G+

 

 

Impregnace dřeva prodlužuje životnost materiálu


249707356_99245b529e

Dřevo je krásný materiál, který vyžaduje adekvátní péči. Kterýkoliv odstín a druh dodá jak interiéru, tak exteriéru jedinečnou atmosféru a styl. Aby vše vydrželo perfektní po dlouhá léta, je potřeba průběžně se o dřevo starat, aby jej nenapadli škůdci nebo plísně. Impregnace dřeva však není nic složitého a zvládnete ji sami.

Z výroby se dřevo kutilům často dodává už impregnované. Někdy se však musíme o tuto nezbytnost postarat sami, a snažíme se tak najít to nejlepší na trhu. Existuje chemická i přírodní impregnace, každá samozřejmě s výhodami i nevýhodami. Můžete věřit léty odzkoušeným výrobkům nebo zkusit něco nového. Obojí by však mělo udržet dřevo v perfektním stavu.

Proč impregnovat

Degenerativní změny probíhají ve dřevě hlavně vlivem venkovních podmínek. Déšť, mraz, vlhko, ostrý sluneční svit – před tím vším je potřeba materiál ochránit. Správná péče dokáže životnost značně prodloužit a uchovat pěkný vzhled po dlouhá desetiletí. O dřevo se ale musíte starat i v případě, že je od venkovních rozmarů počasí uchráněno - i to v interiérech je totiž ohrožováno. Drobní škůdci a plísně dokáží nadělat pěknou neplechu i zde.

4526774770_0ca3139b36

Co použít: lazura nebo ochrana před biokorozí?

Ochrana před biokorozí se hodí hlavně pro dřevo v exteriéru. Zamezuje pronikání vlhkosti tím, že sama se dostane až do hlubších vrstev. Chrání tak před houbami a hnilobou, stejně tak nebude podlaha nebo nábytek lákadlem pro dřevokazný hmyz. V interiérech je poté vhodné použít i druhý zmíněný nátěr, tedy lazuru. Ta zas zvýrazní přírodní krásu dřeva – malbu letokruhů a samotnou strukturu. Chrání před povětrnostními vlivy a na povrchu vytváří bezbarvou vrstvu. Pro venkovní použití se příliš nehodí, neboť vlivem UV záření může docházet k degradaci dřeva. Poslední vrstvou je pak samotný lak.

  • Jak na to

Pro to, aby mohlo být dřevo správně a kvalitně impregnováno, musí být suché a očištěné. V případě, že provádíte impregnaci už po několikáté, odstraňte z povrchu staré odlupující se nátěry, nečistoty a další hrubé prvky či nevzhlednou zašedlou vrstvu. Upravit je potřeba i trhliny, a pokud plánujete do dřeva ještě nějakým způsobem zasahovat (např. vrtání), pak všechny úkony proveďte před impregnací. Místa tak budou nátěrem také ochráněna a nehrozí jim biokoroze.
5015471941_3fbc9a5b52
Nanášení impregnace, lazury i laku musí být ve směru vláken, aby docházelo k co nejlepší absorpci. Vždy aplikujte nátěr na jeden zátah a práci nepřerušujte, mohly by se objevit tmavé skvrny. Zvýšenou pozornost věnujte příčným řezům

  • Impregnace dřeva: jaké množství zvolit

Každý výrobce uvádí pokyny na obalu a těmi se řiďte. Malá vrstva neposkytne dostatečnou ochranu, příliš silná se zase projeví odlupováním a praskáním povrchu. Ideálně zvolte raději více slabých nátěrů.

Frekvence impregnace dřeva je závislá na jeho zpracování a kvalitě. Pokud se rozhodnete pro pravidelné ošetřování jednou ročně, rozhodně nic nepokazíte. Nátěry dosáhnete lepšího vzhledu a zároveň prodloužíte životnost. Perfektní vzhled za trochu námahy přeci jen stojí, což platí i u dřeva.

 

 

publikováno: 23. 8. 2012
přečteno: 876×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...