Vertikutátor je nezbytností při správné péči o trávník


5193274474_73b13d24a6_1600x900ms

Péče o trávník je nekonečná koloběh, proto se nedá říct, že právě podzimními pracemi by končila nebo začínala. Věnujete-li se mu důsledně, výsledek uvidíte zřetelně: okolí domu pokryje hustý zelený koberec, který budou závidět všichni sousedé. V celém procesu by se pak nemělo zapomínat ani na náročnější úkony, jako je třeba vertikutace, díky které vdechnete trávníku novou energii – a to jak na hlavní sezonu, tak i na přezimování.

 

Prořezávání trávníku je nezbytné – během roku se kromě trávy na povrchu hromadí její posekané zbytky, mech a vzniká neprodyšná krusta, která jej dusí. Označuje se jako travní plsť a na neopečovávaných trávnících dosahuje výšky i několik centimetrů.

Proč používat vertikutátor

Jestliže vás baví práce s hráběmi, dlouhý čas strávený na trávníku a neúměrná námaha, pak se o vertikutátor zajímat ani nemusíte. Stejně jako hrábě si umí poradit s vrchní vegetační vrstvou, která by při neprořezání dusila kořeny, což by se během násedujícího roku projevilo na nevalné kvalitě porostu.

  • odstranění stařiny a mechu
  • provzdušnění
  • zrychlení průsaku vody a živin ke kořenům
  • prevence proti chorobám, houbám a plísním

Vertikutátor prořeže zbytky pokosené trávy v tvrdé krustě a umožní kořenům vhodnější prostředí pro expandovaní. Kořeny se tak budou snažit dostat hlouběji a nebudou se držet jen pod povrchem. Znamená to, že v létě nebude tak rychle vysychat, udrží si déle zelenou barvu. Nebude třeba ani tolik hnojit a používat chemické prostředky k ochraně před nemocemi.

Vertikutace dvakrát do roka

I když trávník vypadá po zásahu této techniky jako několik let nepoužitelný, rychle se vzpamatuje. Oraniště se rázem znovu promění v okrasu. Proto je vhodné prořezat jej dvakrát během roku – jarní vertikutace musí proběhnout ještě před tím, než začne vegetační období. Tedy v okamžiku, kdy půda rozmrzne a na povrchu se už nenachází žádný sníh.

Na podzim je termín poněkud benevolentní a ani opozdilci nemusí zoufat - vertikutátorem lze vyjet kdykoliv, dokud nezačne mrznout. V letošním roce, kdy se teplota pohybuje stále vysoko nad nulou, ještě tedy není pozdě.

podzimni-vertikutace-travniku-je-dulezita_1600x900ms 

Správný postup

Nejdůležitějším faktorem vertikutace je hloubka – zásah nožů by neměl být hlubší, než 5mm. Při větší hloubce by mohlo dojít k poškození drnu a kořenového systému. Trávník je vhodné projet jen jedním směrem, do kříže se pak vertikutuje v případě, že je vrstva příliš silná. Vše je následně potřeba odstranit – ideální je pro tento účel vysavač (travní separátor), s jehož pomocí odstraníte i ty nejmenší nečistoty. Z trávy vyčeše vše, co do ní nepatří – prořezání motorovým vertikutátorem ale nenahradí.

Ještě před samotným použitím vertikutátoru je třeba posekat trávu maximálně na 4cm.

Vertikutátor s robustními noži není zrovna levnou záležitostí, a tak se hodí spíše na velké plochy. Nezbytný je i profesionální převod kroutivého momentu a výkonný a tichý motor. Ty nejlevnější seženete od pěti tisíc korun, benzinové od patnácti tisíc. Pro malé zahrádky si však bohatě vystačíte s ručním vertikutátorem.

publikováno: 6. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.