Venkovní stínicí technika zabrání přehřívání, současně sníží náklady na vytápění


žaluzie

Během léta se mnoho domácností potýká s nepříjemným přehříváním domů i bytů. Mohlo by se zdát, že s končícím létem bude problém s vysokou vnitřní teplotou vyřešený. I podzimní či zimní sluneční paprsky se dokážou přes skleněné výplně dostat do interiéru a nadmíru jej prohřát. Jedním z účinných řešení, jak pronikání intenzivního slunečního záření zabránit, je pořízení venkovní stínicí techniky. Funkcí účinného stínění je však více. Věděli jste, že s kvalitními roletami či žaluziemi snížíte tepelné ztráty stavby a s tím i náklady na vytápění během topné sezóny?  

Stínicí techniku do exteriéru oceníte v létě i v zimě

Chcete-li dosáhnout komfortního bydlení a intenzitu pronikajícího světla a tepla účinné regulovat, měli byste popřemýšlet nad pořízením kvalitní stínicí techniky. Venkovní stínění je ve srovnání s vnitřním podstatně účinnější, protože zabrání proniknutí slunečních paprsků přes skleněné tabule oken. V případě vnitřních žaluzií totiž dochází k odrazu záření až poté, co se dostane přes sklo. Na to byste měli myslet už při výběru nových oken a stínění.

Chcete-li, aby vaše stínění bylo co neúčinnější, dejte přednost tomu venkovnímu. Během letního období vám pomůže zamezit nepříjemnému přehřívání budov, současně však zlepší celkové tepelněizolační vlastnosti stavby a omezí úniky tepla. To oceníte především v zimním období. Právě přes okna často uniká jistá část tepla, což zvyšuje náklady na vytápění.

Venkovní rolety chrání před sluncem a tlumí hluk z ulice

Jednou z oblíbených typů venkovní stínicí techniky jsou venkovní rolety. Jsou odolné a zajistí dokonalé zatemnění oken. Ve vytaženém stavu o nich navíc ani nevíte, protože jsou ukryty v kastlíku. Venkovní rolety se vyrábí jak v nadokenní, tak předokenní variantě. Oba typy dodává na českém trhu například společnost VEKRA, která je nabízí v široké škále barevných variant a dekorů. Snadno tak přizpůsobit vzhled stínicí techniky stylu své stavby a podtrhnete její vzhled.

Venkovní rolety zajistí účinnou ochranu před letním sluncem, navíc ochrání vaše soukromí a zvýší bezpečnost. Robustní konstrukce stažených rolet odradí nezvané návštěvníky a v případě pokusu o neoprávněné vniknutí jim jejich úsilí výrazně ztíží. Pokud bydlíte u rušné ulice, jistě oceníte i schopnost venkovních rolet tlumit okolní hluk. Předokenní i nadokenní rolety do exteriéru se navíc snadno čistí a ovládají. Kromě standardního ručního posunu klikou mohou být doplněny o pohodlné elektronické ovládání.

Venkovní žaluzie podtrhnou vzhled vašeho domu

Další možností, jak zabránit nadměrnému přehřívání budovy a zlepšit tepelněizolační vlastnosti stavby, je montáž venkovních žaluzií. I takové řešení je v českých domácnostech oblíbené, a to i díky vysoké estetické hodnotě. Venkovní žaluzie skvěle vypadají v moderních minimalisticky řešených novostavbách, stejně tak u starších budov po rekonstrukci.

Zmiňovaný výrobce oken a stínicí techniky VEKRA dodává i venkovní žaluzie s možností zabudování do okenního překladu, takže po zasunutí nebudou vidět ani zavazet.  Venkovní žaluzie jsou zkonstruovány z pevných lamel, které odolají i dešti, mrazu či větru, navíc se snadno čistí a udržují. Venkovní žaluzie jsou dostupné v různých šířkách lamel, takže si vyberete takový typ, který bude přesně ladit k vašim oknům a celkovému rázu stavby.

Kromě venkovního stínění pomůže i mobilní klimatizace

Potýkáte s nepříjemně vysokými teplotami ve vašich vnitřních prostorách? Kromě montáže účinného venkovního stínění, které funguje jako pasivní chlazení, můžete přistoupit i k montáži aktivních chladicích prvků. Montáž zabudovaných klimatizací je účinné, ale nákladné řešení, proto roste zájem o mobilní klimatizace, které lze využít třeba jen během nejteplejší části letní sezóny. Pokud si mobilní klimatizaci pořídíte, nezapomeňte na to, že agregáty vždy vyžadují i odvod odpadního vzduchu. 

Nejlepším řešením je napojit vývod mobilní klimatizace na otvor ve zdi, světlík či komín. Ne vždy je to však konstrukčně možné. Nejjednodušší je pak umístit vývod do okna. V takovém případě je důležité zajistit, aby přes částečně otevřené okno do místnosti neproudil teplý vzduch. Estetickým řešením s dobrou tepelnou izolací je montáž letního okenního křídla, které se v dolní části osadí dělicím sloupkem a neprůhlednou izolační deskou. Do ní se následně vyřízne otvor a umístí se hadice pro odvod odpadního vzduchu. 

Pokud budete společně s klimatizací používat i kvalitní venkovní žaluzie nebo rolety, spotřebujete méně energie a ve výsledku ušetříte. Venkovní stínicí technika sníží prostup tepla do interiéru, a tak nebude klimatizace muset běžet naplno. Proto je dobré si uvědomit, že i tam, kde se používá klimatizační zařízení, je potřeba omezit přehřívání prostorů.

Pokud řešíte problém s nadměrným přehříváním vnitřních prostorů, obraťte se na ověřeného dodavatele oken, dveří a stínicí techniky, který vám doporučí nejvhodnější řešení. Konkrétně zmiňovaný český výrobce oken a stínění VEKRA nabízí všechny typy vnitřní i venkovní stínicí techniky, a tak vám pomůže s výběrem nejlepšího systému, který bude odpovídat přesně vašim potřebám. Zajistí vám také realizaci letního okenního křídla, které využijete pro umístění vývodu z mobilní klimatizace.

publikováno: 2. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.