G+

 

 

Zahrada v zimě: leden byl posledním měsícem, kdy se zahálelo


Zahrada v zimě vyžaduje kupodivu také jistou dávku péče.

Jediný měsíc, kdy můžete nechat zahradu bez povšimnutí, je v našich klimatických podmínkách leden. Ten se ale chýlí ke konci a je tedy potřeba začít plánovat činnosti na následující týdny. Vše samozřejmě záleží na počasí, jež panuje za okny, ovšem některé úkony nepočkají. Mezi ně patří kupříkladu předpěstování sazenic, v případě teplého počasí i příprava půdy. Množit v tomto období můžete také pokojové rostliny.

 

Nejospalejší měsíc bude za námi a možná i vás už láká zahrádka. Pokud počasí dovolí, můžete si jí začít užívat už v únoru. V opačném případě se zatím jen důkladně připravte.

Příprava sazenic

První činnost, které se můžete začít věnovat, je předpěstování jednoletek a dvouletek pro truhlíky, případně k osazení okrasných zahrádek. Doba jejich předpěstování je dlouhá, a proto je nutné začít včas. Nejčastěji to jsou begónie, petúnie, astry nebo lobelky. Ty se vysévají do misek nebo nízkých nádob umístěných na parapety, kde mají dostatek světla i tepla. Pozor na jejich umístění poblíž tepelného zdroje a vysychání půdy. Ideální teplota je kolem 18°C, což znamená třeba prostředí chodby. Do truhlíků se pak přesazují v době, kdy mají vyrašené 2 – 3 lístky.
O něco později se hodí ze semínek začít pěstovat i sazenice zeleniny, jako kedlubny, rajčata nebo papriky.

Je zahrada stále zapadaná sněhem? Zkontrolujte ji

Pravidelná kontrola by se měla týkat především hlíz, zda-li je nic nevyhrabalo. Vytáhnout rostliny ze země ale může i mráz – ty potom zatlačte zpět, aby byly dostatečně chráněny. Dohlédněte i na pořádné krytí trvalek, aby je nepoškodil mráz.
Ven (ne však do zamrzlé půdy) můžete vysadit rostliny, které vyžadují přemrznutí. Do této kategorie patří hořce nebo oměje.
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat jezírka s rybami, jestli mají dostatečný přísun kyslíku.

Navzdory počasí i v zimě může něco kvést. Konkrétně se jedná o jasmín nahokvětý, jenž do chmurných barev svítí jasnou žlutou. Bezlisté větvičky této dlouholeté dřeviny vytváří dlouhý vodopád, kterým si můžete ve velkém květináči umístit třeba i na balkon.

Fotolia_48469238_XS 

Řez ovocných stromů

Jakmile odezní silné mrazy, můžete se do toho pustit. U mladých stromků je třeba provést řez výchovný, u zbytku pak zmlazovací a tvarovací. Vše si důkladně nastudujte, protože se jedná o nejodbornější zahradnické práce. Správný řez zajistí kvalitní a velké ovoce. Na konci zimy se provádí proto, aby bylo snadné posoudit tvar koruny. Zapomínat by se nemělo ani na řez u keřů, jako například u angreštu, maliníku, rybízu či vinné révy.

Jak vidno, zimní spánek je u konce a vše je opět potřeba pomalu začít probouzet k životu. Až vzduchem zavoní jaro, vaše zahrada už bude připravená.

publikováno: 28. 1. 2013
přečteno: 505×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...