Vzorovaná dlažba není častá, avšak netřeba se jí bát


dlažba1

Vzorovaná dlažba je docela zrádná. Může vypadat naprosto famózně, nebo být průšvihem, který sklouzne k nevkusu a chaosu. Obvykle se tak volí některá ze střízlivějších variant, tedy možnost, že se vzor použije jen na malou část podlahy. Možná si vzorované podlahy pamatujete z dřívější doby - retro se však opět těší popularitě a také vzorovaná dlažba tak zažívá svůj comeback.

 

Rozhodně si však nepředstavujte staré vzory, kterých navíc nebylo k sehnání zrovna moc. Dnes jsou designy prvotřídní, tedy alespoň tak, aby vyhovovaly aktuálním požadavkům na design. Není se tedy čeho obávat.

Kam patří vzorovaná dlažba

Ne každému padl do oka současný trend seversky čistých a chladných linií. Barvy jsou fajn, proč tedy vše sjednocovat do nudných tónů? Hravé interiéry patří spíše mezi výjimky, protože sladit všechno vybavení s výmalbou, podlahou a doplňky dá přeci jenom nějakou práci a vyžadován je tedy nějaký čas navíc. Přesto existují tací, kteří neváhají svou kreativitu přetavit ve veselé barvy, které svou pestrostí podporují dobrou náladu. A takový interiér pak působí hned jinak.

Čtěte také: Co je kamínková podlaha?

Vzorovaný dlažba patří mezi odvážnější kroky. Nelze ji měnit rok co rok, vše se tedy bude muset přizpůsobovat jejím vzorům a odstínům.

  • do kuchyně: změny se zde nedějí moc často a vybavení bývá stejné po dlouhá léta, proto ani vzorová dlažba nebude po pár letech působit rušivě. Kromě podlahy se výrazné vzory hodí také za kuchyňskou linku jako obklad – to je teprve to správné retro!

2554185ada2509038611c02a4464558f

Foto: domesticated-desk

  • do koupelny: povětšinou unylý prostor se díky barevné podlaze stane výjimečnou místností. V kombinaci s bílým materiálem snadno docílíte exkluzivního vzhledu.

Nápady, jak na vzorovanou dlažbu

Aby z jejího použití nebyl nevkusný průšvih, přinášíme několik tipů, jak na ní:

  • střed místnosti: vhodné je použít ji jen na část místnosti - pod konferenční stolek nebo pod jídelnídlažba2 stůl. Vzory pak mohou být opravdu divoké. Umírněnější pak lze kombinovat i s barevnou dlažbou, jež bude vzory obklopovat. Vhodné je držet se barevného spektra a nekombinovat protilehlé
    odstíny.
  • jemné barvy: přírodní a nevýrazné barvy se dají používat bez omezení a nelze s nimi šlápnout vedle. Vzory je jenom posléze důležitý vhodně zkombinovat s doplňky.
  • „cestičky": pruh dlažby uprostřed chodby, cesta k toaletě nebo okolí kuchyňské linky – tam všude se uplatní vzory.
  • schodiště: dlažba v kombinaci se dřevem rozhodně upoutá pozornost. Nášlapná plocha schodu (stupnice) z přírodního materiálu vytvoří vhodné prostředí pro využití pestrých dlaždic, které se umístí jako podstupnice. Zajímavou alternativou je rozdílná dlažba na každém schodu.

V českých domácnostech se na vzory moc nehraje, a pokud no, pak jen v nenápadné podobě. Americké interiéry jsou ale zase naopak známé barevností a využíváním vzorů – a to včetně dlažby. Inspiraci se proto vyplatí čerpat hlavně ze zahraničí, kde se toho jednoduše nebojí.

 Titulní foto: Pinterest; další foto: houzz.com

publikováno: 11. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.