Vybíráme zahradní nábytek: Pro jaký typ a materiál se rozhodnout?


Zahradní nábytek dřevěný

Teplé letní večery přímo vybízí k venkovnímu posezení na zahradě, balkoně nebo pergole. Pokud si chcete příjemné chvíle venku užít v pohodlí, měli byste se porozhlédnout po kvalitním zahradním nábytku. Obchodní řetězce i výrobci nábytku se neustále předhánějí a chtějí nabídnout co nejširší výběr za ty nejlepší ceny. Využijte toho a pořiďte si zahradní nábytek, který bude skvěle vypadat, bude pohodlný, bytelný, a navíc i cenově dostupný.

Zahradní nábytek vybírejte podle prostoru

Než se pustíte do výběru nového zahradního nábytku, zvažte své možnosti z hlediska prostoru. Možná se nadchnete pro krásnou venkovní houpačku, pokud se ale na vaši terasu nevleze, veškeré nadšení přijde vniveč. Uvědomte si, že venkovní posezení klade velké nároky z hlediska volného prostoru. Kromě nábytku musíte vytvořit i dostatečné místo kolem, aby se dalo volně pohybovat. Rozhodně nezaplňte veškeré místo nábytkem a raději volte pohodlné menší kusy na úkor pohodlí při procházení a manipulaci.

Podle typu a velikosti prostoru vybírejte konkrétní druhy nábytku (na malý balkon se hodí menší židle se stolkem, velké pergoly zvládnou pojmout i robustní houpačku nebo lehátka). Jakmile budete vědět, po jakém typu zahradního nábytku chcete pátrat, promyslete si i rozměry jednotlivých kusů. Například zahradní křesla se vyrábí v mnoha velikostech, od malých plastových po velké masivní ze dřeva či ratanu.

Zahrada s nábytkem

Zahradní nábytek podle materiálu

Na trhu je k sehnání zahradní nábytek z nejrůznějšího druhu materiálu. Na své si přijdou jak ti, kteří dávají přednost nízké ceně a na designu jim až tak nesejde, tak ti, kteří jdou naopak po kvalitě a luxusním vzhledu a cenu příliš neřeší. Plast patří mezi nejlevnější materiály, naopak dřevo či přírodní ratan patří k těm dražším. Mezi standardní materiály pro výrobu zahradního nábytku patří: 

Plast - vyniká nízkou cenou a snadno se udržuje. Plastový zahradní nábytek patří do ekonomické třídy. Pokud je pro vás důležitá praktičnost, plastový nábytek vám bude vyhovovat. Nevadí mu déšť, jednoduše jej očistíte a omyjete, navíc je lehký a snadno se přenáší. 

Dřevo - patří mezi klasické materiály pro zahradní nábytek. Díky přírodnímu vzhledu skvěle pasuje i do zahrad a na pergoly i terasy. Zahradní nábytek se vyrábí obvykle z bukového, smrkového nebo borovicového dřeva, výjimkou ale nejsou i kusy z exotických dřevin. Dřevěný zahradní nábytek je bytelný, je ale třeba počítat s vyšší hmotností a tedy i s náročnější manipulací. Aby nábytek ze dřeva dlouho vydržel, neměl by být vystaven nepříznivým přírodním vlivům, měl by se natírat a impregnovat.

Přírodní ratan - patří mezi vzdušné a lehké materiály, které skvěle vypadají. Přírodní ratan dobře snáší rozmary počasí, neuškodí mu ani krátkodobý déšť či silné sluneční paprsky. Přírodní ratan patří k dražšímu zahradnímu nábytku, investice se ale vyplatí. Ratan je lehký, s nábytkem tak můžete jednoduše manipulovat. 

Ratanové křeslo

Umělý ratan - cenově dostupná alternativa k přírodnímu ratanu. Umělý je mnohem odolnější a pevnější a může být dlouhodobě vystaven nepříznivému počasí. Vydrží řadu let, skvěle vypadá a nevyžaduje zvláštní péči. Nábytek z umělého ratanu je ideální volbou pro všechny, kteří chtějí kvalitní cenově dostupný produkt vysoké estetické hodnoty. 

Kov - kombinuje se s textilními poduškami, polštáři a opěrkami. Kovový zahradní nábytek je stabilní, bytelný a nenáročný na údržbu. Obvykle se vyrábí z hliníku, takže ani nebývá příliš těžký. Po několika letech doporučujeme nanesení nové vrstvy barevného, nebo ochranného laku, čímž se zabrání korozi kovového materiálu. 

Sklo - slouží jako doplněk pro nábytek z několika různých materiálů. Celoskleněný nábytek se opravdu používá i v exteriérech, zpravidla ale slouží jen jako horní deska venkovních stolů. I když je riziko rozbití poměrně velké, při šetrném zacházení k němu obvykle nedochází. Skleněný materiál se hodí spíše na balkony a terasy, pro trvalé umístění do zahrady je naprosto nevhodný.

Plastový zahradní nábytek nemusí být ošklivý

Když se řekne plastový zahradní nábytek, každý si hned představí klasické bílé či tmavě zelené křehké kusy, které se často lámou a při větším zatížení praskají. V dnešní době se ale plastový zahradní nábytek vyrábí i v kvalitnějším provedení s využitím různých povrchových úprav, takže je pevný a dobře vypadá. Luxusní plastový nábytek ocení především ti, kterým vyhovuje snadná (resp. nulová) údržba, přesto ale chtějí nábytek, který chvíli vydrží a bude dobře vypadat.

Plastový nábytek

Zahradní nábytek není jen stůl a židle

Pokud máte dostatečně velké venkovní prostory, jsou vaše možnosti při výběru takřka neomezené. Uvědomte si, že dnes už zahradní nábytek není jen stůl a několik židlí k němu. Výběr je skutečně pestrý. Doplňte svou terasu nebo pergolu o stojany na květiny, malé stoly, zahradní lehátka a křesla či zahradní houpačky. Stále oblíbenější je závěsné křeslo ve tvaru vajíčka, které je kombinací křesla a zahradní houpačky. Je příjemným posezením pro chvíle odpočinku.

Moderní Zahradní nábytek

Moderní zahradní nábytek může vypadat i takto.

Na trhu jsou k sehnání i houpací křesla s vlastními přístřešky, která můžete umístit i volně do prostoru. Počítejte však s tím, že exkluzivní, méně tradiční a luxusně vypadající kusy zahradního nábytku bývají opravdu drahé. S tím musíte při pořizování počítat a na nábytek do zahrady si předem vyhradit rozpočet.

publikováno: 6. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.