zobrazí relativní vlhkost vzduchu, která se pohybuje v hodnotách od 0 % (tzn. suchý vzduch) až k 100 % (absolutní vlhkost, kdy je vzduch prosycený párou). V závislosti na těchto hodnotách se odpařuje voda z pokožky a reguluje se tělesná teplota. Nízká vlhkost způsobuje problémy s dýchacími cestami (proto jsou typičtější pro zimní měsíce, kdy se pohybujeme ve vytopených místnostech se suchým vzduchem). Vlhkost pak ovlivňuje i naši celkovou výkonnost. O vysoké vlhkosti už byla řeč v úvodu – trápí mnoho interiérů a je třeba se jí vyvarovat. Proto je potřeba sledovat relativní vlhkost, při čemž bude nápomocen vlhkoměr často v kombinaci s teploměrem.

Pokojový vlhkoměr – který vybrat

Existuje mnoho přístrojů, které si můžete pro měření pořídit. Klasický vlasový a blánový v současné době nahrazuje digitální pokojový vlhkoměr, který ukáže hodnotu okamžitě na displeji. Ačkoliv existuje riziko nepřesného měření, pro orientaci takový pokojový vlhkoměr stačí. Při správné kalibraci je pak odchylka jen minimální. Optimální hodnota se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 %.

7769127104_76382ecb09

  • Jak to funguje

V kombinované podobě, tedy s teploměrem, se pokojové vlhkoměry vyrábí z prostého důvodu – teplota souvisí s vlhkostí. Díky využití fyzikálních zákonů tak rychle zjistíte požadovaný údaj.

Vliv vlhkosti na zdraví

V případě, že bojujete s nízkými hodnotami na vlhkoměru, pořiďte si zvlhčovač vzduchu. Těch je na trhu mnoho. Hodí se k dětem, které často trápí laryngitida. Naopak příliš vlhký vzduch může u nejmenších způsobovat nepříjemné alergie. Obsah vodních par ve vzduchu však často zvyšujete sami, aniž byste to možná tušili. Žehlení, sušení prádla, vaření, při tom všem hodnoty stoupají. Proto používejte větráky, digestoře a často otevírejte okna, pokud je to možné.

Pokojový vlhkoměr je v každém případě užitečný pomocník. Možná jste si dosud ani neuvědomovali, že vaše zdravotní problémy může mít na svědomí zrovna nepřiměřená vlhkost. Navíc se nejedná o závratnou investici, ty levnější seženete i pod 200 Kč.

 

 

publikováno: 6. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.