Jak vypadá terazzo dlažba a jaké jsou její přednosti


terazzo podlahy a dlažba5

Lité terazzo podlahy se používají nepřetržitě již od 15. století a u nás jsou nejčastěji k vidění na chodbách panelových a činžovních domů, stejně tak i v komerčních prostorách. Vzhled lité podlahy tvořené velkým množstvím drobných kamínků vypadá zejména na větší ploše poutavě. Díky náročnější realizaci a vyšší ceně se lité teraco v současném interiérovém designu až tak moc neuplatňuje. Oblíbenou alternativou jsou terazzo dlažby, které vypadají stejně jako lité podlahy, ale pokládají se standardním způsobem.

Od lité zbroušené podlahovině k terazzo dlažbě

Terazzo (nebo také teraco či teraso) poznáte na první pohled. V tradičním litém provedení nemá spáry a je tvořená kamennou drtí (ideálně vápencovou), barvivem a cementovou maltou. Lité terazzo může mít různou velikost zrna od velmi drobných po větší kamínky. Po lití podlahy se nechá přibližně 5 dní vytvrdnout a poté se začíná brousit a v posledním kroku leštit. Výhodou litého terazza je možnost použití nejen na podlahy, ale také stěny. Díky moderním technologiím a materiálům ji lze aplikovat také na sádrokartonové konstrukce, sádru nebo železo.

Zhotovení kvalitní teraco podlahy je však zdlouhavé, pracné a nákladné. Při broušení a leštění také vzniká velké množství prachu. Proto se v interiérech, do kterých vzhled kamenné a leštěné drtě pasuje, často upřednostňují terazzo dlažby. Vypadají podobně jako lité, jejich pokládka je však snadná a obejde se bez náročnějších povrchových úprav.

Terazzo dlažba se obejde bez leštění a broušení

Na rozdíl od litého teraca není třeba dlažbu dodatečně brousit ani leštit. Terazzo dlažba se prodává ve finální podobě, broušení a leštění proběhlo už při její výrobě. Samozřejmě nemusíte čekat ani na vytvrdnutí cementové malty. Po zaschnutí lepidla je dlažba pochozí a nevyžaduje zvláštní péči.

Výsledek je předem jistý

Dokud není litá podlaha hotová, můžete si jen představovat, jak asi bude vypadat. Protože jsou terazzo dlažby hotovým produktem, předem budete znát jejich vzhled. Snadno si můžete vybrat z různých typů, které se liší barvou i velikostí zrna. Pokud budete mít k dispozici vzorky dlažby, můžete si je vyskládat v interiéru a snadněji vybrat nejvhodnější typ.

Pokládka dlažby probíhá standardním způsobem

Terazzo dlažba se pokládá úplně stejně jako dlažba z keramiky nebo kamene. Její zhotovení tak zvládne jakýkoliv obkladač nebo zkušený kutil. U litých teraco podlah je to složitější – musíte hledat firmu, která se na tento typ pokládky přímo specializuje. Terazzo dlažby jsou díky vzrůstající oblibě dostupné, najdete je v nabídce mnoha prodejců obkladů a dlažeb, stejně tak i v hobby marketech.

Některé typy terazzo dlažby jsou vhodné i do exteriéru

Kamínkovou teraco dlažbu nemusíte používat jen ve svém rodinném domě nebo bytě. S oblibou se používá v koupelnách, kuchyních nebo na chodbách, ale také na terasách, zahradách či kolem bazénu. Terazzo dlažba vhodná pro venkovní použití by měla mít tloušťku ideálně 2 cm a musí odolat náročným klimatickým podmínkám. Venkovní terazzo dlažby pak můžete pokládat na lepidlo, ale také na terče či do štěrku. Sáhnete-li po velmi silných dlažbách (s tloušťkou kolem 3 cm), budou při pokládce do štěrků pojezdové a vhodné i pro parkování osobních aut.

Terazzo dlažba – pozor na pouhé imitace

Teraco dlažby se díky použitému materiálu vyznačují vysokou odolností, pevností a životností. Dejte si však pozor, abyste pořídili skutečnou terazzo dlažbu tvořenou kamennou drtí a maltou. Na trhu jsou totiž k dostání i keramické dlažby, které teraco povrch věrně imitují. Na první pohled je nemusíte rozeznat od pravého teraca, budou se však lišit svými parametry. Precizně zpracované keramické dlažby jsou také pevné a odolné, o tom, že jde o imitaci, byste však měli vědět předem.

Pokud vybíráte vhodný typ dlažby do interiérových nebo exteriérových prostorů, může být teraco ideální volbou. Máte-li doma klasické lité terazzo, v pokračování článku se dozvíte, jak jej správně čistit.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK VYČISTIT TERAZZO (TERACO) PODLAHU

Související témata:

publikováno: 30. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.