Vinylové podlahy jsou stále oblíbenější. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?


Pokládka PVC podlahy

Vinylové (PVC) podlahy získávají stále větší oblibu, a to především díky dostupné ceně, zajímavému modernímu vzhledu a dobrým vlastnostem. S přibývajícím zájmem o tento typ podlahové krytiny roste i nabídka na trhu. Vinylové podlahy jsou dnes k sehnání v různých dekorech, jakostech i provedeních, ať už v rolích, nebo dílcích. Pokud přemýšlíte nad pořízením podlahy z PVC, seznamte se s jejich výhodami a nevýhodami. Sepsali jsme je pro vás.

Vinylová podlaha = podlaha z PVC

Než se pustíme do rozepisování výhod a nevýhod vinylových podlah, je namístě udělat si jasno v pojmosloví. Často se na nás čtenáři obrací s dotazem, jaký je rozdíl mezi vinylovými podlahami a podlahovou krytinou z PVC. Odpověď je jednoduchá – jedná se o totéž. Dříve byly PVC podlahy dostupné pouze v rolích, a když výrobci přišli s novým typem v dílcích, chtěli své produkty odlišit, a tak je začali prodávat pod komerčním označením vinylové podlahy. Dnes jsou na trhu běžně dostupné oba typy a označují se jako vinylové i PVC.

Typ vinylové podlahy vybírejte podle míry zatížení

Při výběru vinylové podlahy narazíte na dva základní typy – klasické tvrdé PVC a měkčený vinyl. Tvrdé PVC se prodává buď ve formě dílců, na které se blíže zaměříme níže, a v rolích. Jsou odolné vůči mechanickému zatížení a používají se zejména v komerčních prostorách, v domácnostech pak v místech s vysokou mírou zátěže. Vinylové podlahy z tvrdého PVC dodávané v rolích jsou ideální do kanceláří, veřejných prostorů, ale také na schody, vstupní haly či chodby.

Oproti tomu je měkčený vinyl v bytových prostorách mnohem využívanější, a to zejména kvůli měkkosti a pohodlí při došlapu. Měkký materiál šetří klouby, je příjemný na došlap, je pocitově teplejší a tichý. Rozdíl mezi měkčeným a tvrdým vinylem se liší v použití materiálů v jednotlivých vrstvách. U měkčeného vinylu se používá speciální pružná pěna, která zajistí měkký došlap. Nevýhodou tohoto typu podlahy z PVC je pak větší náchylnost k protržení a také otlaky od nábytku a těžkých předmětů, které na jednom místě stojí delší dobu.

PVC podlaha

Vinylové dílce věrně napodobí dřevěnou podlahu

Kromě klasických vinylových podlah v rolích se stále častěji využívají vinylové dílce, které jsou dostupné v mnoha dekorech a díky moderní technologii tisku věrně napodobují dekor dřeva. Vyrábí se z tvrdého PVC, které je odolný a vydrží i nadprůměrné zatížení, takže se hodí jak do bytových, tak komerčních prostorů. Je oblíbenou alternativou klasické dřevěné podlahy, protože je cenově dostupnější, navíc se snadněji udržuje. Je ideální volbou pro rodiny s malými dětmi, kde je údržba klasické dřevěné podlahy velmi obtížná.

Vinylové dílce ve variantách pro lepení a zámkové skládání

Vinylové dílce jsou na trhu dostupné standardně ve dvou provedeních, a to jako lepené a skládané. Lepená varianta se lepí na podklad opatřený stěrkou, jsou cenově dostupné, ale podkladová vrstva musí být rovná a velmi kvalitní. Oproti tomu jsou vinylové dílce se zámkovým systémem nákladnější, ale je možné je pokládat i na méně kvalitní podkladovou vrstvu. Vinylové dílce lze bez problémů nainstalovat třeba i na starou parketovou podlahu, která už nevypadá nejlépe a její renovace by vyšla příliš draho.

Vinylová podlaha v interiéru

Výhody a nevýhody vinylových podlah

Nyní, když jsme si představili základní typy podlah z PVC, můžeme popsat jejich výhody a nevýhody. Shrnuli jsme je do jednoduché tabulky pro větší přehlednost. Vždy je třeba počítat s tím, že vlastnosti se budou u konkrétních typů a provedení lišit. Čím více bude podlaha zatížená a využívaná, tím by měla být vinylová podlaha samozřejmě kvalitnější a odolnější.

VINYLOVÉ PODLAHY

Výhody

Nevýhody

Pestrý výběr stylů, textur, barev a imitací

Nižší izolační vlastnost

Snadná a rychlá údržba

Riziko proseknutí

Poměrně nízké pořizovací náklady

U měkčených typů vznikají otlaky nábytku

Dobrá odolnost vůči mechanickému zatížení

Postupné uvolňování těkavých látek

Příjemný teplý pocit při došlapu

Náročnost na rovnost podkladu

Odolnost vůči vlhkosti a vodě

 

Snadná a rychlý montáž

 

Pokud se rozhodnete pro pořízení vinylové podlahy do svého rodinného domu či bytu, chybu rozhodně neuděláte. Je pak na vás, pro jaký typ se rozhodnete a oceníte-li vlastnosti tvrdého či měkkého vinylu v rolích či vinylových dílců. Přečtěte si i další články o podlahových krytinách, kterým jsme se v minulosti věnovali:

publikováno: 24. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.