Zápach v koupelně: Odhalte jeho zdroj a používejte pohlcovače vlhkosti
Koupelna má být oázou klidu a odpočinku. Pokud ale při vstupu do místnosti ucítíte zápach, příjemná a pohodová atmosféra se v mžiku vytratí. Trápí vás nepříjemné pachy v koupelně a nevíte si s nimi rady? Pátrejte po jejich zdroji, kterým bývá nejčastěji odpad. Příčinou ale mohou být i staré sifony či skrytá plíseň. Vyčistěte odpady, vyměňte starou sanitární techniku, odstraňte plísně a pořiďte si pohlcovače vlhkosti. Nepříjemný odér ve vaší koupelně se stane minulostí.
Odpad je nejčastějším zdrojem zápachu v koupelně
Pokud vás začal trápit zápach v koupelně, jako první se při pátrání po zdroji podívejte na odpady. Právě ucpaný špinavý odpad v kombinaci se starou sanitární technikou je totiž jeho nejčastějším důvodem. Odpad vyčistěte, a to jak zvenčí, tak zevnitř.
Nalijte do odpadů kbelík s horkou vodou a při silném znečištění použijte i hydroxid sodný. Hydroxid neboli louh je silná žíravina, která rozpustí organické nečistoty, které se v potrubí usadí a způsobují rozklad a šíření nepříjemných vůní. Po důkladném vyčištění zápach v koupelně často zcela zmizí.
Používejte podlahové vpusti a žlaby s pachovou uzávěrou
Pokud používáte starou nebo nekvalitní sanitární techniku včetně podlahových vpustí a žlabů, není divu, že vaše koupelna podivně zavání. V odpadech se totiž bude nežádoucí aroma tvořit vždycky, důležité ale je, aby se přes vpusti a žlaby nevracelo zpět do koupelny. Moderní výrobky obsahují zápachovou uzávěru, která zabraňuje zpětnému proudění vzduchu z odpadu. Tu o starých nebo nejlevnějších produktů nenajdete.
Pokud si například pořídíte sanitární techniku od českého výrobce Alcaplast, můžete mít jistotu, že vás obtěžující pachy z odpadů trápit nebudou. Výrobce totiž instaluje speciální uzávěry do všech vpustí a žlabů. Standardní koupelnové podlahové vpusti mají vodní uzávěru, u které dochází k vytvoření zábrany pomocí hladiny vody.
U interiérových podlahových žlabů výrobce dokonce použil dvojitou uzávěru, která usnadňuje čištění celého systému, a navíc izoluje prostor koupelny od odpadu. Pokud se chcete vyvarovat případnému zápachu v koupelně, moderní podlahové žlaby či vpusti by měly být standardem.
Máte starý sifon? Vyměňte jej za nový
Kromě odpadů se nečistoty usazují také ve vanovém či umyvadlovém sifonu, který bývá častým zdrojem nečistot. Ve spodní části sifonu musí zůstávat voda, která slouží jako jednoduchý zápachový uzávěr. Pokud sifon vyschne, například při delším nepoužívání, voda se vypaří a špinavý vzduch se začne šířit přes sifon.
Je třeba si také uvědomit, že sifon je často namáhaný a snadno se znečistí. Pokud už jej máte řadu let, doporučujeme provést kompletní výměnu za nový. Nezapomeňte, že vlastní sifon mohou mít kromě vany či umyvadla také bidety, vaničky, dřezy, pisoáry či hydromasážní vany.
Starý sifon je častou příčinou, způsobuje proudění špinavého vzduchu.
Odstraňte plísně a pořiďte pohlcovač vlhkosti
Že jsou plísně zřejmým zdrojem pachů v koupelně ví snad každý. Ne každý si ale dokáže připustit, že se plíseň nachází právě u něj. Nemusí být na první pohled viditelná a začít tvořit se může i v nových moderních koupelnách, ve kterých je dlouhodobě vysoká vlhkost. Pokud sifon ani odpady nejsou zdrojem nepříjemného odéru, pusťte se do hledání skrytých plísní. Často bývají za skříňkami, v rozích či za poličkami.
Plíseň v koupelně musíte odstranit včas, nebo se začne šířit.
Po odhalení plíseň odstraňte použitím speciálního chemického přípravku a koupelnu pořádně vyvětrejte. Doporučujeme kromě pravidelného větrání používat také pohlcovače vlhkosti, které jednak zápach zmírní a jednak sníží vlhkost v místnosti, čímž zabrání dalšímu tvoření plísní.
S nepříjemným odérem v koupelně se dá bojovat, jen je třeba se nevzdávat a odhalit jeho zdroj. Přečtěte si i další články, které vám při boji se zápachem v koupelně pomohou:
- Jak vyčistit pračku a mít prádlo opět voňavé
- Domácí čisticí prostředky
- Babské rady na čištění odpadu
- Jak vybrat vhodný vanový sifon do koupelny
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Bateriové úložiště, FVE a elektromobil – lepší úsporné bydlení než peníze v bance
Bateriovou stanice AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...