G+

 

 

Vyřešte osvětlení v kuchyni chytře


kuchyn

Při přípravě jídla je potřeba pořádně si posvítit. Na druhou stranu spousta kuchyní je propojena s jídelnou, kde se však nehodí tak silné světlo. Stejně jako v jiných místnostech platí, že je vhodné osvětlení kombinovat. Přesto třeba kuchyňská linka má specifika.

V současnosti  je kuchyň víceúčelovým prostorem. Nejen, že tam vaříte, ale den co den usedáte s rodinnou či přáteli k něčemu dobrému. Pořídit můžete celou řadu světelných zdrojů, ale pamatujte na dvě zlatá pravidla: stěžejní je množství přirozeného světla (velikost a natočení oken) a osvětlení pracovní desky.

Pozor na tmavé kuchyně

I v kuchyni platí, že světlo musí být očím příjemné. Snadno toho dosáhnete tím, že odstíny budou stejné – jednoduše toho zvolíte barvu buď do modra, nebo do žluta, nikdy ne kombinaci obojího. Kromě množství světla, jež přichází okny, záleží také na tom, jakou barvu má místnost – tmavá kuchyň bude potřebovat osvětlení více. Nepříjemné odlesky, které jsou časté, eliminujete použitím mléčných čoček u žárovek.

Slaďte všechny zdroje

V malé i velké kuchyni platí, že světla musí být dostatek. Zatímco ta menší má jako hlavní zdroj okno, u velkých je nutno promyslet osvětlení poněkud důkladněji. Vždy ale dávejte pozor na to, aby světlo mělo stejnou barvu – ideální jsou širokospektrální zářivky a žárovky.

Pracovní osvětlení 

Pro přípravu jídla potřebujete dostatek osvětlení. Takové krájení v šeru by totiž nemuselo dopadnout dobře. Ideální jsou zářivky zabudované pod horními skříňkami nad těmi nejpotřebnějšími prostory – nad dřezem, nad varnou zónou, a tam, kde připravujete potraviny. Pokud máte sporák jako ostrůvek, zdroj světla patří i nad něj, stejně jako nad bar. Vyhněte se ostrému světlu, jež by mohlo být kvůli odrazům od lesklých ploch nepříjemné.

kuchyn2 

Centrální osvětlení

Jasné by mělo být i světlo, které rozsvítíme po vstupu do kuchyně jako první. Někdy postačí klasický lustr, v jiných případech můžete využít halogenové žárovky nebo LED profily

 kuchyn3

Náladové osvětlení

V kuchyni se nejen vaří, ale často je i místem pro posezení. Náladovému osvětlení by měli věnovat pozornost hlavně ti, kteří mají kuchyň propojenou s jídelnou nebo obývacím pokojem. Využívají se pro něj bodová svítidla umístěná nad horní skříňky a nasměrovaná lehce do prostoru, a také osvětlení ve skříňkách. Využít můžete i barevných žárovek, aby byla atmosféra ještě více umocněna.

kuchyn4 

Světlo můžete vybrat teplé nebo chladné, vyřádit se můžete i při výběru designových svítidel. Díky správné práci s osvětlením lze prostor opticky zvětšit či zmenšit a úspěšně tak můžete kamuflovat vysoké, případně nízké stropy.

publikováno: 16. 11. 2012
přečteno: 1139×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...