Vyberte si vanu přesně podle vašich představ


Vyberte si materiál a tvar vany, který vám nejvíce vyhovuje

Není nic lepšího, než si po dlouhém pracovním dni dát horkou koupel. Nechat myšlenky plout a užít si chvíle zaslouženého odpočinku. Abyste si mohli takový zážitek skutečně užít, potřebujete kvalitní a pohodlnou vanu. V dnešní době máte široký výběr z mnoha typů různých velikostí, materiálů i cen. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Proč právě vana?

Možná se stále rozmýšlíte, jestli ve své koupelně chcete vanu nebo sprchový kout. Jakkoliv jsou moderní walk-in sprchy lákavé, velké části lidí skutečný požitek připraví jedině horká lázeň. Ať už si dáte obyčejnou koupel nebo vanu po okraj naplníte pěnou, vždy si užijete dokonalý odpočinek.

Pokud ve své koupelně vanu nemáte, ale toužíte po ní, měli byste si ji vybrat pečlivě. Při koupi záleží na materiálu, tvaru, velikosti i ceně. Ať už chcete vanu ocelovou nebo akrylátovou, rovnou nebo asymetrickou, na českém trhu máte k dispozici široký výběr mnoha domácích i zahraničních značek. Také byste si měli rozmyslet, zda se v ní budete koupat sami nebo potřebujete vanu bezpečnou pro děti nebo seniory.

Své výhody má litina, smalt i akrylát

V minulosti byly nejvíce používané vany ze smaltované oceli a litiny. V sedmdesátých letech minulého století se však na našem trhu objevil akrylát a spolu s ním plno výhod, které starší materiály nabídnout nemohou. Přestože jsou v dnešní době akrylové vany nejběžnější, své místo v českých koupelnách však stále má ocel, litina i exotičtější materiály, jako je mramor nebo dřevo.

Masivní litinová vana přináší do koupelny retro styl

Smaltované vany si udržují vysokou popularitu díky své dlouhé životnosti, cenové dostupnosti a celkové bytelnosti. Poškozený smaltovaný povrch navíc snadno opravíte speciálním lakem. Ocelová vany jsou barevné stálé a neporézní.

U životnosti a pevnosti smaltované vany záleží na tloušťce použité oceli. Obvykle jsou vyráběny s tloušťkou 2 mm, luxusnější varianty až z 3,5 mm silné oceli.

Nevýhodou může být už na dotek rozpoznatelná větší chladnost. Voda vám vystydne výrazně dříve, pokud vanu zvenku neodizolujete obkladem. Mohla by vám vadit i větší hlučnost a křehkost materiálu, který se snadno odloupne.

Skvělé tepelněizolační schopnosti oproti tomu mají litinové vany. Často se vyrábí v samostatně stojící variantě a potěší tak všechny příznivce romantiky a nostalgie. Do vaší koupelny přinese masivní litinová vana na nožkách závan starých časů. Díky své větší tloušťce (až 8 mm) udrží vodu horkou po delší dobu.

Spolu s větší pevností a tloušťkou přichází i větší hmotnost, která vám může pěkně zkomplikovat převoz i instalaci. Navíc vyžaduje větší nosnost koupelnové podlahy.

Akrylové vany díky své poddajnosti nabízí široký výběr tvarů a velikostí. Pokud se vám tak líbí asymetrická vana nebo rohová vana, akrylát vám vždy vyjde vstříc. Nainstalovat do něj také můžete i podhlavníky nebo područky.

Akryl je na omak příjemný a teplý, jeho povrch vás nikdy nebude studit. Když do akrylové vany napustíte horkou vodu, rychle se prohřeje a dlouho udržuje teplo.

Kvalitní výrobky se mohou chlubit i vysokou životností a pevností, kterou jim dodává vyztužení sklolaminátem (LA) nebo polyuretanovou pěnou (PU Plus). Ve výsledku jsou tak svou pevností srovnatelné se smaltovanou ocelí.

Nevýhodou akrylových van pro vás může být často vysoká cena. Na našem trhu samozřejmě najdete i levnější produkty, které jsou ovšem výrazně tenčí a mohou snadno praskat. Tloušťka kvalitního akrylátu se pohybuje minimálně na 4,5 mm. Větší poréznost umělého materiálu se poté potlačuje přidáním antibakteriální úpravy.

Mezi další možnosti materiálů, které si můžete vybrat, patří designové dřevo nebo litý umělý mramor. V obou případech se však musíte připravit na vyšší cenu.

Na tvaru a velikosti záleží

Abyste si ve vaně užili maximální komfort, je třeba, abyste si vybrali tvar, který vám nejvíce vyhovuje. Můžete se rozhodnout pro klasický obdélník nebo ovál, v případě větší koupelny si můžete dovolit i rohovou vanu. V každém případě byste měli mít možnost se ve své vaně pohodlně opřít, mít kam odložit ruce a v případě potřeby se i opřít a posadit.

Obdélníkové vany jsou stále populární

Asymetrické vany oceníte, pokud máte jen velmi malou koupelnu, ale nechcete přijít o komfort. Jejich vnitřní uhlopříčka je průměrně až o 20 cm delší než úhlopříčka klasické obdélníkové vany, nabízí tak překvapivě velký prostor na koupání. Mají široké a ploché dno, umožní tak i běžné sprchování.

Pokud byste se chtěli koupat ve dvou a máte dostatečně prostornou koupelnu, vyzkoušejte rohovou vanu. K dostání jsou varianty, kde sedíte vedle sebe i naproti.

Pokud se nechcete úplně rozloučit se sprchovým koutem, dokupte si ke své vaně zástěny. Prodávají se ze skla i plastu, nabízejí se ve sklopném, posuvném i otočném provedení. Pokud je budete chtít do budoucna přidat, kupte si podle toho i typ vany, který jejich montáž umožňuje

Můžete vsadit i na osvědčený, obdélníkový tvar vany. V dnešní době se však nemusíte spokojit se starým a nepohodlným modelem, nabídka prostorných a vysoce komfortních van je velmi široká. Pro pohodlné sprchování byste měli vyhledávat široké a ploché dno, pro vanové dveře nebo zástěny zase potřebujete boční lem.

Vzhled vany byste měli vždy sladit se zbytkem koupelny

Za zkoušku nic nedáte

Možná jste už rozhodnutí, který materiál a tvar vany chcete. Předtím, než si sen o horké koupeli v mramoru nebo jen smaltu splníte, měli byste si na prodejně vanu vyzkoušet. Vlezte do ní, vyzkoušejte si, jak se vám v ní leží nebo sedí. Vana by měla vašemu tělu přesně vyhovovat. Jedině tak si vždy vyberete tu, která dokonale splní vaše představy.

Sanitární vybavení nejvyšší kvality

Pokud byste se rozhodli zatím koupi vany odložit a pouze renovovat sprchový kout, měli byste vždy využít pouze kvalitní koupelnové produkty. Takové vám může zaručit firma Alcaplast z Břeclavi. Specializuje se na designové ovládací prvky, podlahové žlaby, i předstěnové systémy.

publikováno: 13. 1. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.