Zabezpečení sklepů není radno podceňovat


Zabezpečení sklepů má rozdílná pravidla pro panelové domy a rodinné domy.

Na zabezpečení sklepa se neklade až takový důraz, na což spoléhají všemožní zlodějíčkové. Na ty potom nečeká žádná větší překážka a vaše věci jsou jim vydány napospas. Je to chyba, protože pokud ve sklepě skladujete například sezónní sportovní vybavení, nářadí nebo rybářské potřeby, můžete o ně snadno přijít. A co víc, objevily se i případy, kdy ze sklepa, kde nebylo nic cenného, zmizelo třeba jen obyčejné zavařené ovoce.

 

Na sklepní prostory není zaměřená přílišná pozornost, v kombinaci s dobrou přístupností jsou díky tomu ideálním cílem pro různé nenechavce. Spíše než u rodinných domků bývají problémy s takovými návštěvami v domech panelových, kde je do sklepů přístup ještě snadnější.

Plastový sklep na zahradu

Zabezpečení sklepů v paneláku

Omezení přístupu cizích osob do společných prostorů je základem úspěchu nejen, co se týče zabezpečení sklepů, kočárkáren a prádelen, ale celkové bezpečnosti obyvatel a ochraně jejich majetku. V případě zabezpečení sklepů můžete udělat následující kroky:

  • vybudování centrálních dveří pro vstup: nákladné a náročné řešení se ale hodí jen tam, kde jej lze vybudovat. Dveře navíc znamenají zajištění prostoru před jednotlivými kójemi, kdy se k nim nikdo cizí nedostane.
  • pevné dveře: pokud hodláte ve sklepě skladovat dražší věci, pak se rozhodně vyplatí investovat. Nejnešťastnějším řešením jsou dveře, jež lze snadno přelézt (případně podlézt).
  • kvalitní zámky: nezbytnost jak u centrálních dveří, tak u každých dalších.

Další tipy zabezpečení sklepůFotolia_31873922_XS

Všechny zábrany musí sahat od země až ke stropu. Pozor také na „malé“ otvory, kterými by se mohly protáhnout děti, které bývají ke kriminalitě také častokrát zneužívány.
Často probíhá vytipování místa před krádeží. Proto je důležité, aby nebylo do místnosti vidět. Využijte sádrokarton, sololit nebo dřevotřísku k zakrytí průhledů.
Okna zabezpečte mřížemi, hodí se použít i bezpečnější sklo (např. drátosklo).

Zabezpečení sklepů rodinných domů

V tomto případě jsou nejrizikovější právě okna, která bývají jedinou možností, jak se jednoduše dostat dovnitř. Pro ně platí tedy to samé jako v případě panelových domů. Další možností je pak použití tvrzeného skla nebo bezpečnostních fólií. Výhodné je použití vrstveného skla, jež nahradí nevzhledné mříže. Lze také použít elektronické zabezpečovací systémy s různými čidly (pohybu, vibrací, kontaktu).

Důkladnost zabezpečení sklepů by se měla odvíjet od toho, co v těchto prostorech skladujete. Pokud je máte jako místo, kam ukládáte věci vyšší hodnoty, pak se nezdráhejte využít moderních elektronických systémů. Jestliže máte ale sklep jen jako odkladiště nepotřebného harampádí, pak postačí léty prověřené mříže a kvalitní zámky.

publikováno: 31. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.