Zahradní neboli kanadské borůvky


Zahradní kanadské borůvky jsou plodinou docela jednoduchou na pěstování. Nevěříte? Přesvědčte se v n

Ušlechtilé zahradní neboli kanadské borůvky, které si můžeme vypěstovat sami na zahradě, si v posledních letech získávají čím dál větší oblibu. Na první pohled by se mohlo zdát, že je pěstování zahradních kanadských borůvek vzhledem ke skvělé chuti jejich plodů složitou záležitostí. Opak je ale pravdou a vypěstovat si své zahradní kanadské borůvky přímo za domem zvládne úplně každý.


Jako každá rostlina v naší zahradě, také zahradní borůvky mají své pomyslné kořeny, tedy předky, ve volné přírodě. V případě zahradních borůvek jde o východní část Spojených států amerických. „Oficiálním“ botanickým názvem zahradní borůvky je brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), příliš se však nepoužívá.

Zahradní neboli kanadské borůvky rostou v keřích, které jsou opadavé, mrazu poměrně dobře odolávají a dorůstají do výšky mezi 1,5 až 2 metry. Zahradní neboli kanadské borůvky mají svěže zelené listy vejčitého tvaru, které se v podzimních měsících zbarvují do nachova. Keře kanadských zahradních borůvek rostou vzpřímeně.

Květy a plody zahradních kanadských borůvek

Květy zahradních neboli kanadských borůvek jsou bílé a džbánkovitého tvaru, někdy barva květů zahradních kanadských borůvek může získávat i narůžovělý odstín. No a plody, tedy samotné zahradní neboli kanadské borůvky už asi všichni dobře známe. Jsou sladké a typicky borůvkové barvy, přičemž dozrávají postupně dle konkrétní odrůdy od začátku prvního prázdninového měsíce července až po září.

Substrát a hnojení zahradních kanadských borůvek

Protože zahradní kanadské borůvky mají rády slunce i mírný polostín, jejich pěstování není nějak extrémně složité. Příprava stanoviště pro zahradní kanadské borůvky ale vyžaduje určitou pečlivost a rozvahu. Zahradní kanadské borůvky jsou vřesovištními rostlinami. Nezbytná je proto lehčí živná a humózní kyselá půda, která musí být také dostatečně propustná.

Zahradní kanadské borůvky nemusí růst jen v rašelině

Pokud máme na zahradě neutrální nebo kyselou půdu, pro výsadbu zahradních kanadských borůvek je dobré ji obohatit o rašelinu. Další možností pro zahradní kanadské borůvky je substrát, který se v obchodech prodává pro azalky a rododendrony. Ten je vhodný, pokud víme, že při pěstování zahradních kanadských borůvek nebudeme nijak zvlášť pečliví. Substrát pro azalky a rododendrony totiž není tak vysýchavý a chudý na živiny, jako čistá rašelina.

Rozmístění zahradních kanadských borůvek

Keříky zahradních kanadských borůvek, zvláště pokud máme na zahradě vápenitou půdu, se snažíme zcela oddělit od okolí. Vyhloubíme pro borůvky potřebné jámy, které nezapomeneme vyložit nepropustnou k tomu určenou fólií. Teprve poté klademe do jam pro borůvky onen substrát. Pokud chceme mít opravdu bohatou úrodu zahradních kanadských borůvek, k substrátu přidáme ještě hnojivo. Toto hnojivo by však nemělo obsahovat vápník a už vůbec ne chlór, protože ten zahradní kanadské borůvky naprosto nesnášejí.

Zahradní kanadské borůvky jsou skutečně dlouhověké

Sázet zahradní kanadské borůvky můžeme prakticky během celé jejich vegetační sezony, přičemž po vysazení borůvky vydrží na svém stanovišti klidně 20 až 30 let. Zahradní kanadské borůvky lze tedy označit za dlouhověké rostliny. Pokud je keř zahradní kanadské borůvky plně vzrostlý a my máme štěstí, můžeme ve výsledku získat okolo 5 kg plodů.

Řez pro kanadské zahradní borůvky starší čtyř let

Řada odrůd zahradních kanadských borůvek je samosprašná, ale pokud vysadíme směs odrůd zahradních kanadských borůvek, můžeme tím na úrodě jedině získat. Pokud rostliny kanadských borůvek překročí stáří čtyř let, měli bychom před každým jarem provádět řezem

Škůdci zahradních kanadských borůvek

Borůvky nemají mnoho známých chorob a škůdců. Pokud však pomineme ptáky, které nejen zahradní kanadské borůvky, ale borůvky obecně velice lákají. Není proto od věci někdy zahradní kanadské borůvky obalit do ochranných sítí proti ptákům.

Další výhody zahradních kanadských borůvek

Kromě minimálního počtu ohrožujících faktorů, jako jsou škůdci nebo choroby, se zahradní kanadské borůvky vyznačují ještě dalšími pozitivními vlastnostmi. Zejména maminky peroucí prádlo svým dětem ocení, že zahradní kanadské borůvky nebarví – a to ani jejich dužina, ani samotná šťáva.

Další výhodou zahradních kanadských borůvek je již z jejich podstaty jejich větší velikost oproti klasickým lesním borůvkám, což asi ani nemusíme zmiňovat.

publikováno: 19. 7. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.