Výstřední dekorace do domácnosti: zkuste steampunk


steampunk3

Že jste ještě neslyšeli i fenoménu zvaném steampunk? Už samotný název dává tušit, že nepůjde o nic obyčejného, co se snadno přehlédne. „Steam" znamená v angličtině „pára" a punk snad netřeba blíže vysvětlovat. V kombinaci se jendá o dekorace a šperky inspirované fantaskním světem sci-fi. Jedná se vlastně o zrealizování budoucnosti, jak si ji představovali lidé v 19. století, se všemi zvláštnostmi a výstředností.
 

Původně se steampunk objevoval jen v litartuře, až později se začal rozvíjet do mnoha oblastí a v neposlední řadě i mezi šperky a dekoracemi. Rozhodně to není nic pro vyznavače rustikálního stylu nebo jemných pastelových barev, s nimiž však při vhodné kombinaci může vytvořit zajímavý kontrast.

Steampunk: když se fantazie mění ve skutečnoststeampunk2

Kdo by neznal Verneovky, či knihy od Wellse, dalšího autora, který je považován za otce science-fiction. Právě jejich díla stála na počátku steampunku. Pro někoho kýč, pro jiné styl života. Ve steampunku se musíte zhlédnout, jinak si jej nezamilujete a k vývorům nikdy nezídkáte žádný hlubší vztah.

V oblékání se steampunk vyznačuje honosnými tmavými róbami, fraky a ponurou atmosférou, v níž se odráží romantismus – tedy zdánlivě neslučitelné věci. Fraky, cylindry, paraplíčka a kovové prvky všude, kde to jen jde. Přesně díky tomu se můžete přiblížit snové představě o budoucnosti z viktoriánské doby.

Steampunk dekorace i šperky

Místnost do steampunku naladíte nejlépe šedivou barvou na stěnách, nábytkem s patinou a kovovými či plechovými prvky, kůží a hlavně spoustou stylových doplňků. V první řadě jsou to obrazy, na nichž lze vidět tolik typické vzducholodě, vynálezy i s vynálezci, konstrukce, dalekohledy a mnohé další. Vše samozřejmě v typicky ponuré atmosféře vykreslované mlhou a jakoby snovou scenérií. Žádoucí jsou také vintage prvky.

Mezi dalšími doplňky mohou dominovat hodiny nebo lampy. Vše musí pojit syrový vzhled a jistá míra chladu.

Rozhodně nejpopulárnější produkcí jsou však šperky – hodinky, prsteny, náušnice, náhrdelníky a také brože, které jsou pro steampunk charakteristické. Navíc není nic těžkého vytvořit si je doma. Postačí staré nefunkční strojky, které díky nápadům dostanou novou tvář. Dá se z nich zužitkovat téměř vše, nejžádanější jsou však ozubená kolečka.

2vuk5tt

Foto: Fler

Inspirativní steampunk se nehodí všude a není pro každého. Patří mezi vyhraněné styly, jejichž možnosti jsou však široké a nic je omezuje. V současnosti, kdy už jen máloco dokáže zaujmout na první pohled, předměty ve stylu steampunku však rozhodně ano.

Titulní foto: Pinterest; Pinterest

publikováno: 3. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.