Veranda je opomíjená součást domů, která dodá styl


Veranda má své místo před vchodovými dveřmi, kde se dá využít pro botník, ale hlavně jako místo, kde se můžete setkávat se sousedy a kde si mohou hrát vaše děti.

Shodnout se na tom, co všechno se dá označit jako veranda, není snadné. Malé zastřešené přístavky někdo do této kategorie vůbec neřadí, jiný za verandu označuje třeba jen malý prostor u dveří určený pro odkládání kabátů. Nemusí být vždy zastřešená a může volně přecházet v terasu. Spíše, než na jednotném názvu a popisu, záleží na zvyku.

 

Na rozdíl od terasy bývá veranda úzká, dostačující sotva pro dvě vedle sebe sedící osoby. Nejčastěji se verandy objevují na chatách a chalupách jako ideální místo pro relaxaci, často se s nimi můžeme ale setkat i u starších domků na vesnicích. Mají své kouzlo...

Otevřená veranda

Idylicky si ji můžete představit závěrech z amerických filmů, kdy se na verandách servíruje káva, schází se sousedky, aby si sdělily nejžhavější novinky z okolí, případně se na ní líně povaluje domácí zvířectvo. Otevřená veranda slouží právě k těmto účelům, dají se na ni však pěstovat okrasné květiny nebo třeba zelenina a bylinky. Bývá umístěna před vchodovými dveřmi, proto se dá využít i jako předsíň. S teplým počasím ale její využití končí, což je velká škoda.

Obytná veranda

Obytná veranda se od ostatních místností v bytě liší podlahou, na které je položeno buď dřevo nebo zátěžová dlažba. Povětšinou také slouží k odpočinku. Místo, kde se mohou přijímat návštěvy se velmi podobá zimní zahradě, je však o něco příjemnější. Nábytek se sem může přestěhovat z terasy, případně lze pořídit ratanový určený jen pro verandu.

Nezbytnou součástí je bohatá květinová výzdoba. Spousta pokojových květin – hrnkových, vysokých i převislých – je tou nejlepší volbou. V závislosti na vytápění se sem mohou přesunout i venkovní rostliny citlivé na teplotu, a které tedy nelze nechat přezimovat venku. V takovém případě to s teplotou nepřehánějte.
Dalším charakteristickým znakem jsou velká okna, jež propustí dovnitř maximum světla. Je potřeba, aby perfektně těsnila, jinak bude únik tepla opravdu velký. Pro soukromí je možno využít stínění z přírodních materiálů.

Obytná veranda připomíná zimní zahradu, jen je přizpůsobena spíše lidem, než rostlinám. Příjemné posezení je tak zaručeno.

Veranda místo terasy?

Ne každý má možnost vybudovat terasu – ať už je to kvůli sousedům, nevhodné poloze domu nebo malému pozemku. Veranda ji může alespoň částečně nahradit.

Pokud se rozhodnete vystavět naprosto novou verandu, tak se můžete inspirovat na severu Evropy, kde jsou také oblíbené. Vyžívá se bílé masivní dřevo rustikálního vzhledu v kombinaci s červenými cihlami.

Verandy u nás nejsou tak časté jako terasy, dokonce by se dalo říci, že spodní venkovní verandy jsou výjimkou. Častěji se setkáte s balkony nejrůznějších rozměrů nebo lodžiemi – a to je škoda. Verandy umí vtisknout domu tvář a charakter, na který budou vzpomínat celé generace.

publikováno: 19. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.