Zahradní traktor


Sekačky1

Za nádherně upraveným trávníkem stojí tolik dřiny a stráveného času běhaní za sekačkou. Také je to váš případ? Nekonečné sekání velkých travnatých ploch, které vás nenechá oddychnout. A co si práci usnadnit se zahradím traktorem? Možná si říkáte, že je to zbytečné, ale myslete na to, že ušetří váš čas, který pak můžete trávit se svou rodinou. 

Před samotnou návštěvou obchodu se zahradní technikou si ujasněte pár důležitých bodů. Díky tomu nebudete zaskočeni širokým výběrem a přesně budete vědět, na co se zaměřit.

První věcí, kterou si ujasnit je kde a jak velkou plochu chci sekat. Občasné sekání velkých ploch, jako jsou louky nebo neudržované plochy, jsou vhodnější bubnové sekačky. K sečení malých ploch se hodí běžná sekačka. Na úhlednou údržbu, již upravovaného trávníku velké plochy vsaďte rozhodně na zahradní traktor, nebo bubnová sekačka.

Když už se rozhodnete pro zahradní traktor, rozhodujícím prvkem při výběru je motor. Základní parametr, na který je při výběru kladen velký důraz. Zahradní traktory jsou vybaveny buď jednoválcovými, nebo dvouválcovými motory. Ty jednoválcové se hodí na sečení rovinatých ploch a jejich výhodou je nízký náklad na provoz. Dvouválcové jsou doporučeny pro sekání na svazích, terénech kopcovitých tvarů. Pokud chystáte zahradní traktor využít i s dalším příslušenstvím, jako je třeba vozík, hodí se právě dvouválcový motor. Výkon motoru umožní i rychlejší sečení.

Sekačky2

Výbava

Plynulý chod rychlostí těchto strojů řídí hydrostatická převodovka. Dnes jsou běžnou součástí zahradních traktorů. Umožňují zařadit vhodný stupeň rychlostí. Rychlostní stupeň je možné zařadit pouze při zastavení. Při přeřazování se nesešlapuje spojkový pedál. Tento pedál slouží jen k rozjezdu. Rychlost, jakou se při sečení zahradním traktorem budeme pohybovat, udává intenzita sešlápnutí pedálu.

Šíře sečení

Šířka sečení by měla odpovídat výkonu motoru a pohybuje se od 80 cm do 130 cm. Širší záběr při sečení se hodí spíše pro rovinaté plochy, jako je například hřiště.

Příslušenství

Široké využití příslušenství k zahradnímu traktůrku nadchne každého. Díky tomu můžete s traktorem pracovat snadno po celý rok. Možné je totiž přikoupit vlek, radlici na odklízení sněhu či zametací kartáč.
Zahradní traktor není levná investice, jeho výběr také konzultujte s odborníkem. Při výběru také myslete na dostupnost servisu, v případě komplikací a cenu náhradních dílů.

publikováno: 9. 9. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.