Zatočte se rzí v koupelně! Jak odstranit rez z dlažby?


čištění rzi v koupelně

Voda dává pořádně zabrat veškerému koupelnovému vybavení, stejně tak i obkladům a dlažbám. Vedle vodního kamene a usazených nečistot můžete v koupelně narazit na rez, která negativně ovlivňuje vzhled a zkracuje životnost materiálů. Rez se zpravidla objevuje na kovových doplňcích, nezřídka se však vyskytne třeba právě na obkladech, ve vaně nebo ve sprše. Pokud si myslíte, že je boj se rzí marný, přesvědčíme vás o opaku. Přečtěte si, jak rychle a účinně odstranit rzí zanesené plochy, a vrátit jim tak původní lesk.

Rzi na kovových doplňcích se zbavte co nejdřív

Pokud objevíte na háčcích, drátěném programu nebo jiných kovových doplňcích rezavá místa, odstraňte je co nejdříve. V počátku se totiž rez objeví jen na povrchu, postupně však bude pronikat hluboko do struktury materiálu a začne jej degradovat. Čím dříve rez narušíte a odstraníte z kovových předmětů, tím bude efekt čištění snazší a účinnější.

Návod na odstranění rzi

Rez se na kovových předmětech objeví při vzájemném kontaktu železa, kyslíku a vlhkosti. Na odstranění rzi můžete použít agresivní chemické přípravky, často si však vystačíte s domácími prostředky, které najdete ve spíži. Možná vás překvapí, jak účinné tyto domácí čističe jsou, navíc jsou dostupné za pár korun. Při boji se rzí vám pomůže například:

  • Kolový nápoj – kolové nápoje dokážou zatočit s nánosy špíny, usazeninami či rzí. Účinnost si sami vyzkoušejte. Kolové nápoje jsou vhodné pro odstraňování tenké vrstvy rzi z drobnějších předmětů. Stačí je na den ponořit do sklenice s kolou, po vytažení, dočištění a osušení se budou zase lesknout.
  • Citronová šťáva – na drobné zrezivělé předměty účinně funguje také šťáva z citronu. Ponořte je do citronové šťávy na 2 hodiny, výsledek vás překvapí.
  • Jedlá soda – soda patří mezi nejuniverzální domácí čisticí prostředky a pomůže i při boji se rzí. Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte hustou kaši. Tu poté aplikujte na zrezivělé plochy a vydrhněte starým zubním kartáčkem.

  • Lihový ocet – na větší plochy s výskytem tenké vrstvy rzi můžete využít i obyčejný ocet. Naneste jej na houbičku a krouživým pohybem čistěte narušenou plochu. Pro dočištění a odstranění větší vrstvy rzi opět sáhněte po kartáčku nebo hrubším kartáči. Na čištění lesklých chromových a jiných koupelných předmětů a baterií nikdy nepoužívejte drátěné kartáče, které mohou povrchovou úpravu nenávratně poškodit.

Jak vyčistit rez na dlažbě a obkladech

Budete se divit, ale rez se čas od času vyskytne také na dlaždicích nebo obkladech. Zpravidla se objeví tam, kde dochází k přímému kontaktu s kovovými předměty. Na dlažbu se pak rez dostane stečením ze zrezivělých drátěných košíků nebo háčků a vytvoří nevzhledné mapy. Jak tedy vyčistit načervenalé skvrny na podlaze a obkladových materiálech?

Potěšíme vás – ve většině případů totiž stačí obyčejné voda, případně chemický čistič nebo domácí čisticí prostředek. Problematické může být odstraňování rzi ze zašlých spár, kde budete muset použít speciální obnovovač na spáry, případně rzí zanesené místo kompletně přespárovat. Důležitá je samozřejmě prevence. Pokud z kovových předmětů odstraníte rez co nejdříve, nebude žádný důvod k tomu, aby se objevila i na obkladech a dlaždicích.

Pořiďte si podlahové žlaby z kvalitní nerezové oceli

V moderních koupelnách se často nahrazují vaničky sprchových koutů odtokovým žlabem nainstalovaným přímo v podlaze. Žlaby mají často ocelový rošt. Vzhledem k tomu, že podlahový žlab přichází do kontaktu s vodou den co den, musí být opatřený povrchovou úpravou proti rezivění.

Například přední český výrobce podlahových žlabů Alcaplast nabízí celou řadu kvalitních podlahových žlabů s různými geometrickými tvary, které jsou vyrobeny z nerezové oceli. Dík tomu odolají i při vysoké frekvenci používání a rez se na nich jen tak neobjeví.

Výhodou těchto žlabů je jednoduchá demontáž roštu. Ten pak jednoduše vyčistíte domácími nebo chemickými prostředky a vrátíte mu zašlý lesk. Pro náročné klienty jsou podlahové žlaby Alcaplast dostupné i v provedení z oceli vyšší třídy, která odolá rezivění po mnoho let i při intenzivním používání.

Podlahové žlaby pro vložení dlažby se snadno udržují

Pokud vám z designového hlediska žlaby s ocelovým roštem do koupelny nesedí, vsaďte na moderní žlaby pro vložení dlažby. V podstatě se jedná o vaničku vyrobenou z nerezové oceli, jejíž dno je přelepeno pásem s hrubým povrchem. Povrch je přizpůsobený pro jednoduché obložení jakoukoliv dlažbou. Rošt se tak stane součástí dlažby a plně splyne se zbytkem koupelny. Čištění sprchového koutu tak budete mít o poznání jednodušší.

Pokud v budoucnu narazíte ve své koupelně na zrezivělá místa nebo mapy od zaschlé rzi, nevěště hlavu. S trochou trpělivosti a při použití čisticích přípravků nebo domácích pomocníků se rzi zbavíte během chvilky. Dbejte na pravidelné preventivní čištění, díky kterému zabráníte proniknutí rzi hluboko do struktury materiálu. Pokud by se tak stalo, zrezivělých míst se už nezbavíte a budete muset pořídit nové koupelnové vybavení.

publikováno: 19. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.