Vůně do bytu dokáží ovlivnit mnohé. Který druh je nejlepší?


Vůně do bytu mohou zpříjemnit chvilky strávené doma.

Každý domov má charakteristickou vůni, ke které mu mohou pomoci i interiérové parfémy nebo třeba jen obyčejné vonné svíčky. Ke každému ročnímu období se hodí jiný typ vůně, přeci jen v létě se příliš často nestává, že by váš nos zatoužil cítit vůni skořice a pečených jablek... K jaru a létu naopak patří svěžest, čerstvost a lehkost.
 

Nic se nemá přehánět, ani s vůněmi. Ale osvěžit vzduch po velkém úklidu rozhodně není na škodu. Vybírejte nevtíravé vůně, protože ty výrazné mohou mít neblahý vliv na celkovou kondici. Zapříčinit by mohly únavu, bolest hlavy, ale třeba i nechutenství.

Vůně do bytu: druhy

Dřevité, kořeněné vůně do bytu

Obvykle se tyto dva prvky kombinují, protože vůně dřeva je těžká a rozvine se až za nějakou dobu. Koření naopak ucítíte okamžitě. Tyto vůně mají oblíbené hlavně muži, a to nejen u bytových parfémů, ale také u těch tělových. Vždy je potřeba počkat delší dobu, abyste ucítili i základ vůně, která bude v interiéru přítomna nejdéle. Nedávejte proto na okamžitý dojem, protože prvotní vůni budete cítit jen chvíli.

Citrusové vůně do bytu

Patří mezi nejoblíbenější a téměř s nimi nemůžete šlápnout vedle. Svěží tóny se hodí právě k jaru a brzkému létu. Nebojte se i exotických kombinací. Jejich tóny jsou spíše povrchní a vzduch tak jimi nebude nikdy přesycen.

Pudrové vůně do bytu

Neucítíte je okamžitě, ale až po jejich rozložení. Jsou stálé s nejvýraznějšími hlubokými tóny. Vybírejte je pečlivě, protože patří mezi ty nejtrvalejší.

Sladké vůně do bytu

Sladké vůně probouzí chuť k jídlu, a proto se dají používat třeba do jídelen nebo větších sálů před akcemi. Typickým prvkem je vanilka, která však nemusí být příjemná každému. Nejvýraznější jsou také hluboké tóny.

Vůně do bytu mohou mít ale vliv také na naše chutě. 

Květinové vůně do bytu

Symbol jara a zároveň nejrozšířenější druh. Vůni je opravdu spousta a obecně ani nejdou popsat. V některých převládají povrchní tóny, jiné kladou důraz na ty hlubší a dlouhotrvalé. Omamné vůně ale nejsou vždy žádoucí, přemíra může být klidně i spouštěčem migrény.

Ovocné vůně do bytu

Spolu s citrusovými patří k jistotám. Liší se tím, že jsou trvalejší a převládají střední tóny, což znamená, že v interiéru vydrží déle.

Jak byt provonět a jakou konkrétní vůni vybrat? Nezaměnitelný pocit domova utváří i vůně do bytu 

Vůně do bytu a chuť k jídlu

Dva smysly, které k sobě neodmyslitelně patří. Že vůně dokáže vyprovokovat neovladatelnou chuť jste za svůj život jistě už zažili. Proto pozor na dodávání umělých vůní do interiéru. Mohou mít totiž přesně opačný účinek a zapříčinit nechuť a nepříjemné pocity.
Síla aromaterapie tak není jen v sugesci, ale vůně opravdu dokáží ovlivňovat mnohé.

Mozek si dokáže pamatovat vůně napořád. Rčení o vůni domova proto není žádnou okřídlenou frází, ale stoprocentní pravdou. Jakmile ucítíme byť jen vzdáleně podobnou vůni, jakou to vonělo doma, pak si ji mozek okamžitě vybaví. Vybírejte proto pečlivě a tak, aby byli spokojeni všichni členové domácnosti.

publikováno: 26. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.