G+

 

 

Dilema spojené s bydlením: hypotéka, nebo pronájem?


Fotolia_40280737_XS

Spousta lidí žijících v pronajatém bytě nebo domě často přemýšlí nad tím, zda by nebylo vhodnější dávat každý měsíc peníze do vlastního bydlení místo na pokrytí nájemného. V otázce pohodlí plynoucího ze získání majetku jednoznačně vítězí hypotéka. Ta je ovšem velkým závazkem na desítky let, což mnohé kvůli nejistotě v otázkách budoucnosti od zřízení odradí. Kdy se více vyplatí hypotéka a kdy pronájem? Zamyšlení nad tímto problémem přináší dnešní článek.

Hypotéka existuje dvojího typu, účelová a neúčelová. Bližší informace o tomto dostupném financování bydlení naleznete v článcích „Hypotéka – dlouhodobý závazek, co plní sny (nejen) o bydlení“ a „Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?“, které tento produkt bankovních institucí přibližují. U pronájmu je základem dobře sepsaná nájemní smlouva, o které informujeme ZDE. Rozhodujícím faktorem, při volbě možnosti, jak bydlet, by měly být především ujasněné představy o vlastní budoucnosti. Nezáleží pouze na jistotách ohledně výdělku, ale také na přesvědčení, zda chcete zůstat na jednom místě a zda preferujete byt, nebo dům.

Hypotéka a vlastní bydlení patří mezi preferované možnosti

V České republice se lidé více přiklání k možnosti pořídit si vlastní bydlení. To patří mezi základní životní priority. I z toho důvodu se hypotéka těší dlouhodobému zájmu, a to především u mladých lidí. Odborníci tento jev však nekomentují s příliš velkým nadšením a varují před unáhleným vytvořením tak velkého závazku, jakým hypotéka je. Navíc v jistém smyslu slova brání v rozletu. Může přijít zajímavá pracovní nabídka, hypotéka vás však pravděpodobně udrží ve městě, kde jste si koupili nemovitost. Málo lidí zapomíná také na to, že hypotéku nelze přestat splácet. V případě jakýchkoliv komplikací přichází sankce, které mohou vyústit až v prodej bytu nebo domu a ztrátu doposud vložené částky. Na druhé straně netřeba zapomínat na to, že splácení hypotéky představuje investici do majetku, jehož hodnota může navíc růst.

330562906_deb1752971

Pronájem, to je méně starostí a žádný závazek

Nájemní bydlení se dle odborníků vyplatí především ve velkých a prosperujících městech, kde je cena nemovitostí oproti nákladům spojených s pronájmem pořád vyšší. Nezavazující bydlení v podobě nájmu umožňuje kdykoliv se přestěhovat a také zpravidla nepřináší nutnost se o nemovitost starat, opravovat ji a vkládat do ní další peníze. Pronájem navíc umožňuje spořit, nebo volné finance zhodnocovat investicemi. Nabídka ve většině měst převyšuje poptávku, a tak je možné vybrat si byt nebo dům přesně dle představ – zařízený i nezařízený, různých dispozic a velikostí.

Hypotéka versus pronájem – co je lepší?

6848820425_25c9b22f1eVzhledem k tomu, že obě možnosti mají svá pro a proti, která se odvíjí nejen od způsobu života, ale také od složitých výpočtů finanční matematiky, co berou v potaz i koeficient budoucí hodnoty peněz, nelze vyvodit jednoznačný závěr, která varianta se jeví lepší. Pro konečné porovnávání je nutné brát v potaz nejen celkovou výši ceny nemovitosti a náklady na pronájem, ale také úroky z úvěru a případné výnosy ze spoření, které lze při nájmu realizovat.

Při hledání odpovědi na otázku, zda je výhodnější hypotéka, nebo pronájem, se jeví nejlepším řešením kompromis v podobě hypotéky v době, kdy bude možné nákup nemovitosti financovat alespoň částečně vlastními prostředky v řádu statisíců korun. Z racionálního hlediska je tedy hypotéka, díky níž si pořídíte vlastní bydlení, jako taková vhodnější, pronájem zpravidla levnější.

 

publikováno: 16. 4. 2012
přečteno: 1157×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...