Zima, déšť a bláto: Jak bojovat proti špíně v koupelně


špína v koupelně

S příchodem deštivého a blátivého počasí se chodby a koupelny zašpiní mnohem dříve než během suchého období. Pro ty z vás, kteří máte v rodině malé děti, to platí dvojnásob. Déšť, bláto a někdy i sníh nezůstávají za našimi okny, chtě nechtě se objeví i doma a odnese to právě koupelna. Máme pro vás několik tipů, jak bojovat proti špíně a úklid koupelny si co nejvíce usnadnit.

Špinavé prádlo rovnou do pračky

Pokud jste se právě vrátili domů celí promáčení a promrzlí, nebo na sobě máte viditelné stopy po blátě, neotálejte, svlečte se a špinavé prádlo dejte rovnou do pračky. Čím méně pohybu v mokrém a špinavém oblečení po bytě uděláte, tím méně uklízení pak budete mít. Do chodby nebo na okraj koupelny umístěte plastový koš na prádlo, do kterého oblečení hned uložíte. Až se ohřejete a převlečete do suchého, můžete dát oblečení v klidu prát.

Pokud pořídíte novou pračku, vždy zkontrolujte těsnění pračkového sifonu a v případě problémů jej vyměňte za nový. Vyvarujete se zbytečné kalamitě, jejíž řešení by obzvláště v zimním období bylo velmi náročné.

TIP: Do koupelny nebo chodby umístěte nádobu na deštníky. Vyhnete se tak tvoření louží, které se hned objeví v případě, když deštník položíte na podlahu.

koš na prádlo

Sušení prádla v bytě usnadní sušička na prádlo

Během zimního období si ušetříte spoustu práce pořízením sušičky na prádla. Jsou stále cenově dostupnější a často se prodávají společně s pračkami. Až budete pořizovat novou pračku, popřemýšlejte, jestli se vám do koupelny nebo prádelny nevejde i sušička.

Prádlo bude voňavé a suché během chvilky. Pokud jste si během zimy rvali vlasy, protože prádlo ne a ne uschnout, používáním moderní sušičky tento problém vyřešíte. Výběru sušiček jsme se věnovali už dříve, stejně tak jsme se zaměřili na oblíbené kombinace 2v1 – pračka se sušičkou.

sušička

Bláto a vodu ukliďte dříve, než zaschne

Bláto, špína, kamínky a další nečistoty se nám na chodbě nebo v koupelně během podzimu a zimy objeví téměř okamžitě. Nezbývá, než podlahu umývat každý den. Čím dříve tak učiníte, tím méně starostí budete mít. Zaschlé bahno na podlaze může jít z některých typů podlahových krytin špatně dolů.

To je výhoda keramických či kamenných obkladů, které se udržují velmi snadno. Pokud byste nečistoty na podlaze neuklidili včas, hrozí, že je vy nebo jiný člen rodiny roznesete do dalších částí bytu či domu. A to byste určitě nechtěli. Mějte mop vždy po ruce a po svém příchodu za sebou doslova zameťte stopy. Zabere vám to několik vteřin a doma budete mít čisto.

Čistota kolem umyvadla je zásadní

Nejrizikovější oblastí v koupelně z hlediska znečištění je umyvadlo. Stačí se jen špinavýma rukama dotknout vodovodní baterie nebo špinavé tričko přeprat v ruce a špína je všude kolem. Udržujte okolí umyvadla čisté. V období, kdy dochází k nadměrnému znečištění v koupelně, odstraňte z okolí umyvadla veškeré doplňky – kartáčky, kosmetiku, hřebeny a další. Nechejte plochu prázdnou a na umyvadlo umístěte jen mýdlo. Špinavé umyvadlo se vám bude čistit mnohem lépe.

Pořiďte si nový sifon a zabraňte jeho ucpávání

V zimě dáváme odpadům opravdu zabrat a často to odnese umyvadlový sifon. Proto vám doporučujeme včas zkontrolovat stav odpadů a sifonu a vyčistit jej. Pokud je starý a viditelně opotřebovaný či poškozený, vyměňte jej za nový. V dnešní době se vyrábí sifony z kvalitních materiálů, které pojmu i větší množství odpadu, snadno se čistí a vynikají mnohaletou životností. Kromě klasických plastových sifonů seženete i designové kovové sifony, které u nás vyrábí břeclavská firma Alcaplast.

Bláto, špína, vlasy a chlupy, drobné organické nečistoty, prach a kamínky mohou způsobit ucpání odpadu. Snažte se tomu předejít, v umyvadle nečistěte silně zašpiněnou obuv, připadně bláto venku oklepejte. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu a používání hydroxidu sodného, který vaše odpady udrží v kondici.

Déšť

Schovejte textilní koupelnové rohožky

Používáte ve své koupelně krásné sněhově bílé textilní rohožky? Pokud občas do své koupelny vkročíte špinaví, nebo nedejbože v botách, na zimu je rozhodně schovejte. Pokud chcete mít pod nohama sucho a teplo, pořiďte si gumové nebo jiné snadno čistitelné rohožky, které možná nevypadají tak hezky, ale jsou mnohem praktičtější.

Špíny a bláta se doma během podzimu a zimy nezbavíme. Stačí provést několik jednoduchých opatření a naučit se pár návyků, čištění koupelny, chodby i dalších místností pak bude mnohem příjemnější.

publikováno: 5. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.