Zasklení lodžie jako řešení problému úniku tepla


Fotolia_38134895_XS

Lodžie bývají oceňovány především u malometrážních bytů, kde využitelnou plochu zvětší alespoň o pár metrů. Bývají ale také pěkné doplňky klasických domů, proto si zaslouží mnohem více pozornosti. Nejčastější otázka spojovaná s lodžiemi zní: zasklít nebo nechat otevřené?
 

Oproti balkonu působí lodžie víc bytelně a zdá se být větší součástí bytu. Právě to vede mnohé k tomu, že mají tendence zasklívat tento prostor a vytvořit z něj jakoby další místnost. Mýtem o lodžiích je neprůchodnost světla, ovšem moderní lodžie už nemají jen podobu betonových ohrad, ale perfektně propouští slunce.

Zasklení lodžie má výhody i nevýhody

Pro zasklení:

  • prostor navíc
  • úspora energie
  • omezení prašnosti
  • ochrana před nevítanými hosty (ať už před zloději nebo těmi z živočišné říše)

Proti zasklení:

  • vyšší riziko vzniku plísní
  • vyšší teplota v letních měsících
  • údržba

První dva problémy se dají řešit poměrně snadno – myslete už při samotném zasklívání na odvětrávání. Pokud pak budete větrat, nezapomeňte otevřít i okna na lodžii. Týká se to i zimního období, kde se skla často mlží. Vhodné je nechat drobné mezery mezi jednotlivými skly a problém tam bude částečně vyřešen za vás.
Lodžiová skla mohou disponovat stínící technikou, jenž využijete hlavně v létě. Bez nich se vzduch může ohřát i na více, než 50°C a jeho pronikání do bytu pak není nic příjemného.
Často panují obavy z bezpečnosti v případě prudkého větru, bouřek nebo krup. Jako materiál se používá bezpečné kalené sklo, které je proti rozmarům počasí odolnější, než to běžné. Navíc lodžii ochrání od toho, aby do ní zateklo a voda (případně zapadal sníh) nadělala nechtěnou spoušť.

 

Když chcete nechat lodžii otevřenou

Nezasklená lodžie působí pěkně. Zvláště, pokud si na ní dáte záležet a vybavíte ji třeba pěkným nábytkem a květinami. Pro dny, kdy vám do oken paří slunce, je tu jeden tip, který není až tak častý: namontujte si nad lodžii markýzu! Lehká konstrukce se upevňuje cca 20 cm od okraje a v létě je tak zajímavým a praktickým doplňkem. Otevřená lodžie ale jinak spíše podléhá kritice a trend velí rozhodně zasklívat.

Zasklení lodžie není nijak náročnou úpravou. Musíte si však připravit částku kolem patnácti až pětadvaceti tisíc korun. Záleží na tom, kolik příslušenství budete pořizovat (žaluzie, bezpečnostní folie…). V porovnání s možnou úsporou by se částka mohla zdát vysoká, musíte ale počítat se všemi dalšími výhodami, jako je třeba i ochrana proti zlodějům.

publikováno: 29. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.