G+

 

 

Vybudujte si jednoduché zahradní jezírko


Vybudujte si jednoduché zahradní jezírko

Zahrada může vypadat všelijak. Někdo se spokojí s tím, že je možné umístit na ní nábytek, a dále to neřeší, jiní o svou zahradu důkladně pečují a chtějí, aby byla mimořádná. Ať už patříte k jedné či druhé sortě majitelů zahrad, dnešní článek vám poradí, jak vybudovat zahradní jezírko, které vnese do prostoru velmi zajímavý vodní prvek.

 

Zahradní jezírko je na českých zahradách stálice. Jsou k vidění v menších i větších rozměrech, zařízeny klasicky, nebo se špetkou nápaditosti. Vodní plocha jezírka dodá zahradě na dynamičnosti a podpoří její kouzlo, a tak se mnozí do stavby zahradního jezírka pouští, i když si zcela nejsou jisti postupem.

Než začnete hloubit jámu, přemýšlejte

Než vezmete do ruky krumpáč a lopatu, přemýšlejte. Je místo, co jste vybrali, vhodné? Nezasahuje do rozložení ostatních prvků zahrady? Bude to zahradní jezírko okrasné, nebo koupací? Sepište si na papír základní informace o tom, co od svého jezírka očekáváte, k jakému účelu bude sloužit, a obhajte si sami sobě místo, kde bude jezírko stát. I u výstavby zahradního jezírka totiž platí známé – dvakrát měř, jednou řež.

„Koupací jezírko slouží k relaxaci a ovlažení, nenahrazuje komfort a možnosti bazénu.“

Zahradního jezírko v polotovaru

Pokud jste došli do fáze, kdy znáte odpovědi na základní otázky, můžete přemýšlet nad tím, zda si práci zjednodušíte, a to nákupem umělohmotné nádoby, kterou postačí jen vsadit do připravené jámy. Tato umělá zahradní jezírka jsou k dostání v běžných hobbymarketech. Pokud chcete zachovat tradiční postup, čeká vás vybudování jezírka se vším všudy:

1/ Vyznačte si (nejlépe pomocí písku) tvar nádrže a začněte hloubit.

2/ Průběžně s hloubením tvarujte půdu tak, aby odpovídala vašim představám o jezírku – jednotlivá „patra“ je vhodné opatřit lemem, který je od sebe oddělí, ale také zabrání tomu, aby případné doplňky sjížděly dolů.

3/ Po kompletním vykopání vysypete jámu pískem a přiložte ochrannou textilii, která zabrání případnému protržení jezírkové folie. Poté položíte jezírkovou fólii a vytvarujete ji do požadovaného tvaru, a to velmi opatrně, aby nikde nebyla zbytečně napnutá.

4/ Nyní přichází na řadu vytvoření dna. K tomu pomůže vrstva písku (přibližně 1 cm). Jestliže je zahradní jezírko vytvarované do stupňů, dodejte jednotlivým terasám písek ve vrstvě zhruba 7 až 10 cm, případně položíte valouny do šikmých svahů. Také už můžete umístit rostliny a zeleň, kterou chcete v jezírku mít napevno.

5/ Na závěr stačí doplnit nádrž vodou a kochat se pohledem na zrcadlící se vodní hladinu. Postupně můžete dořešit další doplňky v podobě zahradní keramiky či osvětlení a vše, co chcete, aby kolem jezírka bylo. Okraje fólie zabezpečíte pískem a kameny.

Zahradní jezírko je krásný estetický doplněk každé zahrady. Pokud tedy hledáte způsob, jak zahradu vylepšit, může být zahradní jezírko tím nejvhodnějším řešením. I když je samozřejmě nutné počítat s tím, že aby vypadalo pořád dobře, je nezbytné věnovat čas údržbě a kontrolám, zda se zahradní jezírko nezanáší či jsou rostliny nebo ryby stále živé.

 

Zajímavé tipy:

  • chcete-li pěstovat lekníny, volte mělčí a rozlehlejší jezírko
  • chcete-li chovat ryby, vybudujte zahradní jezírko hlubší – minimálně 120 cm
  • nápadité fontánky dodají jezírku šmrnc, stejně jako podvodní osvětlení

 

 

publikováno: 22. 7. 2011
přečteno: 5920×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...