Venkovní osvětlení na zahradě je praktickým i estetickým doplňkem


Venkovní osvětlení na zahradě je praktickým i estetickým doplňkem

Posezení na zahradě může překazit mnoho věcí, avšak tou neodvratitelnou je příchod tmy se začátkem večera a noční doby. Venkovní světla jsou vhodným řešením, jak oslavu či odpočinek neukončovat předčasně. Venkovní osvětlení v zahradě navodí kouzelnou atmosféru a udělá celé místo bezpečnější.

 

Venkovní osvětlení je k dostání v množství variant. Každý si tak může vybrat, co bude světlo v exteriéru ve výsledku dělat. A je jedno, zda potřebujete osvětlit jednotlivé cesty nebo jen záhonky, květiny a stromy.  

Venkovní osvětlení bez elektřiny

Osvětlení pro zahradu je možné rozdělit do kategorií dle toho, co je zdrojem. Nejsilnější skupinou jsou samozřejmě elektrická světla, která je třeba napojit  venkovní osvětlení do sítě, aby fungovalo. Výjimkou však není ani solární vyžadující ke svému chodu slunce. V neposlední řadě bývá v zahradách využíváno i hořící venkovní osvětlení, s nímž je možné vykouzlit si k posezení přímo pohádkovou atmosféru a náladu pomocí svíček a loučí

Ať už se přikloníte k jednomu z výše popsaných typů, nebo raději zvolíte jejich kombinaci, správné rozmístění je výsledkem mnohých experimentů. V zásadě však obecně platí odvíjet osvětlovací snahu od dominantních bodů v zahradě. Pokud máte altánek, pergolu či například venkovní krb, vyřešte nejprve venkovní osvětlení vztahující se k těmto prvkům. To zahrnuje především osvětlení cest a vchodových míst, posléze věcí jako takových. Nezapomínejte ani na tmavé kouty. Nejen že tím zvýšíte bezpečnost, ale také zahradu zbavíte rušivých míst.

Co nasvítit?

Mimo praktické stránky je možné s pomocí světla dosáhnout mnohých estetických kreací, které dodají zahradě na impozantnosti. Starý košatý strom, vybudovaná skalka či záhon plný květin, to všechno je možné nasvícením povýšit na neskutečně krásné doplňky přeměňující zahradu na místo plné originálních nápadů.

Venkovní osvětlení vodní plochy je efektní

Neopakovatelných efektů dosáhnete umístěním světla do jezírek a dalších vodních ploch. Existují rozmanité způsoby, jak si s vodní hladinou v tomto ohledu pohrát. Toto speciální venkovní osvětlení je možné umístit pod vodu či na hladinu, popřípadě ho bodově směrovat na vybrané objekty apod. Tato zásada ostatně platí pro celou zahradu, světlo nemusí být jen méně či více plošné, ale také právě bodové.

 

Zajímavé tipy:

    • pro nasvícení přízemních záhonů jsou nejvhodnější lampy s průhledným stínidlem
    • vonné svíčky zahradu navíc provoní
    • u solárních světel kontrolujte, zda jsou součástí balení speciální baterie
    • o zapínání se mohou postarat čidla
    • kabely je vhodné zakopat do země v ochranné trubce

 

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Hana J.
29. 5. 2013

To je krásné, asi to vyzkouším i u nás na chatičce, takhle nasvítit.... my u nás na chatě bohužel nemáme elektřinu, tak se tam za tmy funguje dosti blbě.. donedávna sme to řešili jen svíčkama, a teď sme pořídili nabíjecí svítilnu. každopádně ale doufám, že nám brzo k chatě dotáhnou elektriku, ať tam můžeme začít fungovat trošku normálně......

Honza P.
29. 5. 2013

Nabíjecí svílnu? Jakou? A jak to svítí? Přiznám se, že to by mne docela zajímalo, sám jsem měl v ruce akorát jeden nesmysl na dyanom - kličku a pak takovou tu klasickou "třepací" alá Horst Fuchs a obojí tedy svítilo pramizerně.
Zas ale s těma svíčkama máte o romantiku postaráno, ne? Včeře při svíčkách, koupel při svíčkách - co by za to některé ženské daly, ne?

Radek Svoboda
23. 6. 2013

Kdepak, viz výše :) A je sice pravda, že večere je romantičtější při svíčkách než při montážní lampě ale zas na stavbu bych netahal ty svíčky. A co se týče hloupostí na dynamo nebo na třepání tak doporučuju kouknout se na net, dají se k tomu najít docela pěkné články..

Moudronos Moudrý
30. 6. 2013

Já teda na chatě nataženou elektriku mám, ale jističe jsou prastaré a rády vypadávají. Zatím jsem si vždycky vystačil s čelovkou, ale o té montážní taky začínám přemýšlet.A nebo taky pro jistotu o návštěvě elektrikáře ;)

Yogi Berra
25. 7. 2013

Lenochu :) Záleží podle míry tvého odporu k řešení. Pokud se ti nechce dělat nic (což v tomhle vedru chápu, zůstaň u té montážky, pokud to chceš mít z krku, zaovlej elektrikáře.

Moudronos Moudrý
29. 8. 2013

Zatím se mi nechce, léto už přechází a já ho prolelkoval. Lampa ... slouží dobře a nemám důvod nic měnit. Takže až příště to zas vypadá.