Zásady správného praní prádla nejsou žádná věda. Stačí si zapamatovat pár pravidel


Praní prádla

Praní prádla v automatické pračce je jednoduché a nekomplikované. Proti dřívějšímu praní v neckách nebo ve vaně tedy rozhodně. Ale i tak je třeba dodržovat určité zásady správného praní, aby prádlo bylo čisté, voňavé, nezabarvené, bez žmolků a aby oblečení dlouho vydrželo. Praní prádla opravdu není složité. Jen se hospodyňky či hospodáři musí naučit pár základních pravidel.

Čím začít? Prvním krokem je prádlo pořádně roztřídit. Třídíme ho ideálně na černé, světlé a barevné. Pak si hromádky rozdělíme ještě podle materiálu a tedy i teploty a pracího prostředku, které na ně použijeme. Nemůžeme míchat prádlo jen proto, že má stejnou barvu. Každý kousek oblečení může vyžadovat jinou teplotu.

Správný prací prostředek pro praní prádla

Prací prostředek je lepší koupit kvalitní. Pokud koupíme univerzální prací prostředek, použijeme ho na bílé a stálobarevné prádlo. Obsahují totiž většinou bělící látky, takže rozhodně je lepší se vyvarovat jejich používání na běžné barevné prádlo. A na černou nepatří už vůbec! Na barevné a černé prádlo se prodávají speciální prací prášky. Stejně, jako na bílé, takže pokud nechcete používat univerzální prací prostředek, stačí si vybrat. Vyplatí se vám pro správné praní prádla pořídit i speciální prací prostředky na vlnu a jemné prádlo. Existují i prací prostředky pro citlivou pokožku. Pokud se věnujete sportu, nepoužívejte na sportovní oděvy aviváž, moderní materiály by se mohly poškodit. Je na ně k dostání řada speciálních prostředků a už i takové, které fungují podobně, jako deodorant. Čím více se potíte, tím více voní.

Pozor na dávkování pracího prostředku!

Věnujeme vždy pozornost správnému dávkování pracího prostředku. Můžeme si zvolit práškové prací prostředky, gel anebo kapsle. Musíme brát při praní prádla ohled na tvrdost vody, množství prádla i stupeň jeho znečištění. Jak tvrdá voda nám teče z kohoutku se dozvíme ve vodárnách, případně z rozboru vody. Málo prášku zapřičiní, že se sice špíny zbavíme, ale naváže se na soli, které vytvoří na vláknech krystalky. Vysvětluje to například zašedlou barvu bílého prádla. Pozor ale i na jeho přílišné množství. Určitě byste neměli radost, pokud by z vaší pračky vytékala pěna.

Jak naplnit pračku při praní prádla?

Také plnění pračky má vliv na praní prádla a jeho čistotu i vůni. Z úsporných důvodů je dobré prát tehdy, když máte více prádla a to i u praček z tzv. „šestým smyslem". Každý extrém ale škodí: stejně nevhodné je čekat do té doby, až se prádla nashromáždí tolik, že pračku sotva zavřete. Prádlo se špatně vypere, hodně se zmačká a nemusí se ani dobře vyždímat. Hospodyňky doporučují jednoduchý trik. Mezi volně vloženým prádlem a bubnem by měla zůstat mezera na šířku dlaně. Pokud se chystáte prát jemné prádlo, pak naplňte pračku jen zpoloviny.

Chceme-i, aby bylo prádlo měkké a voňavé, často je na místě použít aviváž. Mnohé pradlenky ji však považují za zbytečnost.

Najděte nejlepší program na praní

Dejte si pozor, jaký program zvolíte. Každá pračka má nabídku programů podle teploty, materiálu i druhu oblečení. Pokud na programátoru nenajdete přesně takový, který by odpovídal prádlu, které chcete vyprat, pak zvolte takový, který nejbližší. U běžného prádla nemusíte volit předpírání. To je nutné jen u silně znečištěných věcí. Řiďte se při volbě programu pro praní prádla vždy pokyny, uvedenými na konkrétním kousku prádla. Díky větší účinnosti moderních pracích prostředků můžeme používat nižší teplotu. Ložní prádlo a ručníky už není bezpodmínečně nutné prát na 90°C, postačí zcela 60°C . Běžné prádlo, pokud není moc zašpiněné, můžeme prát i na 30°C.

Ubrousky pro bezpečné praní prádla

Barevné věci je možné prát dohromady, ale musíme si dát pozor, aby jednotlivé barvy nezapustily jedna do druhé. Jestliže chceme dát vyprat barevnou věc, se kterou ještě nemáme zkušenosti, pak ji dáme dohromady jen s podobnými barvami anebo si uděláme jednoduchý test v umývadle. Používáme zásadně prací prostředek na barevné prádlo a pokud si nejsme opravdu jistí, je lepší vložit do pračky při praní prádla i speciální ubrousky, které brání zapuštění barev.

Aviváž je důležitá

Aby bylo vyprané prádlo měkké a jemné, používáme při praní aviváž. Ta navíc zabraňuje vzniku elektrostatického náboje, který způsobuje, že se látka lepí na pokožku. Kromě toho se na ní díky němu i více drží špína. Právě aviváž nás těchto účinků spolehlivě zbaví. Oblečení je i příjemnější na nošení a lépe se žehlí. Dodává také prádlu dlouhotrvající svěží vůni.

Kvalitní vybavení koupelny od Alcaplast

Chystáte se rekonstruvat koupelnu nebo prostory toalety? Pak nezapomeňte na kvalitní sanitární techniku. Mezi špičku v tomto oboru patří český výrobce z Břeclavi, firma Alcaplast. V jejím portfoliu najdete například podlahové žlaby, WC tlačítka, předstěnové instalační systémy a další.

publikováno: 5. 4. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.