Zápach v kuchyni nebo příliš mnoho páry z vaření vyřeší výkonná digestoř


kitchen-673685_1280

I při vaření těch největších dobrot se od sporáku mohou šířit nelibé vůně. Památka na nedělní oběd přesto nemusí v bytě přetrvávat až do úterý, když bude pachy a páru nad hrnci odsávat výkonná digestoř. V panelácích jsou nutností, ale oceníte je v každé kuchyni.

 


Aktuální modely mají prvotřídní design, který kombinuje ocel a sklo. Jenže priotitou je, aby od hrnů zmizely nežádoucí vůně a vznikajcí pára. Vyberte si proto takovou digestoř, která se hodí pro velikost vašeho sporáku i místnosti. Nezapomínejte, že detaily dělají kuchyň!

Základní parametr: odtah nebo filtr

První omezení, které značně usnadní a zúží výběr, je zároveň to nejdůležitější. Budete vybírat digestoř s recirkulací nebo odtahem, tedy vnějším vývodem?
Filtrační digestoře jsou na instalaci jednodušší. Na nic se nepřipojují a díky filtru jsou samostatnými jednotkami. Umístit se tak mohou kamkoliv a ničím vás nebudou omezovat. Páru a pachy, které vychází z hrnců, zbavují pachů a vlhkosti a v upravené formě zase vracejí do prostoru. Jejich cesta vede přes uhlíkový a tukový filtr. Prvně jmenovaný je třeba po určitém čase vyměnit, druhý stačí jen omýt a vyčistit.

Odsávací plocha

Při výběru se zaměřte i na funkční plochu, která je schopná nasávat pachy a vlhkost. Zastaralé velké digestoře měly odsávání po celé spodní ploše, ty dnešní jsou znatelně nižší s různým uspořádáním ploch pro odsávání. Trendem je například odsáváí páry plochami umístěnými na obvodu tenkého panelu.

Velikost odsávací plochy ale souvisí s hlučností. Způsobuje ji motor, proto bude přímo úměrná výkonu. Digestoře jsou však vybaveny řadou zlepšení, které mají hlučnost omezovat a snižovat. Musíte ale počítat s tím, že čím větší máte kuchyň, tím potřebujete větší a výkonější digestoř. To znamná, že s větším prostorem bude třeba i hlučnější odsávání. Z nabídky se tedy zaměřte na digestoře, které mají propracovanou izolaci motoru.

ginsburgconstruction-kitchen-3-330737_1920

Ideální digestoř: tichá, výkonná, dobře osvětlí a pěkně vypadá

Odsavač ale kromě důležité praktické funkce plní neméně důležitou úlohu. Svou výrazností je totiž předurčený k tomu, aby byl designovým zařízením. Výrobci jsou si toho dobře vědomi a kromě klasických jednoduchých digestoří dnes není problém narazit na zajímavé kusy.
Čarovat se může třeba s osvětlením. Klasickým žárovkám odzvonilo, proto v digestořích obvykle už najdete LED dioidy nebo halogenové zářivky. Jejich přínos spočívá především v úspoře energie a dlouhé životnosti, což rozhodně není k zahození.

Dostatečný výkon

Digestoř se upevňuje do výšky kolem 70cm od varné plochy, s níž je vyrovnaná. Podle dispozic kuchyně pak zvolte podobu samotného spotřebiče.
Důležitým parametrem je sací výkon a platí jednoduchá rovnice: čím je větší kuchyň, tím musí být výkon vyšší. Jako vodítko k rychlé orientaci poslouží fakt, že vzduch v místnosti by se měl během hodiny vyměnit asi desetkrát.

Ideál pro malou kuchyň – výsuvná digestoř

Malá kuchyň má do ideálu daleko, proto je potřeba volit chytrá řešení. S výraznou komínovou digestoří se rozlučte, protože řešením je odsávání par a pachů vestavěné do skříňky. Nemusíte se ale vzdávat kvality, protože i malé odsavače zastanou kus práce.
Některé modely disponují navíc výsuvnou plochou, která je užitečným a nenápadným bonusem.
Menší rozměry ale neznamenají, že musíte slevit z nároků na design, protože i mezi nimi najdete zajímavé produkty včetně těch, které mají navíc výsuvnou plochu pro odsávání.

kitchen-728728_1920

Komínová digestoř

Kde je možnost odvodu par a vlhkosti mimo místnost, poslouží komínová digestoř. Umísťuje se většinou mezi skříňky a k odvodu par a pachů dochází právě prostřednictvím komínu.Při této výraznější digestoři už hraje důležitou roli design.

Pro domácnosti s větším prostorem většinou ale končí výběr digestoře kompromisem, který představuje varianta s komínem. Oproti ostrůvkovým mají nižší spotřebu

Ostrůvková dogestoř do velkorysého prostoru

Mít kuchyň jako v pořadech o vaření je snem mnoha hospodyněk. Často se v ní objevuje ostrůvková digestoř, která je sama o sobě výrazným prvkem a dává dostatek místa pro zajímavá řešení.
Za originálním dojmem stojí netradiční tvary, velikost, barva, osvětlení i zajímavá kombinace materiálů.
Bývají to ty nejdražší digestoře. Kvůli tomu se ale můžete spolehnout na kvalitní materiály i poctivé zpracování a spolehlivost.

restaurant-922878_1920

Při instalaci se digestoř neobejde bez zpětné klapky. Nejsou jí vabyveny všechny digestoře, proto může být jedním z parametrů, podle kterých vyberete tu nejlepší. Bývá nutností v případech, kdy je vzduch z digestoře veden ven a zabraňuje zpětnému chodu. Chladný vzduch je tak držen venku, zatímco pachy a vlhkost proudí pryč.

Také by se nemělo zapomínat na čištění filtrů. Pokud se vám zdá, že digestoř nefunguje ta, jak by měla, zkontrolujte je. Stačí je omýt, odstranit nečistoty a vrátit pět. Pak už bude vzduch v kuchyni zase o něco čistější.

publikováno: 15. 1. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.