Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?


Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?

Americká hypotéka je oblíbená pro své neomezené možnosti využití, peníze, které díky ní získáte, můžete mít totiž nejen na nákup bytu nebo domu. Pro spoustu lidí je tak americká hypotéka příležitostí, jak si uskutečnit svá velká přání, k jejichž vyplnění je potřeba dostatek financí. Oproti účelové hypotéce má své výhody a nevýhody, jaké jsou?

Hypoteční úvěry jsou ve své podstatě půjčky zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Mohou si ho zřídit fyzické i právnické osoby. Základní informace o hypotéce jsou shrnuty v článku ZDE. Následující řádky se zabývají americkou hypotékou, která se v originále jmenuje home equity loan (domácí kapitálová půjčka). O zřízení může zažádat člověk, který již dovršil 18. roku věku. Konečné splacení však musí být provedeno obvykle před vypršením 65 až 70 let.

 

Americká hypotéka je dobrá alternativa té klasické.

Americká hypotéka pomáhá financovat bydlení a nejen to

Jak už bylo zmíněno v úvodu, americká hypotéka pomáhá plnit představy a sny o vlastním bydlení, bývá ale využívána i za účelem koupě vozu, zaplacení studií nebo k pokrytí jiných velkých investic, na které si s běžnými úsporami lidé zkrátka nevystačí. Bance (či jiné společnosti) se v tomto případě nemusí dokládat žádné faktury a další dokumenty sloužící k prokázání účelu, k němuž byly peníze využity. Minimální částkou je zpravidla zhruba 150 000 Kč, přičemž půjčku je možné realizovat na 20 či 25 let.

Výhody a nevýhody neúčelové hypotéky

Hlavní výhoda americké hypotéky již byla poměrně zřetelně popsána. Je jí samozřejmě vzpomínané neprokazování účelu. K dobru je jí připisováno i to, že k ní náleží nižší úrokové sazby než u spotřebitelských úvěrů, které se zřizují s obdobnými úmysly. Na druhé straně se k tomuto typu hypotečního úvěru vážou i jisté nevýhody, tou nejvýraznější je jistě vyšší úroková sazba než u účelové hypotéky. Netřeba ani připomínat hlavní protiargument, a to je ručení nemovitostí, o níž pak v případě platební neschopnosti můžete rychle přijít.

„Úrokové sazby amerických hypoték se pohybují přibližně od 5 % výše.“

Americká hypotéka – co je třeba k vyřízení?

Americkou hypotéku naleznete v nabídkách u bankovních i nebankovních finančních společností. Každá společnost má ale samozřejmě jinak nastavené podmínky a parametry. Obvykle se však k žádosti přikládá doklad o potvrzení příjmů, výpis s katastru nemovitostí, nabývací titul k nemovitosti a odborný odhad ceny nemovitosti.

Americká hypotéka představuje poměrně snadno dostupnou možnost, jak si pořídit vlastní bydlení a nejen to. Díky lépe nastaveným finančním podmínkám vyniká nad běžnými spotřebitelskými úvěry. Pokud tedy uvažujete o koupi bytu nebo domu, může být vaší reálnou možností.

 

Zajímavé tipy:

  • úrokovou sazbu lze zafixovat na určitý počet let
  • splácení je u americké hypotéky většinou anuitní
  • některé společnosti nabízí i degresivní typ splácení

 

publikováno: 6. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.