Zahradnický kalendář: práce na zahradě v dubnu


zahradaduben3

V dubnu se zahrádkáři v podstatě nezastaví. Letos trvá zima dlouho, takže to, co jsme nestihli v březnu, musíme dohnat právě teď. Péči vyžadují okrasné rostliny, zelenina, stromy, byliny i trávník. Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších prací, na které byste během měsíce rozhodně neměli zapomínat.


Co se děje na zahradě

Během dubna už začíná růst většina rostlin. Otepluje se, sluneční paprsky jsou teplejší a daří se rostlinám na skalce i cibulovinám. Je ale potřeba mít na paměti, že začátkem dubna se ještě mohou objevit přízemní mrazíky, které by mohly některé snahy zmařit. Během dubna se musí uklízet staré dřevo a listí a začít sázet.

Zahrada v dubnu - úprava půdy

Nůžky do rukou, jde se stříhat

V průběhu dubna byste měli dát své zahradě tvar a pročistit ji. Vezměte do rukou nůžky a z okrasných keřů a stromů odstraňte všechny suché větve. Odstřihněte také dřevo, které je na pohled poškozené a mrtvé. Zima si se stromy umí pohrát, na jaře je potřeba je znovu oživit.

Postarejte se také o své růže, které se pomalu probouzí ze zimního spánku. Odstraňte listí a chvojí, sestřihněte větve a rozhrňte půdu. Seřezání potřebují i ovocné stromy, zejména peckoviny, které nebyly upravené předchozí rok. Na konci dubna se můžete pustit do roubování.

Výsadba bylin a zeleniny

Obvyklá práce na zahradě v dubnu zahrnuje také výsadbu bylin a zeleniny. Na záhony můžete během dubna vysévat mnoho druhů zeleniny, od hrachu přes řepu až po mrkev nebo saláty. Teplotní průměr se v dubnu pohybuje kolem 8 °C, což je ideální teplota pro rychlý růst rostlin a jejich rašení. V půlce dubna pak můžete začít i s výsevem rajčat, paprik a cuket ve skleníku. Můžete s pustit i do výsadby předpěstované zeleniny, konkrétně zelí, kapusty, hlávkového salátu nebo květáku.

Sázení zeleniny

Zahrada v dubnu je také ideální pro výsadbu bylin. Na záhoncích můžete úspěšně sadit byliny společně se zeleninou, budou se dobře doplňovat. Majoránku můžete pěstovat společně s mrkví, bazalku s rajčaty nebo okurkami, koriandr pak také s okurkami nebo třeba jahodami. 

Nezapomínejte ani na bylinkovou zahrádku v truhlících. Vysaďte fenykl, saturejku nebo bazalku a těšte se, až dorostou do takové velikosti, kdy je budete moci používat v kuchyni.

První sečení trávníku

V dubnu vás bude také čekat první sečení trávníku po zimě. Obvykle na něj přijde řada až ke konci měsíce, takže do té doby máte na sečení čas. Práce na zahradě v dubnu zahrnují sečení středně vysoké trávy, kterou byste měli posekat s výše nastaveným nožem sekačky. Posekanou trávu posbírejte do koše, ale nevyhazujte ji. Použijte ji jako mulč pro nově vysázené keře a stromy.

Práce na zahradě v dubnu – týden po týdnu

V dubnu je na zahradě spousta práce. Vždy záleží na tom, jak velkou zahradu máte a co vše na ní pěstujete. Přinášíme vám doporučení, jak si práci rozvrhnout podle toho, co zahrada v dubnu opravdu potřebuje.

 

1. týden

 • Přesaďte předpěstované sazenice zeleniny

 • Prořežte a pohnojte růže

 • Vysejte měsíční jahody

 • Prostříhejte zimolez a jiné trávy

2. týden

 • Vysejte zeleninu podle svých preferencí

 • Pokryjte jahodníky bílou zahradnickou folií

 • Vysaďte sazenice brokolice a naklíčené brambory

3. týden

 • Prořežte ovocné stromy

 • Založte nový trávník nebo dosejte poškozená místa

 • Nastražte pasti na slimáky

 • Pohnojte trávník dusičnatým hnojivem

4. týden

 • Posečte trávník

 • Vysaďte mečíky a jiřiny

 • Vysaďte okrasné trávy a bambusy

Práce na zahradě v dubnu je opravdu hodně, záleží je na vás a na vaší zahradě, jak si s ní poradíte. Věříme, že díky našemu článku vás na zahradě v dubnu nic nepřekvapí.

publikováno: 29. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.