Jak zařídit garsonku? Světle a chytře


Jak zařídit garsonku? To bývá oříšek i pro designéry. Malé interiéry jsou výzvou pro kreativitu a schopnost poradit si v každé situaci. Díky chytrému vybavení je to dnes už ale snadné.

Zařizování bytu není vždy jen potěšení. Vyprávět by mohli ti, kdo za sebou mají zdařilé vybavení garsonky, do které museli nacpat spoustu potřebných věcí. Nedostatek prostoru je hlavním problémem, proto se musí postupovat chytře a využívat všech dostupných praktických vychytávek. A že jich na trhu najdete mnoho.

 

 

Jak vybavit garsonky, aby se v ní žilo příjemně bez pocitu stísněnosti? Je třeba využívat každý prostor, ale tak, aby výsledek nebyl přeplněný a nevysílal dojem stísněného pocitu místo požadované útulnosti.

Rozdělení prostoru v garsonce

Označení garsonky pochází z Francie, kde se používá pro byt určený jedné osobě. V moderní řeči realitních makléřů se ale běžně označuje také za 1+kk.
Je tedy jasné, že jeho rozměry budou malé, nejčastěji jen o jedné místnosti, s oddělenou koupelnou. Mezi první věci, kterými se při zažizování začnete zabývat, tak bývá rozdělení prostoru alespoň na dvě části: jedna by měla být určena pro „ložnici,“ tedy menší intimní prostor; druhá pak na obývací část s jídelnou.
Vyhněte se příčkám, které nepropouští světlo, hlavně sádrokartonu. Mnohem vhodnější jsou nápaditá řešení, která navíc i pěkně vypadají. Hra světla je totiž v malých prostorách tím nejdůležitějším.

Jak může vypadat dělící stěna v garsonce?

  • posuvné stěny na kolejnicích (často jen zabudované ve stropě)
  • paravány
  • v úzkých místnostech závěsy od stropu až po zem
  • žaluzie, panelové závěsy
  • příčky využité jako knihovna
  • dřevěné lamely a pokud prostor dovoluje, pak klidně i masivní "selská" deska

Ostrůvek v garsonce místo jídelního stolu

V mnohých garsonkách není místo na jídelní stůl. A pokud je, dá se využít smysluplněji, protože místa pro stolování není potřeba tolik. V tomto případě se jako ideální řešení jeví sklápěcí stůl a židle. Nepředstavujte si levný a nestabilní plastový nábytek. Poptávka je velká a výrobci tak mají možnost vymýšlet a produkovat zajímavé a kvalitní kusy. Pravdou je, že se hodí spíše do bytu pro mladé, než-li pro seniory. Ti mohou naopak nedostatek místa vyřešit ostrůvkem, který bude složit jako jídelní stůl a zároveň pracovní plocha pro vaření.

Jak zařídit garsonku: využívejte prostor na maximum, šetřete s ním, ale zase zbytečně nenaplňujte. Problémem bývá úložný prostor. V tomto případě vsaďte spíše na vysoké skříně, než nevkusné rádoby dekorační krabice. 

Tipy do kuchyně garsonky:

  • průhledné plastové židle budou téměř neviditelné a prostor nebude vypadat zaplněně
  • pro naběračky a další pomocníky využijte závěsných systémů na stěny i do skříněk

Koupelny bez vany?

I do malé koupelny se může vtěsnat vana, obvykle vyráběná na zakázku. Doporučuje se však její kombinace se sprchovým koutem. Přeci jen nebude z nejpohodlnějcích... S malou koupelnou se toho v garsonkách nedá příliš vymyslet, proto volte alespoň světlé barvy a velké zrcadlo, klidně přes celou stěnu.
Do malých koupelen jsou určeny také úzké pračky.

Výhrou jsou v případě garsonek vysoké stropy. Jednak je můžete využít pro vysoké skříně a police, díky nimž máte skvěle vyřešený úložný prostor. A pokud se toho nebojíte, zařídit si můžete i „patro“ s velkým letištěm a příjemným soukromím.

publikováno: 26. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.