Výběr postele si žádá nekompromisní přístup


vyber-postele-si-zada-nekompromisni-pristup

Když se řekne odpočinek, představí si mnozí vydatný a dostatečný spánek. Ten má však jednu důležitou podmínku, a to kvalitní postel. Na tomto vybavení obydlí se rozhodně nevyplatí šetřit, protože každý kompromis se dříve nebo později vrátí v podobě malých i velkých obtíží, které se neblaze promítnou do zdraví a kondice i celkové spokojenosti s bydlením.

Aby byl spánek vydatný, musí být postel oporou a kvalitním zázemím pro regeneraci organismu. Konkrétněji to znamená věnovat velkou pozornost rámu, roštu a matraci, což jsou součásti přímo se podílející na tom, jak se v posteli bude spát. Co by tedy při výběru postele mělo rozhodovat?

Příliš krátký rám postele je na škodu

Vůbec prvním krokem nákupu postele je výběr jejího rámu. Ten nesmí jedince nikterak omezovat. Je proto zcela nežádoucí, aby někde při ležení tlačil a byl vůči výšce a dalším rozměrům těla příliš krátký nebo úzký. Minimální délku postele lze přitom vypočítat zcela jednoduše. Odborníci doporučují přičíst k výšce osoby ještě alespoň 25 cm. Větší komfort vyžaduje hodnoty samozřejmě větší, a to i v otázce šířky, ta začíná na 80 cm, pohodlnější jsou šířky k 1 metru, obvykle 90 a 100 cm. Postele se vyrábějí standardizované, pokud však dáváte přednost uzpůsobení všem svým požadavkům, stačí vyhledat možnosti výroby na zakázku.

Bez roštu se postel neobejde

Na rošt někteří lidé zapomínají, i když tím omezují funkčnost postele a zbytečně snižují životnost matrace, která je často navržena tak, aby veškerý svůj potenciál využila právě v kombinaci s roštem. Rošt rozkládá zátěž a umožňuje matraci „dýchat“, aby se co nejvíce snížilo riziko výskytu plísní a roztočů. Lamely roštu musí být pružné a mělo by jich být nejméně 28.

Nejvhodnější matrací do postele je zdravotní

Matrace jsou velké téma. Doby, kdy se na postele dávaly kusy molitanu, jsou ale již dávno pryč. Aktuálně jsou na trhu k dostání matrace všemožných typů, těmi kvalitními jsou zdravotní s odpovídající certifikací. Takové jsou zárukou nezávadnosti a funkčnosti. I když odborníci doporučují obstarat do postele spíše tvrdší druh, v nabídkách jsou k dostání stupně tvrdosti od 1 do 5, přičemž 5 je nejtvrdší. Neméně důležitým aspektem je také počet pevných zón, těch by mělo být zhruba 5 až 7, aby tělo dostalo oporu na potřebných místech.

 

Pokud chcete mít jistotu, že postel bude kvalitní, využijte služeb specializovaného obchodu, který se zabývá zdravým spánkem. Zapomeňte na letáky supermarketů a investujte do výběru postele více času i peněz, odměnou vám bude spánek dodávající energii a bezbolestné probouzení do každého nového dne.

 

publikováno: 12. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.