Vybudujte si jednoduché zahradní jezírko


Vybudujte si jednoduché zahradní jezírko

Zahrada může vypadat všelijak. Někdo se spokojí s tím, že je možné umístit na ní nábytek, a dále to neřeší, jiní o svou zahradu důkladně pečují a chtějí, aby byla mimořádná. Ať už patříte k jedné či druhé sortě majitelů zahrad, dnešní článek vám poradí, jak vybudovat zahradní jezírko, které vnese do prostoru velmi zajímavý vodní prvek.

 

Zahradní jezírko je na českých zahradách stálice. Jsou k vidění v menších i větších rozměrech, zařízeny klasicky, nebo se špetkou nápaditosti. Vodní plocha jezírka dodá zahradě na dynamičnosti a podpoří její kouzlo, a tak se mnozí do stavby zahradního jezírka pouští, i když si zcela nejsou jisti postupem.

Než začnete hloubit jámu, přemýšlejte

Než vezmete do ruky krumpáč a lopatu, přemýšlejte. Je místo, co jste vybrali, vhodné? Nezasahuje do rozložení ostatních prvků zahrady? Bude to zahradní jezírko okrasné, nebo koupací? Sepište si na papír základní informace o tom, co od svého jezírka očekáváte, k jakému účelu bude sloužit, a obhajte si sami sobě místo, kde bude jezírko stát. I u výstavby zahradního jezírka totiž platí známé – dvakrát měř, jednou řež.

„Koupací jezírko slouží k relaxaci a ovlažení, nenahrazuje komfort a možnosti bazénu.“

Zahradního jezírko v polotovaru

Pokud jste došli do fáze, kdy znáte odpovědi na základní otázky, můžete přemýšlet nad tím, zda si práci zjednodušíte, a to nákupem umělohmotné nádoby, kterou postačí jen vsadit do připravené jámy. Tato umělá zahradní jezírka jsou k dostání v běžných hobbymarketech. Pokud chcete zachovat tradiční postup, čeká vás vybudování jezírka se vším všudy:

1/ Vyznačte si (nejlépe pomocí písku) tvar nádrže a začněte hloubit.

2/ Průběžně s hloubením tvarujte půdu tak, aby odpovídala vašim představám o jezírku – jednotlivá „patra“ je vhodné opatřit lemem, který je od sebe oddělí, ale také zabrání tomu, aby případné doplňky sjížděly dolů.

3/ Po kompletním vykopání vysypete jámu pískem a přiložte ochrannou textilii, která zabrání případnému protržení jezírkové folie. Poté položíte jezírkovou fólii a vytvarujete ji do požadovaného tvaru, a to velmi opatrně, aby nikde nebyla zbytečně napnutá.

4/ Nyní přichází na řadu vytvoření dna. K tomu pomůže vrstva písku (přibližně 1 cm). Jestliže je zahradní jezírko vytvarované do stupňů, dodejte jednotlivým terasám písek ve vrstvě zhruba 7 až 10 cm, případně položíte valouny do šikmých svahů. Také už můžete umístit rostliny a zeleň, kterou chcete v jezírku mít napevno.

5/ Na závěr stačí doplnit nádrž vodou a kochat se pohledem na zrcadlící se vodní hladinu. Postupně můžete dořešit další doplňky v podobě zahradní keramiky či osvětlení a vše, co chcete, aby kolem jezírka bylo. Okraje fólie zabezpečíte pískem a kameny.

Zahradní jezírko je krásný estetický doplněk každé zahrady. Pokud tedy hledáte způsob, jak zahradu vylepšit, může být zahradní jezírko tím nejvhodnějším řešením. I když je samozřejmě nutné počítat s tím, že aby vypadalo pořád dobře, je nezbytné věnovat čas údržbě a kontrolám, zda se zahradní jezírko nezanáší či jsou rostliny nebo ryby stále živé.

 

Zajímavé tipy:

  • chcete-li pěstovat lekníny, volte mělčí a rozlehlejší jezírko
  • chcete-li chovat ryby, vybudujte zahradní jezírko hlubší – minimálně 120 cm
  • nápadité fontánky dodají jezírku šmrnc, stejně jako podvodní osvětlení

 

 

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.