Financování nového auta – úvěr, nebo leasing?


financování auta

Vaše auto vám začíná dosluhovat, a tak se pomalu začínáte poohlížet po novém. Nemáte dostatečnou hotovost pro zaplacení celého auta najednou, a tak přemýšlíte nad možností financování. Dostává se před vás podstatná otázka, související s tím, pro jaký z nabízených finančních produktů se rozhodnete. Pořízení nového automobilu je možné buď formou úvěru, nebo leasingu. Oba typy finančních produktů mají své výhody i nevýhody, na které se nyní podrobněji zaměříme.

Úvěr si můžete vzít na cokoliv

Výhoda klasického spotřebitelského úvěru spočívá v tom, že si jej můžete vzít na cokoliv. Když budete o úvěr žádat, banku pravděpodobně nebude zajímat, k jakým účelům peníze použijete. Klidně si tak můžete rovnou půjčit větší obnos a část peněz využít k financování opravy domu nebo pořízení nového spotřebiče. Je to jen na vás. Banku ale bude zajímat celá řada dalších informací, které souvisí s vaší schopností či neschopností splácet.

Bankovní instituce se vás budou ptát na příjem, budou chtít znát vaši minulost, ověří si vaši bonitu. Neobejdete se bez potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele, v případě, že podnikáte, budete muset doložit daňová přiznání. Získat úvěr nemusí být zrovna snadné, a to zejména v případě, máte-li nějaký škraloup z minulosti.

Přečtěte si také, jak funguje konsolidace půjček

Zřízení leasingu je podstatně jednodušší

Je důležité říci, že zatímco proces schvalování bankovního úvěru je vcelku zdlouhavý a často končí zamítnutím, zřízení leasingu je podstatně jednodušší. U leasingu totiž není automobil vaším majetkem až do chvíle, kdy celou částku splatíte, leasingové společnosti jsou tak kryti a v případě vašeho nesplácení vám zabaví vůz. Leasing si tak mohou dovolit i ti, kteří neprošli standardním schvalovacím procesem při žádosti o spotřebitelský úvěr.

smlouva auto

Každou smlouvu si vždy pečlivě prostudujte.

Chcete-li mít automobil ve svém vlastnictví, vsaďte na úvěr

Hlavní rozdíl mezi úvěrem a leasingem spočívá v tom, že v případě úvěru bude automobil ve vašem vlastnictví, u leasingu nikoliv. To s sebou nese řadu výhod i nevýhod. U úvěru za automobil ručíte sami, musíte se postarat o vše potřebné, ale také s ním můžete libovolně nakládat a klidně ho půjčovat blízké osobě. To u leasingu nemusí být pravidlem.

Ve smlouvě mohou být uvedena různá omezení, v technickém průkazu jako majitel vozu nebudete uvedeni vy, ale leasingová společnost. U leasingu navíc musíte zaplatit i akontaci, tedy určitou procentuální část ceny vozu předem. Také není možné peníze splatit dříve a při předčasném ukončení smlouvy vám hrozí sankce. Co se týče cenové výhodnosti, oba produkty jsou na tom v současné chvíli podobně. U leasingu je výše měsíční splátky vyšší, ale zpravidla zahrnuje i povinné ručení a havarijní pojištění.

Jaký způsob financování nového či ojetého vozu je tedy nejlepší? Vždy záleží na tom, co od produktu očekáváte. Chcete-li mít auto ve svém vlastnictví, bez problémů projdete schvalovacím procesem a narazili jste na produkt s nízkým úvěrem, zvolte si spotřebitelský úvěr. Pokud nechcete mít starosti se schvalováním půjček, chcete mít vše kompletně zařízení včetně pojištění a nevadí vám, že nebudete do úplného splacení vozu jeho majiteli, dejte přednost leasingu. V pokračování článku jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho, jaké výhody a nevýhody leasing přináší.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

LEASING – VÝHODY A NEVÝHODY

Další články o financích a půjčkách:

publikováno: 14. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.