Vyrobte si přírodní sójovou svíčku – stačí jen pár ingrediencí!


sójová svíčka diy

Také patříte mezi příznivce voňavých svíček, které v domácnosti navodí tu pravou atmosféru? Pak si takovou svíčku zkuste vyrobit sami doma. Na rozdíl od většiny vonných svíček, které se vyrábí z parafínu, můžete použít vosky na čistě přírodní bázi, které nejsou škodlivé a neprodukují saze. Pro výrobu ekologických vonných svíček je obzvláště vhodný sójový vosk, který v kombinaci s kvalitními éterickými oleji provoní váš dům či byt a vydrží hořet dlouhé hodiny. Přinášíme vám návod, jak si sójovou svíčku vyrobit svépomocí.

Kvalita použitých materiálů je zásadní

Ať už si budete vyrábět vonné svíčky sami, nebo nakoupíte již hotové, vždy se zajímejte o kvalitu a složení jednotlivých komponentů. V úvodu jsme již naznačili problémy spojené s běžnými parafínovými svíčkami, které při dlouhodobém používání v domácnostech mohou způsobovat bolesti hlavy, kašel a další problémy. Proto je dobré vsadit na čistě přírodní vosky. Kromě sójového vosku je vhodnou alternativou i včelí nebo třeba mandlový.

Svíčky z včelího vosku jsou typické žlutým zbarvením

Důležitá je také kvalita vůní, kterou si v případě většiny hotových vonných svíček pohlídáte jen stěží. Při výrobě vonné svíčky svépomocí používejte jen kvalitní éterické oleje na přírodní bázi. Naopak se vyhněte těm syntetickým, které bohužel na pultech většiny obchodů dominují. Hlavním vodítkem může být pořizovací cena – kvalitní přírodně získaný éterický olej nemůže z podstaty věci stát jen pár drobných. Pokud si nějakou korunu připlatíte, získáte olej s pravými esenciálními výtažky, který má na zdraví řadu pozitivních vlivů podle typy oleje.

Co budete pro výrobu sójové svíčky potřebovat

Výroba vlastní vonné svíčky není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Samotné výrobě by měla předcházet pečlivá příprava a nákup potřebných surovin. Ty doporučujeme pořizovat v prodejnách s ekologickým sortimentem či ve specializovaných prodejnách s výtvarnými či rukodělnými pomůckami. K výrobě první domácí svíce budete potřebovat:

  • Přírodní sójový vosk
  • Kvalitní esenciální oleje s oblíbenou vůní
  • Skleněnou nádobu – volte podle toho, jak velkou svíčku chcete vyrobit
  • Knot – šířka knotu by měla odpovídat šířce nádoby. Čím širší nádoba, tím musí být knot širší, aby se při hoření rozpustil vosk až po okraje
  • Plíšek pro upevnění knotu
  • Tavná pistole pro přilepení plíšku

Výroba sójové vonné svíčky krok za krokem

Když máte hlavní ingredience pro přípravu vonné svíčky ze sójové vosku připravené, můžete se pustit do samotné výroby. Ta se skládá s několika dílčích kroků:

1. Příprava knotu do nádoby

Ustřihněte si knot požadované délky (podle hloubky nádoby) a upevněte jej pomocí kleští do plíšku na knot. Rozehřejte tavnou pistoli a plíšek opatrně přilepte na dno. Při lití vosku musí být knot natažený a ve středu nádoby, toho docílíte použití kolíčku na prádlo, kterým knot přichytíte nad okraj.

Je na vás, jaký typ nádoby použijete. Vždy musí být nehořlavá!

2. Rozpuštění sójového vosku

Sójový vosk zakoupíte ve specializovaných prodejnách v tuhém stavu. Proto je potřeba jej pomalu zkapalnit rozpuštěním ve vodní lázni. Nedoporučujeme rozpouštění vosku přímo na plotýnce, protože by mohlo dojít k jeho připálení. Dejte si pozor – sójový vosk se začne rozpouštět už při 50 °C, vyšší teploty mu nesvědčí.

3. Přidání éterického oleje

Až budete mít rozpuštěný sójový vosk, můžete do něj přimíchat přírodní esenciální olej. Můžete použít jedno vůni, nebo jich zkombinovat několik. Při výrobě první svíčky je těžké odhadnout, kolik oleje do vosku přidat, protože každý olej má trochu jinou intenzitu vůni. Poprvé doporučujeme přidat olej v 10% množství, takže například na zhotovení 200g svíčky použijte 180 g vosku a 20 g olejů. Aby se olej nevypařil, přidejte ho do rozpuštěného vosku až ve chvíli, kdy trochu zchladne, ale ještě nezačne tuhnout.

4. Nalití rozpuštěného vonného vosku do nádoby

Nezbývá než rozpuštěnou směs vosku a oleje nalít do připravené nádoby s knotem. Skleněná nádoba musí mít pokojovou teplotu, aby vosk neztuhl příliš rychle a nepopraskal. Po nalití nechejte svíčku několik hodin odstát, než ztuhne. V posledním kroku přebytečný knot zastřihněte tak, aby přes vosk přesahoval přibližně o půl centimetru.

Domácími svíčkami ze sójového vosku můžete provonět svou domácnost, stejně tak jimi potěšíte své nejbližší. Je jen na vás, pro jakou vůni se rozhodnete a jak kreativní při výrobě budete.

Přečtěte si související články:

publikováno: 28. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.