Výhody a nevýhody asfaltových kanadských šindelů


sindel

Kanadský šindel patří mezi moderní typy střešní krytiny, které jsou cenově dostupné a přináší řadu výhod, na které můžeme u tradičních typů střešní krytiny zapomenout. Platí to však i obráceně – kanadský šindel má řadu nevýhod. Rozhodli jsme se proto ty hlavní přednosti a neduhy tohoto stavebního materiálu shrnout do několika odstavců. Věříme, že vám naše shrnutí finální výběr střešní krytiny usnadní.

ZPĚT NA TÉMA: VLASTNOSTI KANADSKÝCH ŠINDELŮ

Výhody asfaltových šindelů

Hlavní výhodou asfaltových střešních pásů je jejich nízká hmotnost. Kanadský šindel zbytečně nezatěžuje nosnou konstrukci stavby a neklade velké nároky na nosnost. Díky nízké hmotnosti je manipulace s krytinou snadná, proto je samotná pokládka velmi rychlá, což ve výsledku snižuje náklady na realizaci střechy. Mezi další výhody asfaltových střech patří nízká cena, variabilita, pestrý výběr tvarů a barev, jednoduchost opravy a tlumení.

Nevýhody asfaltových šindelů

A jaké jsou nevýhody tohoto typu střešní krytiny? Je potřeba počítat s omezenou životností, která se udává v řadech desítek let. Vzhledem k nízkým cenám, snadným opravám a rychlosti realizace je však možné starou šindelovou střechu nahradit za novou. Dalším neduhem asfaltových střech je neekologická výroba, která může odradit nejednoho zájemce. Asfalt je zkrátka stavebním materiálem, který není zrovna šetrný k životnímu prostředí.

Pokud razíte cestu minimalizování ekologické stopy, kanadský šindel pro vás nebude nejlepší variantou. U asfaltových střech dochází k tzv. plešatění střechy, kdy z ní opadávají drobné kamínky, které mohou zanášet okapy. Při nadměrném opadávání posypu dochází ke snižování hydroizolačních vlastností, k tomu by však mělo dojít až po mnoha letech používání.

Výhody a nevýhody kanadských šindelů: tabulka

Výhody

Nevýhody

Nízká cena

Omezená životnost

Nezatěžuje nosnou konstrukci

Neekologický materiál

Lehká střešní krytina

Dochází k plešatění střechy

Pestrý výběr tvarů a barev

Po letech se snižuje účinnost hydroizolace

Rychlá montáž

Riziko neodborné montáže

Jednoduchá oprava

Neprodyšný materiál

Vhodné i na nerovné povrchy

 

Přečtěte si i další články o střešních krytinách:

publikováno: 30. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.