Zateplení podkroví oceníte v zimě i v létě


7691118078_ab9fa9b9a2

Podkroví láká k tomu, aby se z něj udělaly další obytné prostory navíc. Život pod střechou má ale svá úskalí. Jedná se o rizikový prostor, takže kdo při stavbě zanedbá izolaci, záhy to pocítí. Jak na izolaci proti zimnímu chladu a letnímu vedru?  Důležité je vše důkladně připravit a ještě důkladněji provést. 

Pokud zasahujete do zastřešeného objektu, pak máte jen dvě možnosti, jak izolaci provést. Materiál lze klást pod nebo mezi krokve – nejlépe ale poslouží zateplení oběma způsoby najednou. Druhou možností je pak zateplení nad krokvemi.

Síla izolace mezi krokve

Na sílu zateplení podkroví jsou přesně stanovená norma (konkrétně se jedná o normu Tepelná ochrana budov), jež zahrnuje poměrně složitý vzorec pro výpočet. Pokud ale vezmeme v potaz standardní vlastnosti střech, vychází síla izolace na 20 cm u běžných domů, u těch úsporných pak až na 32 cm. Ohled se bere na rozestup krokví nebo jejich rozměry. Síla izolace se ale liší i podle toho, zda se používá přírodní či nikoliv.

Materiál

 Síla izolace  Cena

Minerální vlna

 16 - 20 cm   18cm 580 Kč/m

Kamenná vlna

 16 - 20 cm   18cm 650 Kč/m2 

Ovčí vlna

  cca 30 cm  21 cm 315Kč/m2 

Dřevovláknitá izolace  

  cca 30cm  8 cm 740Kč/m2

Na množství se nevyplatí šetřit, což poznáte nejen v zimě na účtu za vytápění, ale také v létě, kdy nebude do objektu pronikat tolik teplého vzduchu a klima bude celkově příjemnější.

Postup zateplení podkroví

Výstavba, ani případná rekonstrukce podkroví není snadnou záležitostí a v mnoha věcech vyžaduje odborné znalosti. Pokud se ale přeci jen rozhodnete pustit do projektu sami, pak se držte základních bodů:

1. Jako první natáhněte na krokve hydroizolační fólii a pořádně ji připevněte.
2. Izolace se prodává ve formě desek. Ty řežte vždy větší, než jsou rozestupy mezi krokvemi. Záleží na tvrdosti, ale doporučuje se minimální přesah 2cm. Po stlačení tak lépe naplní prostor.
3. Až máte hotovo, vše znovu překryjte další vrstvou. Tentokrát se jedná o parozábranu, aby do izolace nepronikla vzdušná vlhkost z místností. Nezapomeňte zajistit i spoje zábrany.
4. Vyplnit pak můžete i prostor, který vznikne mezi latěmi či profily pro přichycení sádrokartonu.

2362863735_f25abd3a30 

Zateplení nad krokvemi

Modernější způsob, při němž je ale potřeba sundat střešní krytinu. Oproti výše zmíněnému způsobu zateplení se minimalizuje riziko chyb, neboť není potřeba tolika kroků. 

Další výhody:

  • nezmenšuje se obytný prostor
  • minimalizují se tepelné mosty
  • montáž je rychlá
  • mnohem více se sníží paropropustnost

Izolaci zakoupíte také v různých tloušťkách – čtyřcentimetrová vyjde přibližně na 280 Kč/m2, dvaceticentimetrová na 680 Kč/m2.

Pokud se pustíte do zateplení podkroví, pak nesmíte opomenout ani obvodové stěny a okna. Jestliže už rekonstruujete, je lepší pustit se do všeho najednou, než práci rozdělit na několik etap a zbytečně tak celý proces protahovat.

publikováno: 28. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.