Způsoby odvětrání koupelny - jak zajistit dobrou obměnu vzduchu


Odvětrání koupelny zabrání tvorbě plísní

Zamlžená zrcadla, plíseň na stropech a vydýchaný teplý vzduch, který zůstává v místnosti po dlouhou dobu. Připomíná to koupelnu u vás doma? Pak máte s velkou pravděpodobností špatně řešený systém odvětrání. Ať už se chystáte rekonstruovat starou koupelnu nebo stavíte novou, na její odvětrání rozhodně není radno zapomínat. Přinášíme vám proto několik řešení, která zajistí efektivní odvětrání a zabrání vytváření plísní.

Jaké jsou možnosti odvětrání?

Každá koupelna musí být vybavena kvalitním systémem odvětrání, který zajistí pravidelnou obměnu vzduchu. Způsoby odvětrání můžeme rozdělit do tří základních kategorií, které se znovu větví podle různých řešení a přístupů:

  • Přirozené odvětrání koupelny – nejjednodušší způsob, kdy vzduch proudí přes volně přístupné cesty: okna, dveře, ventilační klapky. Obvykle však samo nestačí a mělo by proto být doplněno nuceným způsobem odvětrání.
  • Odvětrání pomocí ventilátoru – jedna z kategorií nuceného odvětrání. V místnosti se instalují elektrické ventilátory, které odvádí vlhký vzduch pomocí potrubí do venkovních prostorů.
  • Větrání pomocí rekuperace vzduchu – využívá se především u moderních pasivních domů. Systém zabudované rekuperace vzduchu umožňuje odvětrání vzduchu a současně využívá jeho teplo k ohřívání budovy.

 Přirozené odvětrání koupelny

Odvětrání koupelny pomocí ventilátoru

Nejrozšířenějším způsobem odvětrání koupelny je instalace elektrického ventilátoru, zakrytého větrací mřížkou. Pokud jej do své koupelny nainstalujete, postará se o odsátí vlhkého použitého „špinavého" vzduchu. Toto řešení má ale svá úskalí, která si musíte uvědomit. Hluk, vysrážený kondenzát nebo vracející se výpary zpět do místnosti mohou pobyt v koupelně pěkně znepříjemnit.

Složitější bude také instalace ventilátoru v případě, budete-li chtít odvětrat zvlášť toaletu a koupelnu. Měli byste se proto dobře rozmyslet, kam ho umístit a jakým způsobem bude vzduch odcházet z místnosti. Máte tři možnosti:

  • Samostatný ventilátor pro WC a koupelnu – vyžaduje použití tichých ventilátorů. Aby nedocházelo k proudění vzduchu z jedné místnosti do druhé, musí být systém vybaven zpětnými klapkami. Cenově dostupné a hojně používané řešení.
  • Jeden potrubní ventilátor pro odsátí dvou místností – zpravidla se umísťuje na WC. Nemusíte použít zpětné klapky. Pokud použijete jen jeden ventilátor, bude provoz ventilace tišší. Elektrický ventilátor ale musí být výkonnější.
  • Odsávací ventilátor na střeše – ventilátor se neumísťuje do místností, ale na střechu. Nevyžaduje použití zpětných klapek, zápach z toalety se nevrací do koupelny a nevytváří příliš hluku. Řešení je však nejnákladnější a klade nároky na výkon a konstrukci ventilátoru, zpravidla vyžaduje stavební úpravy.

Pokud máte toaletu a koupelnu v samostatných místnostech, ideální variantou pro dodatečné odvětrání WC je ventilátor, který je přímo součástí předstěnového instalačního systému. Tento způsob odvětrání představuje pouze jednorázový výdaj a nevyžaduje žádné další náklady. Tím však výhody nekončí! Při jeho navrhování se odborníci z firmy Alcaplast spojili s instalatéry a prodejci, a pro zákazníky tak připravili nejvhodnější a nejúčinnější ventilátor, který vám zajistí osobní komfort, eliminaci nežádoucího zápachu a zachování příjemné vůně v místnosti.

Pozor na hluk a dostatečný výkon

Při výběru elektrického ventilátoru byste měli sledovat technické parametry a porovnat si je mezi jednotlivými typy. Pokud vyberete hlučný ventilátor, budete mít pří pobytu v koupelně pocit, že stojíte u startující helikoptéry. Ano, i nenápadné zařízením, jakým je ventilátor, dokáže v malé místnosti vytvořit nepředstavitelný hluk. Elektrické ventilátory do koupelny musí být výkonné, měly by ale běžet na malé otáčky. Tvoření hluku se tím výrazně omezí. Důležité je také použití kvalitního potrubí, v němž nebudou zvuky rezonovat.

Větrací mřížka – nezapomeňte na estetický dojem

Veškeré snahy o vytvoření hezké luxusně vypadající koupelny s moderními doplňky jednoduše pokazíte nevhodným výběrem systému odvětrání. Není nic horšího než špinavé ventilátory nebo nevzhledné plechové mříže. Ventilaci v koupelně jednoduše zakryjete použitím větracích mřížek z plastu, které na sebe neupozorňují a decentně doplní celkový vzhled koupelny.
Pokud vám na vzhledu opravdu záleží, při výběru se zaměřte na větrací mřížky s UV stabilizátory. Výrobky bez této úpravy mají tendenci po čase zežloutnout a působit starým a neudržovaným dojmem. Větrací mřížky s UV stabilizátory si zachovají svůj přirozeně bílý odstín po řadu let. Kvalitní mřížky jsou vybaveny pružinami, díky kterým se snadno odmontují a umožní přístup k odvětrávacímu systému. Větrací mřížka musí být zhotovena tak, aby se snadno čistila. Vyberte si z různých provedení velikosti i tvarů – kulatých či čtvercových.
Chcete-li mít v koupelně příjemné klima a čerstvý vzduch, postarejte se o kvalitní a funkční systém ventilace. Nezapomeňte však, že nestačí vzduch pomocí ventilátoru odsávat, musíte jej do místnosti také přivádět. Také se zamyslete nad možnostmi řízení ventilátorů. Existují různé způsoby, od manuálního spouštění tlačítkem až pro inteligentní automatické systémy.

publikováno: 15. 12. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.