Zahradní krby navodí výjimečnou atmosféru


Zahradní krby umožňují navodit romantickou atmosféru nebo připravit lahodné pokrmy.

K posezení na zahradě neodmyslitelně patří nejen dobrá nálada a společnost blízkých, ale též chutné jídlo a pití. Řadíte-li se k požitkářům a gurmánům, jistě vám neunikl boom poslední doby, a to zahradní krby, které posouvají hranice venkovní úpravy jídla k téměř neomezeným možnostem a navíc jsou estetickým doplňkem prostoru, kam vnáší nehynoucí symbol romantiky - plápolající oheň.

Zahradní krby už dobyly srdce, a vlastně i žaludky, nejednoho majitele zahrady či terasy. Přináší totiž možnost dopřát si vybrané speciality v pohodlí domova v kombinaci s hřejivým plápolajícím ohněm. Pryč jsou doby, kdy sloužily zahradní krby především k ohřátí za studených večerů, jejich význam se znatelně posunul právě kulinářským směrem. Při troše šikovnosti a dostatku volného času zvládnete zahradní krb vybudovat sami, v opačném případě bude vaše námaha začínat u výběru a nákupu a končit u umístění na pozemku, popřípadě můžete kompletně celý proces přenechat odborníkům. Vždy je však nutné si ujasnit, k čemu bude zahradní krb sloužit a co od něj očekáváte.

„Zahradní krb může obsahovat například i pec na přípravu pizzy či chleba.“

Je libo základní typ, nebo kombinovaný?

Zahradní krby jsou velmi populární, a tak je jasné, že hranice jejich možností se budou neustále zvětšovat. Pokud byste hledali nějakou kategorizaci krbů, pak nejspíše narazíte na dělení, zda se jedná o zahradní krb, který je pouhým krbem, nebo o typ kombinovaný (multifunkční), kdy zahradní krb disponuje navíc i udírnou atd.

Dále je také možné rozlišit zahradní krby dle toho, jakým způsobem budou umístěny. V takovém případě se setkáte s :

  • volně stojícím krbem
  • s krbem s oporou ve stěně
  • dvojitým zahradním krbem

Výjimkou není ani rozlišení dle velikosti. Zahradní krb tak může být:

  • malý (mobilní)
  • velký

Se všemi druhy kategorizace samozřejmě souvisí náročnost montáže. Rozhodnete-li se například pro zahradní krb menší velikosti, nebude jeho výstavba či smontování tak náročná, ale kompromisem na druhé straně bude menší účinnost i výkonnost.

Kam zahradní krb umístit

I když se může zdát, že je možné umístit zahradní krb víceméně kamkoliv, měli byste vždy brát v potaz to, že ne každý má vůni linoucí se z krbu (například při uzení) rád, a tak zahradní krb určitě neumisťujte do prostoru, kde by výpary a teplo z krbu mohly jakýmkoliv způsobem omezovat sousedy. V neposlední řadě je samozřejmě závětří vhodné i pro bezproblémové používání krbu. Zahradní krby vyžadují umístění na rovnou plochu, aby nehrozil jejich pád apod. Hodláte-li zahradní krb schovat pod střechu pergoly či altánku, nezapomeňte na to, že má své vyústění v podobě komínu.

Zahradní krby jsou zázemím pro dopřávání si pokrmů, které nelze vytvořit v běžné kuchyni, ale též výrazným estetický prvkem exteriéru. Je na zvážení, zda se do stavby pustíte sami, nebo oslovíte specialisty, či zvolíte zahradní krb obyčejný, nebo vám učarovaly zahradní krby, které obsahují například i zmiňovanou udírnu. Ve výsledku v každém případě obdržíte na vaši zahradu či terasu doplněk, který bude nejen účelný, ale také velmi pěkný.

 

publikováno: 10. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.