G+

 

 

Venkovní schody a rozmary počasí: vyberte si ty nejbezpečnější


6054741328_63e011731c_flickr

Venkovní schody neplní jen svou praktickou úlohu, ale mohou být i zajímavým architektonickým prvkem. Záleží přitom na materiálu, který zvolíte, a také na tvaru. I klasické rovné schody mohou být originální při použití zajímavých prostředků a propracováním detailů. V každém případě ale nezapomínejte na bezpečnost, která bývá u venkovních schodů kritická.


 

Někdy je potřeba budovat dům tak, aby zapadl do terénu. K překonání výškového rozdílu je pak nutno využít venkovního schodiště. Staví se i v případech dvougeneračního bydlení, kdy se tak řeší vstup do patra domu. Využití najdou i na zahradě, kde usnadní vstup na terasu, pergolu nebo do bazénu.

Zkouška odolnosti počasím

Levné matriály nejsou pro venkovní schody tím pravým řešením. Stejně tak se brzy odhalí i nekvalitní práce, protože je schodiště často zkoušeno rozmary počasí. Během roku se teploty liší až o 70°C, a to už není legrace. Navíc stupínky sahající nad 50 cm musí splňovat předepsané normy, jinak by se dům nedočkal kolaudace. 

  • Betonové venkovní schody: mohou být zdánlivě nejjednodušším řešením. Ovšem není tomu tak – jejich výstavba je celkem obtížná, avšak stojí za to. Splňuje všechny požadavky počínaje rozmanitým vzhledem, bezpečností, až po snadnou údržbu. Jsou hodně těžké a po správném usazení se už ani nehnou. Počasí odolávají na jedničku, ať už vyberete jakoukoliv povrchovou úpravu (hladkou, pískovou, vymývanou…). Oproti jiným materiálům ale trvá výstavba dlouho a případná následná demontáž bývá pěkným oříškem.
  • Kamenné schody: na pohled krásné, a proto tolik vyhledávané. Staletími prověřený materiál nesmí být příliš porézní, aby nenasakoval vodu. Vhodně vybraný je pak vlastně nezničitelný. Jsou však kluzké a po určité době začnou měnit barvu.

 Jaké fasádní barvy jsou v současnosti žádané a trendy_Fotolia_3378733_XS

  • Naproti tomu dřevěné schody jsou lehké a manipulace snadná. Výstavba a ani demontáž není nikterak náročná. Obtížnější je ale údržba a hlavně pokud vyžadujete specifický tvar, pak se dřevo příliš nehodí. 
  • Kovové schodiště se hodí k moderním domům, avšak může působit jen jako provizorní řešení. Výstavbu a demontáž zvládne téměř každý. Pozor si dávejte ale na bezpečnost a kluzký povrch nezapomeňte opatřit protiskluzovými prvky.
  • Hitem poslední doby je prefabrikované schodiště. Vlastně se jedná lehčí variantu betonu. Tvar schodů není nijak omezen, výroba totiž probíhá na zakázku. Obtížnější je montáž, která je prováděna pomocí jeřábů, což ale bývá většinou součástí objednávky. Naopak výhodou je použití už ve fázi hrubé stavby, odolnost proti požáru nebo minimální přenosnost vibrací.

U schodiště, které je vyšší, než zmiňovaných 50 cm, je povinnost instalace zábradlí. Normy stanovují jeho výšku a způsob ukotvení sloupků, průměr madla a jeho umístění. Zmíněna je i výplň (například mezery mezi otvory) a rozměry jednotlivých stupňů.

 

 

publikováno: 31. 10. 2012
přečteno: 1963×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...