Vybíráme barvy do koupelny: Nebojte se kombinací a inspirujte se psychologií barev


Koupelna tyrkys

Pro jakou barvu do koupelny se rozhodnout? Tuto otázku si při rekonstrukci položíte jako jednu z prvních. I když je volba barevného sladění a celkového stylu subjektivní, měla by vycházet nejen z aktuálních trendů, ale také působení na psychiku. Barvy na ni mají zásadní vliv, některé uklidňují, podporují kreativitu, jiné zase dodají energii a povzbudí. Pokud se nemůžete pro konkrétní odstín rozhodnout, hledejte inspiraci právě v psychologii barev.

Barvy do interiéru vybírejte podle funkce

Než se pustíte do výběru barevných odstínů pro jednotlivé místnosti, popřemýšlejte, jakou funkci mají mít. Podle základních měřítek je dělíme na teplé a studené. Zatímco ty studené člověka zklidní a zrelaxují, teplé barvy podněcují tvořivost, dodávají energii a vybízí k aktivní činnosti.

Z tohoto důvodu se doporučují teplejší barvy všude tam, kde má být vykonávaná aktivní činnost, například do kuchyně či obývacího pokoje. Do koupelen se hodí právě ty chladnější, například pastelové, které ji opticky rozšíří a pomohou zklidnit mysl a užít si příjemné chvíle ve vaně či sprchovém koutu.

Pastelové barvy rozšíří prostor koupelny a zklidní mysl

Při výběru barev se nenechte zlákat jen aktuálními trendy, které zpravidla brzy pominou. Odstíny vybírejte tak, aby vám po nějaké době nezačaly vadit, což se může stát právě u zářivých a výrazných odstínů, které jsou sice netradiční, ale mohou omrzet. Pokud chcete vsadit na jistotu, zvolte přírodní barvy (zejména odstíny hnědé) v kombinaci se světlejšími prvky.

Moderní koupelna

Koupelny v tyrkysové barvě jsou moderní a z hlediska psychologie barev jsou vhodné pro všechny příznivce živlu vody a moře.

Vhodné jsou i pastelové barvy, které zklidní, uvolní tělo i mysl a navíc prostor koupelny opticky rozšíří. Zabráníte tak nepříjemným pocitům stísněnosti, které by vám při relaxaci mohly překážet. Tyrkysová, liliová, světle modrá nebo zelenkavá bude vaší koupelně slušet. Nezapomeňte také na to, že barevné ladění nespočívá jen v pořízení vhodných obkladů a dlažeb, ale i doplňků a sanitární techniky. Do pastelových barev můžete sladit také dávkovače mýdla nebo nádoby na zubní kartáčky. Na trhu jsou k sehnání i záchodová prkénka z duroplastu v různých pastelových nebo světle hnědých odstínech, která barevný koncept příjemně podtrhnou.

Tmavé odstíny se do malých koupelen nehodí

Tmavé odstíny hnědé nebo šedé moderním koupelnám sluší, ale jen těm velkým. Na rozdíl od pastelových světlých barev totiž opticky zužují. Pobyt v malé koupelně v černých, šedých nebo tmavě hnědých barvách by mohl být opravdu nepříjemný. I v rozměrnějších místnostech to s tmavou nepřehánějte, bytoví designéři doporučují použít tmavé obklady jen na jednu stěnu a využít kontrastu s bílou sanitární technikou.

Tmavá koupelna

Tmavé odstíny sluší jen velkým koupelnám.

Bílá – neutrální barva, která patří do koupelny

Neutrální bílá patří do každé koupelny. Odlehčuje a skvěle se doplňuje se světlými i tmavými odstíny. Jednoduchost, čistota a elegance je hlavní předností bílé, proto sluší keramice i plastu. Bílá na sebe zbytečně neupozorňuje, proto se často používá pro větrací mřížky, vanová dvířka a další prvky, které nemají být vidět na první pohled. Dejte však pozor na to, aby bílá zůstala bílou, nezapomínejte na pravidelnou a pečlivou údržbu.

Bílá koupelna

Chcete koupelnu v bílé? Pak ji doplňte různými barevnými prvky, které jednotnou bílou rozbijí.

Působení na psychiku neboli psychologie barev

Pokud se nemůžete rozhodnout pro konkrétní barevný odstín do své nové koupelny, můžete se inspirovat psychologií barev. Podle ní má každá barva jiný účinek na psychiku a vyvolává různé pocity. Podívejme se na některé oblíbené barvy, které se v koupelnách často používají:

  • Fialová – typická barva zklidnění a meditace. Interiér ochlazuje a vytváří prostor pro relaxaci. Tmavší odstíny fialové se dobře kombinují se žlutou a dalšími světlými odstíny.

  • Tyrkysová – barva vody, která do koupelny bezpochyby patří. Připomíná moře a je oblíbená právě mezi jeho milovníky.

  • Zelená – představuje jistotu, vyrovnanost, spokojenost. Světle zelená dokáže zklidnit a pomáhá lidem, kteří žijí hektickým životem a často jsou pod tlakem a ve stresu.

  • Hnědá – barva země, která propojuje interiér s přírodou. Obzvlášť v kombinaci s přírodními prvky (např. kamennými obklady) působí přirozeně a vyvolává pocit bezpečí a domova.

  • Modrá – odedávna je symbolem hluboké mystiky, nesmrtelnosti, hloubky a inteligence. Je ideální pro ty, kteří chtějí v koupelně odpočívat, ale také meditovat a uvolnit mysl.

  • Bílá, černá, šedá – neutrální, sami o sobě nevyvolávají konkrétní dojmy, ale skvěle se kombinují s jinými barvami.

Ať už při rekonstrukci koupelny vsadíte na vlastníte pocity, nebo se necháte inspirovat psychologií barev, nezapomínejte na schopnost prostor opticky zužovat nebo rozšiřovat. V koupelně se musíte především cítit dobře a výběr barevného ladění na tom bude mít zásadní podíl.

 

 

publikováno: 15. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.