PR článek

Vybavujete malý byt? Pořiďte si chytrý nábytek


1

Bydlení v malém bytě přináší nelehkou výzvu – vměstnat celý svůj život jen na několika metrech čtverečních. Jak na takto omezený prostor dostat vše, co potřebujete, a zároveň si zachovat hezký a útulný domov?

 


Představte si nábytek do garsonky či do malého bytu jako puzzle, kdy každá sebemenší část musí do sebe zapadnout. Přesně takto musíte koncipovat váš byt. Promyšleně, chytře a prostorově úsporně.

Úložný prostor v hlavní roli

Pokud chcete mít v malém bytě místo opravdu na všechno, budete si muset velmi dobře zorganizovat úložné prostory. V tom vám pomůže zejména multifunkční nábytek. Co si pod tím představit?

Až budete například vybírat postel, zaměřte se na takovou, která vám nabídne více než jen plochu na spaní. Do malých prostor rozhodně volte postel s úložným prostorem, ať už v podobě výklopného systému, šuplíků nebo poliček. Skryjete sem nejen lůžkoviny, ale také sezónní oblečení, spodní prádlo či si zde můžete vystavit knížky.

 

Úložný prostor postele nemusíte využít pouze na lůžkoviny, ale můžete zde umístit také oblečení.

Ve stejném duchu vybírejte také sedací soupravu s úložným prostorem. Kromě již zmiňovaných lůžkovin a sezónního oblečení skryjete snadno v sedačce dětské hračky, nářadí a jiné technické věci. Praktický úložný prostor s výklopným mechanismem pojme i větší věci, jako jsou například skládací schůdky či žehlící prkno.

 

Praktická rohová sedačka s úložným prostorem dokáže skrýt i větší kousky, například skládací schůdky.

Do malého bytu nezapomeňte také pořídit stylovou obývací stěnu s bohatým úložným prostorem. Schováte zde prakticky cokoliv – od kancelářských potřeb po oblečení. Využívejte však primárně skříňky s plnými dvířky, okrasné vitríny nechte pouze pro dekorace či naaranžované sklenice. Obývací stěna tak nebude působit přeplněná, třebaže jste ve skutečnosti využili opravdu každý centimetr.

 

Do prosklených částí obývací stěny ukládejte pouze dekorace, případně vystavené sklo.

Je více než jasné, že oblečení uložené v posteli či sedačce nebude tím, ve kterém ráno vyrazíte do práce. Bez pořádné šatní skříně se prostě neobejdete. Samozřejmě i ta však musí být důmyslná.

A protože ložnice bývá v malých bytech miniaturní, případně je k dispozici pouze jeden pokoj, směřují se šatníky do předsíně. Pokud vám to prostor dovolí a hodláte v bytě déle vydržet, investujte do pořádné vestavěné skříně. Ta vám pomůže skrýt nejen oblečení, ale také osušky a ručníky, vysavač, žehličku a další praktické přístroje.

 

Šatní skříň směřujte v malém bytě spíše do předsíně, kde na ni budete mít více prostoru.

Než si však jakoukoliv skříň pořídíte, opravdu pečlivě měřte. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy nábytek omezuje průchod prostorem. Pokud máte obavy, že žádnou skříň do místnosti nedostanete, zkuste zvážit i rohy pokoje. Rohové šatní skříně jsou mimořádně prostorově úsporné, navíc vypadají velmi stylově.

 

Využijte doslova každý roh místnosti.

Nedržte se jen při zemi

Kdo řekl, že veškerý nábytek musíte vtěsnat na podlahu? Trendem malých bytů je využít celý prostor až po samotný strop. Do výšky se nejčastěji přesouvají postele, a to jak klasické dětské palandy, tak manželské postele.

 

Patrová postel udělá dětem radost, navíc vám ušetří spoustu místa.

Pro to, abyste využili opravdové maximum prostoru, si pořiďte také praktický závěsný nábytek. Vybírat můžete z pestré nabídky závěsných skříněk, polic a věšáků. Vytvoříte tak dokonalou iluzi větší místnosti, navíc hezky zaplníte prázdné stěny. Otevřené police a skříňky však nikdy nepřeplňujte. Pokud víte, že na ně potřebujete umístit něco neestetického, pořiďte si raději okrasné boxy a krabice.

 

Na otevřené police umisťujte pouze estetické věci, nebo raději využijte okrasné boxy a krabice.

Využijte optické klamy

Nezapomínejte také na účinné triky, kterými docílíte, že bude byt vypadat opticky větší. Snažte se držet spíše ve světlých a neutrálních odstínech, a to jak při výběru podlahy, barvy na stěnu i při volbě nábytku. Aby však byt nebyl příliš fádní, dodejte mu kontrast pomocí zajímavých detailů, například barevného obkladu či jedné barevné stěny, a doplňků včetně pokojových rostlin.

Prostor také opticky zvětšíte a prosvětlíte pomocí důmyslného umístění zrcadel. Ty umisťujte zejména naproti oknu, případně za lampu či jiný zdroj světla.

 

 Zrcadlo vám pomůže místnost opticky zvětšit a prosvětlit.

 

 

publikováno: 12. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.