Vysavač popela s motorem i bez něj ulehčí čištění kamen


Vysavač popela s motorem i bez něj ulehčí čištění kamen

Vytápění obydlí kamny přináší do domácnosti nejen požadované teplo, ale také nutnost postarat se o popel, který při hoření vzniká jako odpad. Představa pravidelného vynášení tohoto odpadu na lopatce či ve kbelíku je pro mnohé otravná, a tak se vysavač popela stává stále diskutovanějším a žádanějším. Jaký je vysavač popela a na jakém principu funguje?

Vysavač popela značně usnadní čištění kamen. Netřeba ani zmiňovat, že tento způsob úklidu nijak neznečišťuje prostor okolo, protože se při vysávání nevíří prach a popel v takové míře, jako když se s pomocí smetáčku uklízí na lopatku. Existují dvě hlavní kategorie tohoto zařízení, a to vysavač popela bez pohonu a vysavač popela s motorem.

Vysavač popela bez pohonu

Tento typ vysavače na popel nemá svůj vlastní pohon, a tak je potřeba mu nějaký obstarat připojením k běžnému domácímu vysavači prostřednictvím jeho hadice. Přístroj tvoří kovová nádoba s jedním vyústěním, kterým prochází sací hadice a otvorem, do kterého se napojí klasický vysavač. Po spuštění motoru běžného vysavače se nečistoty z kamen přemisťují do kovové nádoby, kde jsou zachytávány jednoduchým sítkem, aby neprocházely dále. I když je vysavač popela dle svého pojmenování předurčen k očistě kamen, dá se využít i na zahradě či v dílně za předpokladu, že se bude jednat o vysávání přiměřeně objemných nečistot.

Vysavač popela bez vlastního pohonu lze pořídit od cca 500 Kč.

Vysavač popela s motorem

Druhým typem je vysavač popela, pro jehož provoz není potřeba využívat klasického vysavače, protože tento disponuje svým vlastním motorem. Oproti prvně popisovanému typu je tedy jeho mechanismus o něco  složitější, s čímž souvisí i možnost dokoupení například HEPA filtru, i když vysavač popela s motorem sám o sobě je velmi snadný z hlediska obsluhy. Po vysávání se nádoba jednoduše vysype, u některých typů je možné i vypláchnutí vodou.

Vysavač popela s motorem lze pořídit od cca 900 Kč.

Lze vysávat žhavé uhlíky?

To je otázka, na kterou se před nákupem ptá množství uživatelů. Pravdou však je, že popel musí být vychladlý, aby nedošlo k jeho vznícení v nádobě. K vysávání žhavých uhlíků slouží některé průmyslové nebo centrální vysavače či jiné speciální druhy, které jsou k této činnosti uzpůsobeny. I tak je ale vysavač popela velice efektivním řešením, které oceňuje množství domácností, kde se kamna používají.


Výhody/nevýhody:

+ rychlé a účinné čištění
+ popel dále neznečistí místnost
+ finančně dostupné řešení

- u vysavače popela bez pohonu je nutno manipulovat ještě s běžným vysavačem
- obyčejný vysavač může být popelem znečištěn
- vysavač popela je nutno čistit

Vysavač popela s motorem i bez něj je doporučením pro všechny, kteří chtějí svá kamna uklízet, aniž by se museli bát, že zašpiní sebe nebo koberec, nábytek či zdi. Všechny nečistoty totiž vysavač popela pohltí, a tak pro okolí nezbude ani smítko. I přes některé nedostatky je vysavač popela dobrou investicí, která se vrátí v podobě čistého obydlí a ulehčení prací v každodenním provozu domácnosti.

 

 

publikováno: 7. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.