Zahradnický kalendář: práce na zahradě v říjnu


Podzimní zahrada

Během měsíce října už je podzim v plném proudu a bývá nevyzpytatelný. I když jsou některé dny už velmi chladné, pořád se objeví řada těch, během kterých je příjemné počasí a svítí slunce. Právě tyto slunečné dny jsou ideální k práci na zahradě, které je v měsíci říjnu opravdu hodně. Pojďme se zaměřit na to, co všechno je potřeba na zahradě udělat a pomalu si svou zahrádku připravujme na příští rok.

Sklizeň nejpozdnějších odrůd

Většinu ovoce již máte pravděpodobně sklizenou, jsou ale i pozdní odrůdy, které se sklízí až během měsíce října. Pokud vám takové rostou na zahradě, pusťte se do sklízení. Zimní odrůdy hrušek i jablek musí být dobře vyzrálé, měli byste je ale sklidit ještě před tím, než přijdou mrazíky. Jakmile ovoce sklidíte, zajistěte správné uskladnění. Jablka ani hrušky nesmí být otlučené. Během října dozrávají i šípky, dýně a aronie.

Jablka

Sklízíme i zeleninu

V říjnu je nejvyšší čas sklidit zeleninu, a to ještě dříve, než přijdou mrazy, které by mohly úrodu znehodnotit. Existují ale druhy zeleniny, které můžete nechat i na záhoně během chladných dní, dokud nedorostou do ideální velikosti. Krátkodobé mrazy bez problémů snese čekanka, sálát, kapusta nebo pekingské zelí. Stačí záhonek překrýt bílou textilií. Špenát, zimní pórek nebo petržel můžete ponechat v půdě až do jara, kdy opět začnou růst. S dostatečným předstihem skliďte celer, protože je choulostivý a pokud namrzne, dlouho nevydrží.

Zakládáme skalku

Pokud jste zakládání skalky odkládali, v říjnu si na to čas určitě udělejte. Tento podzimní měsíc je totiž pro založení nové skalky ideální. Měsíc bývá teplý a suchý, takže budete mít dostatek času na přípravu skalky na jaro. Proč ji nepřipravit až na jaře a rovnou ji neosázet? Důvod je prostý. Při silných mrazech se může země pohnout, a s tím i umístěné kameny a další prvky. Během zim si kameny najdou své místo a do země dobře zapadnou. Na jaře pak už jen vyberte vhodné rostliny a na skalce je vysázíte.

Skalka

Vysaďte ovocné stromy

V říjnu se můžete pustit také do výsadby ovocné zahrady. Ovocné stromky můžete vysazovat až do prvních mrazíků. Vysazovat můžete všechny stromy kromě broskví a meruněk, které jsou na zimu citlivější a na které je už pozdě. Kromě jabloní můžete zasadit i u nás méně známé druhy, například fíkovník. Při nákupu vyberte odolné odrůdy, které nejsou příliš náchylné na různé choroby. Při sázení nezapomeňte na vykopání dostatečně velké jámy a zasypte ji prokypřenou půdou a kompostem. Ovocné stromy v říjnu zalijte a dodejte jim živiny, které potřebují.

Postarejte se o trávník

I v říjnu se musíte o trávník starat. Během tohoto podzimního měsíce byste jej měli posekat a na konci měsíce provzdušnit. Pokud by se náhodou tráva dusila, můžete ji vertikutovat, a to buď pomocí vertikutačních hrábí, nebo speciálních vertikutátorů. Listí můžete vyhrabat průběžně. Těmito kroky připravíte trávník na zimu a na jaře vám opět krásně poroste.

Hrabání listí

Na co dalšího nezapomenout

  • Vyčistěte záhony po letničkách a ostříhejte trvalky

  • Zryjte záhony, které už letos nebudete potřebovat

  • V říjnu vysaďte tulipány a růže

  • Říjen je ideálním měsícem pro založení živého plotu

  • Nehnojte dusíkatými hnojivy, použijte popel ze dřeva

  • Okopejte jahodníky a přihrňte k nim zeminu

Přejeme krásné podzimní okamžiky při práci na zahradě. Tešíme se na vás u dalšího dílu, ve kterém se podíváme na práci na zahradě v listopadu.

publikováno: 28. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.