Zazimování hortenzií: co dělat, aby přečkaly zimu bez újmy


List hortenzie

Hortenzie se na našich zahradách objevují stále častěji a patří mezi oblíbené krásně kvetoucí rostliny. Zima je pro hortenzie vždy zatěžkávací zkouškou, protože se jedná o rostliny vcelku náchylné na studené teploty a mrazy. Proto je správné zazimování hortenzií velmi důležité. Vždy záleží na tom, jaký druh hortenzií pěstujete. Podle toho se rozhodnete pro venkovní zazimování, nebo přenesení hortenzií z venku do interiéru.

Postup zazimování hortenzií závisí na druhu

Na zahradách se setkáte hned s několika druhy hortenzií, každý je přitom jinak náchylný na zimu. Nejčastěji se pěstuje hortenzie velkolistá, ta je ale na přezimování nejnáročnější. Hortenzie velkolisté jsou silné a odolné, dobře také regenerují při namrznutí horní části. Problém je však v tom, že květy rostliny se vyvíjí právě z vrcholových pupenů. Ty se na rostlině objevují přibližně od poloviny léta.

Pokud by během zimy tyto pupeny promrzly, další rok vám moc nevykvetou. Spousta zahrádkářů řeší náročnost zazimování vysazením hortenzií do vysokých nádob, které na zimu přesunou do interiéru. Chcete-li si starosti usnadnit, dejte přednost odolnějším a méně citlivým druhům. Dobrou volbou jsou hortenzie stromečkovité či hortenzie latnaté.

Jak zazimovat muškáty, aby příští rok krásně kvetly

Hortenzie v květináči přeneste do bezmrazé místnosti

Pokud doma pěstujete pokojové hortenzie, je na čase přesunout do interiéru. Pokojovým hortenziím se nejlépe daří na světlých až polostinných stanovištích, kam nesvítí přímé sluneční paprsky. Na zimu přeneste hortenzii do světlé místnosti i teplotě kolem 10 °C. Pokud na hortenziích listy už opadly, můžete je přezimovat i ve sklepě bez osvětlení. Jakmile v únoru skončí vegetační klid, můžete hortenzie v květináči opět přemístit na teplé a světlé stanoviště.

Listí

Hortenzie zasypte vrstvou listí.

Hortenzie ochrání před zimou vrstva listí

A jak ochránit před zimou a mrazem venkovní hortenzie, které jsou vysázené přímo v půdě? Skvělou ochranou před mrazem je jejich zakrytí vysokou vrstvou listí. Jak jsme upozorňovali výše, hortenzie má pupeny poměrně vysoko a právě ty je třeba ochránit před promrznutím. Vrstva listí by měla dosahovat výšky minimálně 40 cm. Listy ke keři nepřihrňujte, ale nasypte. Pokud máte možnost volby, dejte přednost listům z buků. Ty na rozdíl od jiných listů nesají příliš vlhkosti a navíc nehnijí. Hortenzie z horní části překryjte chvojím.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU

publikováno: 6. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.