G+

 

 

Výstřední dekorace do domácnosti: zkuste steampunk


steampunk3

Že jste ještě neslyšeli i fenoménu zvaném steampunk? Už samotný název dává tušit, že nepůjde o nic obyčejného, co se snadno přehlédne. „Steam" znamená v angličtině „pára" a punk snad netřeba blíže vysvětlovat. V kombinaci se jendá o dekorace a šperky inspirované fantaskním světem sci-fi. Jedná se vlastně o zrealizování budoucnosti, jak si ji představovali lidé v 19. století, se všemi zvláštnostmi a výstředností.
 

Původně se steampunk objevoval jen v litartuře, až později se začal rozvíjet do mnoha oblastí a v neposlední řadě i mezi šperky a dekoracemi. Rozhodně to není nic pro vyznavače rustikálního stylu nebo jemných pastelových barev, s nimiž však při vhodné kombinaci může vytvořit zajímavý kontrast.

Steampunk: když se fantazie mění ve skutečnoststeampunk2

Kdo by neznal Verneovky, či knihy od Wellse, dalšího autora, který je považován za otce science-fiction. Právě jejich díla stála na počátku steampunku. Pro někoho kýč, pro jiné styl života. Ve steampunku se musíte zhlédnout, jinak si jej nezamilujete a k vývorům nikdy nezídkáte žádný hlubší vztah.

V oblékání se steampunk vyznačuje honosnými tmavými róbami, fraky a ponurou atmosférou, v níž se odráží romantismus – tedy zdánlivě neslučitelné věci. Fraky, cylindry, paraplíčka a kovové prvky všude, kde to jen jde. Přesně díky tomu se můžete přiblížit snové představě o budoucnosti z viktoriánské doby.

Steampunk dekorace i šperky

Místnost do steampunku naladíte nejlépe šedivou barvou na stěnách, nábytkem s patinou a kovovými či plechovými prvky, kůží a hlavně spoustou stylových doplňků. V první řadě jsou to obrazy, na nichž lze vidět tolik typické vzducholodě, vynálezy i s vynálezci, konstrukce, dalekohledy a mnohé další. Vše samozřejmě v typicky ponuré atmosféře vykreslované mlhou a jakoby snovou scenérií. Žádoucí jsou také vintage prvky.

Mezi dalšími doplňky mohou dominovat hodiny nebo lampy. Vše musí pojit syrový vzhled a jistá míra chladu.

Rozhodně nejpopulárnější produkcí jsou však šperky – hodinky, prsteny, náušnice, náhrdelníky a také brože, které jsou pro steampunk charakteristické. Navíc není nic těžkého vytvořit si je doma. Postačí staré nefunkční strojky, které díky nápadům dostanou novou tvář. Dá se z nich zužitkovat téměř vše, nejžádanější jsou však ozubená kolečka.

2vuk5tt

Foto: Fler

Inspirativní steampunk se nehodí všude a není pro každého. Patří mezi vyhraněné styly, jejichž možnosti jsou však široké a nic je omezuje. V současnosti, kdy už jen máloco dokáže zaujmout na první pohled, předměty ve stylu steampunku však rozhodně ano.

Titulní foto: Pinterest; Pinterest

publikováno: 3. 3. 2014
přečteno: 662×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...