Zabezpečení domácnosti před dovolenou – víte, co je třeba udělat?


5212804677_f80354e7e4

Nejvíce vloupání do bytů a domů se udává během léta, kdy spousta lidí opouští své domovy a odjíždí na dovolenou. Prázdná a nehlídaná obydlí se pak stávají poměrně snadným cílem zlodějů. Ti bohužel dokážou zdolat i překážky v podobě vylepšených oken nebo třeba dveří. I když je jasné, že vidina nutnosti překonávat zabezpečovací systém mnohé z nich od záměru odradí, vyplatí se udělat ještě něco navíc. Neupozorňovat na to, že jste pryč. Jak to zařídit?

Mnoho lidí riziko vykradení zlehčuje a podceňuje. Návrat z dovolené se tak pro ně může stát velice nepříjemným zážitkem, kdy po otevření dveří zjistí, že jejich majetek je pryč. Aby finanční následky takové situace byly co nejmírnější, doporučuje se vyřídit si pojištění. Vyplatí se samozřejmě investovat do samotné prevence vloupání, nejčastěji se volí mříže do oken, domovní alarm nebo bezpečnostní dveře.

O svém odjezdu příliš nemluvte

I když je jasné, že dovolená je důvodem k radosti a těšíte se na ní dlouho dopředu, neměli byste se o ní přílišně zmiňovat, nebo dokonce zveřejňovat údaje na internetu, prostřednictvím profilů na oblíbených sociálních sítích. Odborníci před takovým počínáním varují, protože takové informace jsou zpravidla dostupné jakémukoliv uživateli internetu, a tak se stále častěji stává, že zloději si tímto způsobem tipují obydlí. O dovolené nemluvte ani v situacích, kdy by vás mohli poslouchat cizí lidé, například ve vozidlech veřejné dopravy, v restauraci apod.

Fotolia_34345905_XS

Byt nebo dům by neměl vypadat opuštěný

Pamatujte také na to, že obydlí by nemělo vypadat opuštěně. Rozhodně proto nezatahujte závěsy, žaluzie nebo rolety, přemýšlejte tak, aby byt nebo dům vypadal stále využíván. Můžete-li, zajistěte si, aby vaši domácnost navštívil někdo známý, aby mohl vybrat schránku (ta je spolehlivým poznávacím znamením, že nejste doma) a třeba pozměnit právě záclony či závěsy, aby dlouhou dobu nevypadaly netknuté. Ten také může například zapnout rádio a nastavit na něm čas vypnutí, stejně tak s televizí. Čím „živěji“ u vás doma v době vaší nepřítomnosti bude, tím lépe.

Cennosti uschovejte na bezpečné místo

I přes všechna opatření nenechávejte v bytě nebo domě elektroniku na viditelném místě. Schovejte notebooky, mobilní telefony, peníze a třeba šperky do nějakého úkrytu, případně je odvezte k příbuzným či známým. K těmto účelům si můžete pořídit i malý domácí trezor. Ten však také nenechávejte jen tak v místnosti.

Před odjezdem na dovolenou pak zkontrolujte, zda jste dobře uzavřeli všechna okna, dveře na terasu či balkon. Chcete-li do zabezpečení domácnosti investovat i trochu peněz, pořiďte si programovatelné spínače světel. Schovejte také věci z balkonu nebo pozemku okolo domu. Čím více se zaměříte na prevenci, tím více snížíte riziko, že po návratu z dovolené vás bude čekat nepříjemné překvapení v podobě vykradeného bytu.

 

publikováno: 25. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.