Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru


Fotolia_37916511_XS

Využití vodního skla v domácnosti je poměrně široké, ačkoliv nejznámější je pravděpodobně jeho schopnost konzervace vajíček. Své místo má ale také při stavbě a při rekonstrukcích, kde se přimíchává do betonu, používá se k protipožárním nátěrům, urychluje hydrataci nebo mineralizuje dřevo.Vodní sklo se dá jednoduše charakterizovat jako roztok křemičitanu sodného.  Vyrábí se buď ze sklářského písku za pomoci alkalických tavidel, nebo hydrotermální reakcí. Látka je známá už od roku 1895, kdy se také spustila jeho průmyslová výroba. Dnes existují dva základní druhy: zpomalovače a urychlovače.

Vodní sklo a izolace vlhkosti

Izolaci tímto způsobem je vhodné provést u starších domů, kde bývá boj se vzlínající vodou složitý. Použití vodního skla je snadno, rychlé, levné a dostupné. Do zdi se navrtají co nejhlubší otvory (minimálně 5 – 10 cm, podle toho, jak to zeď umožňuje), do kterých se poté např. injekční stříkačkou aplikuje roztok tak dlouho, dokud zdivo saje. U nejsavějších materiálů je třeba doplňovat vodní sklo i desetkrát. Izolační vrstva se vytvoří vysycháním roztoku, který takto krystalizuje. V některých případech dojde tímto procesem i ke zpevnění zdiva, což je další významné plus.

Vodní sklo a protipožární ochrana

Na ochranu dřeva proti požáru se používá vodní sklo už od nepaměti. Nevýhodou je poměrně nízká účinnost. Protože se ale osvědčilo při odolávání vysokým teplotám, dnes se používá hlavně do šamotových mouček při vyzdívání kamen, případně při jejich opravách.

vodni sklo 

Další použití

  • přísada do odmašťovacích, pracích a čistících prostředků
  • příměs do betonu, která urychluje hydrataci a beton tak rychleji dosáhne pevnosti a nepropouští vodu, zabraňuje drolení, zvyšuje životnost
  • ochrana dřeva proti hnilobě, ohni, vodě i škůdcům
  • impregnace přírodních materiálů
  • impregnace skelných vláken a azbestu
  • výroba dekorací
  • v průmyslu: v čistírnách odpadních vod k odstranění těžkých kovů, lepidlo v papírenském průmyslu a pojivo při výrobě pískových forem ve slévárnách

Rozdíly mezi jednotlivými druhy

Draselné x sodné vodní sklo

Běžnější je to sodné, které se používá na ochranné a zpevňující nátěry nebo k impregnaci. Draselné má využití např. pro ochranu starých fresek či soch.

Urychlovače x zpomalovače

Tento parametr se zohledňuje v případě, že chcete vodní sklo přimíchávat do betonu. Záleží tedy na tom, zda potřebujete dobu schnutí zkrátit či prodloužit.

Vodní sklo se ale nevyužívá jen ve stavebnictví. V poslední době je využíváno také pro výrobu dekorací, jejichž výrobu zvládne každý. 

publikováno: 10. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.